KEF Q Concerto Meta - Sve nas nosi isti val

U promotivnim djelatnostima u povodu lansiranja potpuno nove serije zvučnika KEF Q Meta, tvrtka se fokusirala upravo na najveći bookshelf model, pod nazivom Q Concerto Meta, saznat ćemo – ne bez razloga

Vedran Vukašinović četvrtak, 31. listopada 2024. u 06:00
KEF Q Concerto Meta predstavljaju ključan model nove serije Q Meta
KEF Q Concerto Meta predstavljaju ključan model nove serije Q Meta
SPECIFIKACIJE
Tip Trostazni bookshelf pasivni zvučnici
Zvučničke jedinice 1x Uni-Q 12. generacije (19 mm visokotonska alu-kupola s MAT tehnologijom i 100 mm aluminijski srednjetonski konus), 1x 165 mm hibridni aluminijski niskotonac
Frekvencijski odziv 48 Hz – 20 kHz
Impedancija/Osjetljivost 4 Ω / 85 dB
Dimenzije i masa 415 x 210 x 315 mm, 9,5 kg (po zvučniku)
Jamstvo 2 godine
Dojam Ključni model nove KEF-ove Q linije ozbiljan je zvučnik, koji nadilazi uobičajene konvencije serijske nomenklature velikih proizvođača, i etablira se kao model koji će u budućnosti figurirati kao jedan od značajnih modela u povijesnom portfelju tvrtke

Samo desetak dana prije negoli je model iz nove KEF-ove serije Q Meta stigao na naš test, prvi put uočili smo najavu te nove linije njihovih proizvoda. Tvrtka je tom prigodom izbacila vrlo originalan i kreativno uspješan animirani spot, u kojem glavnu ulogu igra upravo model Q Concerto Meta.

Propagandna kampanja koju je osmislio KEF temelji se na međuigri zeitgeista današnjice s davnom 1969. godinom, kada je na tržište izašao prvi njihov model koji je nosio naziv Concerto. U spotu sudjeluju, u animiranom izdanju, ključna imena svjetske rock povijesti, a zanimljivo je da su gotovo svi oni odreda Britanci (jasne su aluzije na Beatlese, Rolling Stonese, Led Zeppelin i Davida Bowieja). Oni koji gaje pomalo geekovsko zanimanje za popularnu kulturu, sa smiješkom će primijetiti da je i Jimi Hendrix, jedini formalno američki sudionik spota, morao otići u Veliku Britaniju kako bi postao svjetski poznat.

Kada spot završi parolom o ponovnom rođenju klasika, postaje jasno da KEF ubraja i svoje tehnološko naslijeđe u stečevine popularne kulture. No, očito je da su u KEF-u povukli paralelu s modelom nastalim u vrijeme hipi-kontrakulture i "ljeta ljubavi" kako bi upravo ovaj zvučnik učinili ključnim modelom svoje nove linije Q Meta, što je svakako dobar marketinški potez. Naime, serije zvučnika, s jedne strane, donose dobre profite proizvođačima, a nešto povoljnije cijene kupcima, s obzirom na logiku zajedničkog razvoja više proizvoda, i tome nasljednih proizvodnih volumena. No, objektivno, u smislu nekog dubljeg utjecaja i emotivne veze s potencijalnim kupcima, uvijek su pojedinačni modeli u debeloj prednosti u odnosu na uniformirane članove serije ili linije (smijemo li napisati – "depersonalizirane"?). U svakom slučaju, odmah je jasno da KEF ovim modelom igra na emotivnu kartu.

Kako smo agilnošću domaćeg zastupnika na test u rekordnom roku dobili upravo ovaj, najvažniji model KEF-ove nove linije Q Meta, vidjet ćemo ide li ta rodbinska veza dalje od samog naziva, ili uistinu novi model, na neki način, nosi genom slavnog obiteljskog imena.

