Gigabyte X870E Aorus Master - Osvježeni majstor za Zen
Gigabyteova ploča AM5 najnovije generacije temelji se na čipsetu X870E, koji donosi nazivnu podršku za najnovije procesore Zen 5 i omogućuje odlične performanse i napredne mogućnosti overklokiranja. Pritom se ta ploča ističe i vrlo urednim, funkcionalnim dizajnom te iznimno bogatom opremljenošću
Čipset | AMD X870E |
Socket | AM5 |
Memorija | 4x DDR5 do 8.200 MHz (do 256 GB) |
PCIe konektori | 1x PCIe 5.0 x16, 1x PCIe 4.0 x16 (x4), 1x PCIe 3.0 x16 (x4) |
SATA/M.2 | 4x SATA3 (čipset), 3x M.2 PCIe 5.0 x4 (CPU), 1x M.2 PCIe 4.0 x4 , 1 x M.2 E-key |
Mreža | 5 GbE LAN (Realtek) |
Audio | 7.1, Realtek ALC1220, podrška za DTS:X Ultra |
Stražnji konektori | 1x HDMI 2.1, 2x USB 2.0, 4x USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) Type-A, 4x USB 3.2 Gen 1 (5Gb/s) Type A, 2x USB 4 (40 Gb/s, DisplayPort 1.4), 2x audio, 1x S/PDIF, 2x konektor za Wi-Fi antenu, 1x LAN |
Jamstvo | 3 godine |
Dojam | Osvježena verzija Gigabyteove ploče visoke klase AM5 ističe se vrlo funkcionalnim, urednim dizajnom, velikim brojem naprednih opcija i izvrsnom opremljenošću |
Dosad je postojalo nekakvo nepisano pravilo prema kojem je AMD prilikom svakog lansiranja nove generacije procesora usporedo predstavio i nove ploče s najnovijom generacijom čipseta. Međutim, kada su u pitanju novi procesori Zen 5, odnosno Ryzeni serije 9000, to se nije dogodilo. Umjesto toga, nešto kasnije predstavljene su nove ploče AM5, temeljene na čipsetima X870/X870E visoke klase. Nešto cjenovno pristupačnije mainstream ploče AM5, temeljene na novim čipsetima B850 i B840, trebale bi se pojaviti tek početkom iduće godine.
Gigabyte je, poput svih ostalih proizvođača ploča, predstavio svoju novu generaciju ploča AM5, temeljenih na čipsetima X870/X870E. Testirana ploča X870E Aorus Master spada u sam vrh Gigabyteove ponude ploča AM5 najnovije generacije. Predstavlja logičan korak naprijed, u odnosu na prethodnika, X670E Master, uz poboljšanju opremljenost i dodatna unapređenja, kad su u pitanju dizajn i mogućnosti. Pritom valja napomenuti kako tehnološki zapravo nema nikakve razlike između starijeg čipseta X670E i novijeg X870E.
Novi čipset visoke klase
Ključna razlika je u tome što će sada sve ploče X870E obavezno morati podržavati priključke USB 4, kao i PCIe Express 5.0 za grafičke kartice i pohranu podataka (NVMe SSD-ove). Dakako, ploče X870E donijet će i bolju optimizaciju i tvorničku podršku za najnovije Ryzene serije 9000, kao i poboljšane mogućnosti overklokiranja memorije i procesora. Prije svega, tu je važno spomenuti poboljšane mogućnosti overklokiranja memorije DDR5. Gigabyte u tom smislu podržava DDR5 brzine do 8.200 MHz.
Gigabyteova matična ploča X870E Master ne spada u ekstravagantno dizajnirane ploče, već je tu sve podređeno što boljoj funkcionalnosti i opremljenosti, uz nenametljiv dizajn. Pločom dominiraju tamnosive nijanse, a s lijeve gornje strane izdvaja se i posebno atraktivno RGB osvjetljenje. Zanimljivo je da je ovdje riječ o ploči uobičajena ATX formata, za razliku od prethodnog modela X670E Master, koji je bio u većem, E-ATX formatu. To znači da ćete ovu ploču bez problema moći ugraditi u sva mainstream kućišta, no s druge strane, Gigabyte je morao malo više voditi računa o rasporedu komponenata na samoj ploči.
Moramo reći da je sâm raspored komponenata vrlo uredan, i sve je logično posloženo, na najbolji mogući način. Prostor oko samog procesorskog utora zauzeli su odgovarajući hladnjaci, koji skrivaju poprilično moćnu digitalnu 16+2+2 regulaciju napona. Iznad samog procesorskog utora nalazimo dva 8-pinska 12 V priključka. Ploču je moguće koristiti i samo s jednim od tih priključaka, no s moćnijim komponentama, i uz korištenje nekog od rastrošnijih procesora Ryzen, svakako je preporuka koristiti oba priključka, što podrazumijeva i napajanja odgovarajuće snage.
S gornje, lijeve strane ploče, nalazimo manju tipku za resetiranje postavki BIOS-a, kao i veću tipku za uključivanje računala, što će svakako znati cijeniti entuzijasti i overklokeri. Pored samog procesorskog utora, nalazimo i ukupno četiri memorijska utora DDR5, uz maksimalno podržanih 256 GB radne memorije.
Kao stvorena za Zen 5
Kao što smo već spomenuli, Gigabyte službeno s ovom pločom podržava DDR5 memorije brzine do 8.200 MHz. Nazivno nova generacija procesora Zen 5 sada podržava brzinu od 5.600 MHz, dostupni su, dakako, i svi odgovarajući EXPO memorijski profili, a mi smo ovu ploču testirali s memorijom brzine od 6.000 MHz, što i dalje predstavlja optimalnu brzinu, kada su govorimo o procesorima AM5. Kao zanimljivost, recimo da ćete u pakiranju s pločom dobiti manji ventilator, namijenjen aktivnom hlađenju memorijskih modula, što nije naodmet, ako planirate overklokirati memoriju DDR5.
Uz podršku za memoriju DDR5, podrška za PCI Express 5.0 svakako je jedna od ključnih tehnoloških prednosti svih ploča AM5, od samog početka. Gigabyte je ploču opremio jednim PCIe 5.0 x16 utorom, koji je namijenjen za korištenje najnovijih grafičkih kartica. Dodatno, prisutni su još PCIe 4.0 x16 utor i PCIe 3.0 x16 utor pune veličine. Treba, međutim, spomenuti da su ti utori zapravo ograničeni na x4 brzine, tako da nisu osobito pogodni za korištenje, recimo, dodatne grafičke kartice.
Ploča je doista bogata inovativnim rješenjima, koja omogućuju jednostavniju ugradnju i izmjenu komponenata. Primjerice, manja, šira tipka s desne strane, pored utora PCIe 5.0 za grafičku karticu, omogućuje iznimno jednostavno i brzo vađenje kartice iz utora. Također, svi utori M.2 za SSD-ove opremljeni su mehanizmima Quick Release, te za pričvršćivanje diskova ne morate koristiti iritantne male vijke. Također, pasivni hladnjaci koji prekrivaju utore M.2, koriste zanimljiv dizajn s magnetskim poravnanjem, tako da je i tu instalacija vrlo jednostavna.
Kada govorimo o pohrani podataka, valja istaknuti da je ova ploča opremljena s ukupno četiri utora M.2 NVMe za SSD-ove. Pritom tri utora donose podršku za PCIe 5.0 x4, što znači da možete koristiti veliki broj najbržih NVMe SSD-ova. Ukupno gledano, odlična opremljenost svakako je jedna od jačih strana te Gigabyteove ploče X870E.
Wi-Fi 7 i USB 4 za najzahtjevnije korisnike
U opremi se izdvajaju dva najnaprednija priključka USB 4 Type-C na stražnjem panelu, koji omogućuju spajanje brzih vanjskih uređaja, uz maksimalnu propusnost od 40 Gb/s. Dakako, sa stražnje strane nalazimo još i deset uobičajenih USB 2.0 i 3.2 priključaka, kao i jedan HDMI priključak. Ploča se ističe i naprednom mrežnom podrškom, što uključuje priključak 5 GbE LAN, kao i Qualcommov čip s podrškom za Wi-Fi 7 i Bluetooth 5.3. Gigabyte u paketu s pločom isporučuje i odgovarajuću antenu, koja nas je iznenadila naprednim dizajnom, uz magnetske priključke.
Pomalo neobičan dodatak svakako je i interni HDMI priključak s desne strane ploče, koji je namijenjen jednostavnijem spajanju posebnih LCD ekrana za dijagnostiku i druge informacije, a podržava isključivo HDMI 1.4, uz maksimalnu razlučivost od 1.920x1.080 piksela, i brzinu osvježavanja slike od 30 Hz.
Kad je riječ o zvučnom podsustavu, Gigabyte je ovu ploču opremio Realtekovim kodekom ALC 1220, s podrškom za 7.1-kanalni zvuk i DTS:X Ultra, koji predstavlja standardno rješenje za ploču te klase.
Konačno, naglasimo da je ova ploče posve jasno namijenjena zahtjevnim korisnicima, overklokerima i hardverskim entuzijastima, pa, primjerice, posjeduje veliki broj priključaka za dodatne ventilatore, poseban priključak za očitanje razine buke, kao i zasebne točke za mjerenje napona.