S obzirom na dimenzije i koncepciju zvučnika, pripadajući stalci SQ1 (ili neki sličnih dimenzija) esencijalan su dio kompletnog paketa KEF-ovih zvučnika Q Concerto Meta
S obzirom na dimenzije i koncepciju zvučnika, pripadajući stalci SQ1 (ili neki sličnih dimenzija) esencijalan su dio kompletnog paketa KEF-ovih zvučnika Q Concerto Meta

Samostojeći, za stalke

Već pri preuzimanju paketa, uočili smo da je Q Concerto prilično različit od danas tipičnog zvučnika za stalke, barem kad se radi o relativno pristupačnim cjenovnim klasama. On je, naime, uistinu krupan i gabaritan komad zvučnika, a k tome, teži i dobrih desetak kilograma po komadu. Kad se zvučnik raspakira, on će vas u velikoj mjeri podsjetiti na drugu KEF-ovu uspješnicu, model R3 Meta, pa nam se čini da je to možda bila početna točka razvoja (spuštanje tehnologije u klasu ispod), na koju su onda marketinški stručnjaci spretno upleli klasičan trosistemski model s početka priče.

Dimenzijama 415 x 210 x 315 mm, Q Concerto zahtijevat će dosta prostora za sebe, pa bi najbolje bilo da odmah zaboravite na kolokvijalni naziv "bookshelf". Taj zvučnik nikako neće dati sve što može ako neće biti dobro pozicioniran u sobi, a to obligatno zahtijeva stalke i smještaj u prostor, nešto dalje od stražnjeg zida. Izvrstan par bit će KEF-ovi vlastiti stalci SQ-1, no funkcionirat će, naravno, i svaki drugi dobro konstruiran stalak visine otprilike 60 centimetara.

To znači da potencijalni kupac mora računati i na nešto veći trošak od cijene samih zvučnika, kako bi ona u potpunosti bila opravdana. No također, to znači da taj, formalno polični zvučnik, ima smisla razmatrati i za potrebe nešto veće sobe, otprilike tamo gdje bi budući vlasnik razmatrao neke manje samostojeće modele. Posljedično, ako se traži zvučna potpora za takve prostore, recimo oko 20-30 metara kvadratnih, s Q Concertom svakako postoji mogućnost izbora, a to može donijeti i neke druge zvučne benefite u odnosu na samostojeće modele, o čemu ćemo nešto kasnije.

Model dolazi u tri varijante finiša, od kojih su bijela i crna urađene u satenskoj, mat varijanti, što nam se pokazalo kao estetski profinjenije i prilično praktičnije od sjajnih varijanti. Vjerujemo, ipak, da će najveća potražnja biti za verzijom u orahovom furniru, koji najviše podsjeća na legendarni vintage model.

Za razliku od prethodne serije Q, novi modeli Q Meta u kutiji sadrže zaštitne mrežice, naravno, one magnetske vrste. Ponovno su prisutne i spužvice koje služe imobilizaciji bas-refleksnog porta, te još nekoliko sitnica, kao što su gumene podloške. S donje strane zvučnika nalaze se i navoji, kojima ćete zvučnik moći čvrsto spojiti sa službenim stalcima.

KEF je, uz Q Concerto Meta, na tržište izbacio i cijelu liniju zvučnika Q Meta, ukupno osam modela
KEF je, uz Q Concerto Meta, na tržište izbacio i cijelu liniju zvučnika Q Meta, ukupno osam modela

Uni-Q ponovno dominira

Uvijek kada se tematizira KEF-ov zvučnik, na početno i centralno mjesto redovito dolazi njihova prepoznatljiva Uni-Q zvučnička jedinica. Tu je riječ o njezinom izdanju 12. generacije, a ovaj model dobio je onu vanjskog promjera 4 inča (100 cm), dok centralno smješteni alu-visokotonac broji standardnih 19 milimetara.

No, kad je riječ o novom Q Concertu, taj slavni driverski ansambl potpomognut je s još dvije vrlo važne funkcije. Jedna je vidljiva iz naziva cijele serije – svi novi Q modeli dobili su potporu svojim visokotoncima u vidu patentirane KEF-ove MAT tehnologije, odnosno pločice od umjetnog materijala smještene iza njih, koja svojim proračunatim labirintskim utorima utječe na apsorpciju gotovo 100% zvučnih valova koji se kreću prema stražnjoj strani visokotonca. Odnosno – anulira visoke tonove, gotovo u potpunosti, od tamo gdje ih ne želimo.

Druga važna novost Q Concerta odnosi se na povećani valovod, prema uzoru na velike bookshelfe iz viših KEF-ovih razreda. Taj detalj donio je benefite za modele Reference 1 i R3 u vidu ogromne glazbene pozornice, i po horizontalnoj i po vertikalnoj osi, s obzirom na inherentne karakteristike dual-koncentričnih zvučničkih jedinica, još pojačanih znalački proračunatim valovodom. Stoga je taj detalj, koji tvrtka komercijalno naziva "Shadow Flare", unikatan za upravo ovaj polični zvučnik nove Q Meta serije, zaista veliki doprinos krajnjem glazbenom performansu novog KEF-ova pulena. Tvrtka navodi da je njime u značajnoj mjeri reducirala efekte difrakcije, što je opet umanjilo značaj oštrih, nezaobljenih rubova kutije Q Concerta, i tako pojednostavila (i pojeftinila) proces izrade.

Eksplodirani pogled na tehnološki napredan dizajn KEF Q Concerto Mete
Eksplodirani pogled na tehnološki napredan dizajn KEF Q Concerto Mete

Dvije jedinice na tri staze

Tamo gdje je novi KEF-ov model najsličniji svojem davnašnjem imenjaku, trostazna je konstrukcija zvučnika. Danas su prilično rijetke trostazne bookshelf konstrukcije, te se u pravilu odnose na one zvučnike koji se temelje na nekoj vrsti single-source zvučničke jedinice. Primjera u relativno povoljnoj cjenovnoj kategoriji još je manje – ovako na prvu, bez "prekopavanja" po memoriji ili Internetu, možemo izdvojiti samo Elacove UniFi modele.

Razlog za takvu situaciju leži u, vjerojatno, procijenjenom manjku interesa publike za nazivno malim zvučnim kutijama koje, ako žele biti trostaznog dizajna, ipak moraju imati povećanu zapremninu, pa stoga gotovo nužno izlaze iz kategorije praktičnog – što bi trebala biti njihova glavna prednost.

No, kad je riječ o akustičnom performansu, velika kutija za stalak može donijeti određene prednosti, ne samo u odnosu na one manje, "prave" bookshelfe, gdje je jasno da će donijeti na dolje prošireni frekvencijski raspon. Velika bookshelf kutija, naime, u odnosu na određen broj samostojećih konstrukcija, imat će prednosti, jer će nedostatak donjeg dijela kutije – koji će nadomjestiti stalci – smanjiti mogućnosti utjecaja kabineta na zvuk, što je posebno važno u nižim cjenovnim kategorijama, gdje sama kutija i neće moći biti posebno masivna (ako se želi zadržati povoljna krajnja cijena, dakle).

U kratkim crtama, velike zvučničke kutije na stalak, trostazne pogotovo, mogu ponuditi puno raskošniji frekvencijski raspon od svojih manjih rođaka, te zvukom napuniti i veće prostorije, a da pritom ne zađu u sferu problema s utjecajem kutije na definiciju određenih dijelova spektra, što bi moglo moriti pojedine samostojeće konstrukcije.

Kako bi postigao takav efekt, KEF je za svoj novi Q Concerto Meta kombinirao svoju poznatu aluminijem tretiranu 16,5-centimetarsku mid-bass jedincu, s bas-refleksnim portom koji su modelirali svojim novim laboratorijskim sustavom pod nazivom CFD (Computational Fluid Dynamics).

Također, kažu da su prilikom uklapanja svih tih sastavnica u željenu kutiju, proveli mjerenje na više od 1.000 specifičnih točki puta signala, odnosno zvučnog vala, kako bi maksimalno optimizirali skretnicu zvučnika. Skretnica je na kraju odmjerena na 430 Hz za spoj mid-bass jedinice sa srednjetoncem, koji onda prebacuje na visokotonsku jedinicu na 2,9 kHz.