Gigabyteovu ploču X870 Aorus Master testirali smo pomoću najnovijih procesora Zen 5, odnosno nekoliko najnovijih Ryzena serije 9000. Pokazala se iznimno stabilnom, uz respektabilne performanse, bez obzira na to jesmo li koristili mainstream Ryzen 5 9600X ili, pak, 16-jezgreni Ryzen 9 9950X. Velika prednost ove ploče svakako je tvornička podrška za nove procesore Ryzen 9000, dok ćete na starijim pločama morati ponajprije nadograditi BIOS, kako biste mogli koristiti najnovije procesore.
Prilikom početne instalacije ploče, od velike je pomoći Gigabyteov softver GCC, koji omogućuje vrlo brzu i jednostavnu automatsku instalaciju svih potrebnih upravljačkih programa. Taj softver nudi i brojne druge mogućnosti, poput podešavanja overklokiranja procesora i radne memorije, podešavanja RGB osvjetljenja na samoj ploči i podešavanja brzine ventilatora.
Ogroman broj naprednih opcija
Ako se ipak odlučite za overklokiranje i druge optimizacije koristiti BIOS, onda vam je na raspolaganju dobro znano Gigabyteovo UEFI sučelje. Samo sučelje doživjelo je određeni vizualni redizajn u posljednje vrijeme, a logično je podijeljeno na osnovni i napredni odjeljak.
Unutar sučelja dostupne su brojne mogućnost za optimizaciju performansi i overklokiranje. Svakako najzanimljiviji dio za overklokere bit će onaj koji omogućuje detaljno podešavanje brzine procesora i radne memorije, kao i radnog napona. Međutim, prema našem mišljenju, najznačajnija opcija za optimizaciju performansi novijih serija procesora Ryzen jest Precision Boost Overdrive, koji vam omogućuje jednostavan porast performansi pomoću povećanja dostupnog limita potrošnje energije. Još korisnija je opcija Curve Optimizer, pomoću koje možete koristiti undervolting (niži radni napon) za učinkovitiji rad i manje zagrijavanje.
Novost je i opcija Curve Shaper, koja je zapravo dodatak Curve Optimizeru, i omogućuje još detaljnije podešavanje krivulje radnog napona, ovisno o temperaturi i opterećenju pojedinih jezgri procesora. To je zasad još poprilično komplicirano za korištenje, no vjerujemo da će s vremenom biti nešto jednostavnije.
Jedna od novosti koju je AMD predstavio s najnovijim procesorima Ryzen jest i opcija Auto Memory Boost, koja donosi mogućnost automatskog overklokiranja memorije s nazivnih vrijednosti, ovisno o opterećenju i korištenim aplikacijama.
Nema nikakvih dvojbi da Gigabyteova ploča nudi zaista ogroman broj naprednih opcija za optimizaciju performansi. Pritom, već u samom početku omogućuje izvrsne performanse, uz uzornu stabilnost. Vjerujemo da će nove revizije BIOS-a donijeti dodatne optimizacije, posebno za najnoviju seriju procesora Ryzen 9000.
Gigabyteov X870E Master predstavlja vrhunsku AM5 ploču, koja postavlja posve nove standarde kada govorimo o AM5 pločama visoke klase, osobito kad su u pitanju opremljenost, funkcionalnost i općenito jednostavnost ugradnje pojedinih komponenata. Istina, "nov" čipset X870E tehnološki ne donosi ništa novo u odnosu na stariji X670E, no s druge strane, to će proizvođače ploča natjerati da se još više fokusiraju na poboljšani dizajn i dodatne opcije.
U svakom slučaju, X870E Aorus Master predstavlja izvrsnu osnovu za moćnije računalo najnovije generacije, temeljeno na procesoru AM5, s naglaskom na najnovije Ryzene 9000.
Gigabyte X870E Aorus Master
- Dizajn
- Podrška za sve procesore AM5
- Uključujući najnovije Ryzene serije 9000
- Najnoviji čipset X870E omogućuje odlične performanse i donosi napredne mogućnosti overklokiranja
- Moćna regulacija napona
- Podrška za memoriju DDR5
- Brzine do 8.200 MHz (OC)
- Iznimna opremljenost
- Uključujući dva USB 4 priključka
- Podrška za Wi-Fi 7 i 5 GbE LAN
- Ukupno tri PCIe 5.0 x4 M.2 utora za NVMe SSD-ove
- Cijena
- Novi čipset X870E ne donosi ništa tehnološki osobito novo u odnosu na stariji X670E