Kad na sve to nabrojano dodamo još i prilično masivno realizirane kutije, prilično inertne na test "kuckanja", koje bez svake sumnje moraju biti izrađene od gušćeg materijala, ostaje nam samo zaključiti da je u cijenu koju KEF traži za ovaj svoj model uključeno uistinu mnogo tehnologije, znanja, kvalitetnih materijala, i čvrstih industrijskih standarda.

Kao i kod većine KEF-ovih zvučnika, Uni-Q koaksijalni zvučnički driver ključan je dio i ovog modela, a za seriju Q Meta, tvrtka je uvela i novine koje se tiču valovoda, pod komercijalnim nazivom "Shadow Flare", koji ga okružuje
Kao i kod većine KEF-ovih zvučnika, Uni-Q koaksijalni zvučnički driver ključan je dio i ovog modela, a za seriju Q Meta, tvrtka je uvela i novine koje se tiču valovoda, pod komercijalnim nazivom "Shadow Flare", koji ga okružuje

Idealni suputnik zahtijeva malo prostora

Što nam, onda, donosi KEF Q Concerto Meta kao gotov, zaokružen proizvod?

Prvo, ako želite pretendirati na njegovu kupnju, morate biti svjesni da on neće optimalno funkcionirati u manjim prostorima, s obzirom na to da je naprosto prevelik i premoćan da biste maksimalno iskoristili njegove kvalitete u malim sobama. Objektivno, treba vam 30-40 centimetara od stražnjeg zida, još nešto više od bočnih zidova, te otprilike 2,5 metra udaljenosti slušne pozicije, kako biste dobili maksimalno izbalansiran zvuk – a da ni ne ulazimo u akustične odlike pojedine prostorije, jasno.

Realno, ako je soba "sretno" posložena, to može značiti i nekih dvadesetak kvadrata, no u pravilu, ona će ipak trebati biti nešto veća. Podsjećamo još jednom na nužnost korištenja primjerenih stalaka.

Također, ne treba smetnuti s uma da je zvučnik deklariran na 4 Ω nominalne impedancije (odnosno, minimalno 3,2 Ω), te na osjetljivost od 85 dB (1 m/2,83 V), pa će pojačalo kojim ih pogonite morati biti prilično sposobno.

No, ako možete ispuniti sve ove uvjete, možete biti sigurni da s nabavom ovog para zvučnika nećete pogriješiti. Dapače, rekli bismo da su rijetke ponude koje će vam dati onoliko koliko vam može dati novi KEF-ov Q Concerto.

Prvo, dobit ćete vrlo raskošan frekvencijski raspon, potpuno u rangu većine samostojećih zvučnika koje biste mogli kupiti u tom cjenovnom razredu. Pritom, zvučna slika nagradit će vas ogromnom, trodimenzionalnom pozornicom, a to je nešto što ćete kod drugih modela u klasi tražiti svijećom. Dakle, ako ste ljubitelj neamplificirane glazbe, teško da može bolje. Ne samo kad su u pitanju mali jazz-combo sastavi, nego i veliki orkestri. To je svakako vrlo jak argument za nabavu ovog KEF-ovog modela.

Ako se vratimo na onaj propagandni spot s početka priče, možemo zaključiti i da apsolutno sva popularna glazba, bila ona producirana u studiju, bilo da je riječ o snimkama uživo, puštena kroz krvotok Q Concerta donosi sa sobom nepatvorenu živost muziciranja, ne dopuštajući ozbiljnije propuste apsolutno nigdje po rasponu frekvencijskog spektra. Uz to, dodatna oktava u nižem frekvencijskom području, u odnosnu na regularne polične modele, donijet će slušatelju onaj osjećaj punoće zvuka i ugode povezane s njime, a to jednostavno potiče potrebu da se muzika sluša u dugim, opuštajućim sesijama.

S obzirom na nomenklaturnu reminiscenciju na klasičan KEF-ov model, čini se da će verzija Q Concerto Meta u orahovom finišu biti tržišno najtraženija
S obzirom na nomenklaturnu reminiscenciju na klasičan KEF-ov model, čini se da će verzija Q Concerto Meta u orahovom finišu biti tržišno najtraženija

Snovi su novi, a pjesme stare

Kako smo iskoristili stih Jure Stublića za potrebe naslova recenzije, osvrnut ćemo se ovaj put i na jedan od najznačajnijih albuma mitskog novog vala. Radi se o često nepravedno zapostavljenom albumu "Sva čuda svijeta" grupe Film, iz 1983. godine. Razlog što se taj uradak, na kojem se savršeno poklopio stilski izričaj glazbenog usmjerenja s bezgrešnom studijskom produkcijom Tihomira Varge, često preskače kod popisa najvažnijih ostvarenja tog vremena, prilično je banalan – sporno je, naime, u kronikama je li taj kratkotrajni kreativni, kulturni i društveni vatromet bivše države, u trenutku izlaska albuma već završio.

S naše strane, teško možemo zamisliti bolji konceptualni okvir jednog albuma popularne glazbe. Ono što uglavnom ostaje, nažalost, previđeno, iznimno su zreli tekstovi, izvanredne pop melodije, te savršeno zabilježen trenutak rezignacije i razočaranja naglim krahom društvenog optimizma, prouzročenog ekonomskim i političkim problemima.

Dapače, kao jedino svijetlo u toj depresiji, iskače nekoliko intimnih, ljubavnih i emotivnih pjesama, kao što je to famozna "Ti zračiš zrake kroz zrak". KEF Q Concerto Meta tu se pokazao apsolutno na razini zadatka, nudeći nam zvuk koji (bi)smo željeli slušati u vrijeme kad je album izašao, od odrješitih i masivnih ritmova, pa do zvonkih odjeka bogate brass-sekcije. Mislimo da treba dodati i kako smo se često uhvatili u mislima o tome hoće li se uskoro na našoj sceni opet pojaviti tako impresivan i autentičan vokal, kakav nam je Jura servirao ovdje, ili, primjerice, u drugom starom favoritu pod nazivom "Mi nismo sami".

Smatramo da svatko tko razmišlja o obnovi svog starog audiosustava mora biti svjestan činjenice da su tehnologija i izvedba zvučničkih kutija otišli uistinu nemalo naprijed, ne samo u odnosu na vrijeme izlaska prvog KEF-ovog Concerta, nego i u odnosu na kutije nastale koje desetljeće kasnije. U doba izlaska spomenutog albuma bilo je nemjerljivo teže uistinu dobiti takvu raskošnu predstavu u svojem domu, a pritom i ne mislimo na naše prostore, gdje je takav zadatak predstavljao i financijski i logistički problem na još dodatnu potenciju, već negdje u zapadnoj Europi ili Americi.

Ovakvu propagandu sliku shvatite isključivo kao tipičan lifestyle fotografski uradak. KEF Q Concerto Meta uistinu zahtijevaju (zaslužuju) akustički optimalan smještaj u vašem prostoru
Ovakvu propagandu sliku shvatite isključivo kao tipičan lifestyle fotografski uradak. KEF Q Concerto Meta uistinu zahtijevaju (zaslužuju) akustički optimalan smještaj u vašem prostoru

KEF Q Concerto Meta takvima će otkriti potpuno nove dimenzije glazbe njihove mladosti (ili zrelosti), jer je ovaj zvučnik, objektivno, realiziran kao jedan od uzora modernog zvučnika ovog dijela 21. stoljeća, u klasi relativno pristupačne cijene.

Oni nešto mlađi neće imati što posebno uspoređivati, no i za njih KEF ima jak argument: osim što će i vrlo suvremena glazba zvučati izvanredno na ovim britanskim "pilama", onaj tko prvi put kupuje zvučnik ove klase moći će biti siguran da je u njemu integrirana tehnologija za koju će se ostatak industrije upinjati da je dostigne. Ovi zvučnici zasigurno će još dugo biti tehnološki svježi, baš zato što su trenutačno u prednosti pred ostalima.

Nema nam druge nego od srca preporučiti ove zvučnike.

KEF Q Concerto Meta

  • Tehnološki i kvalitativni vrhunac u još uvijek pristupačnoj klasi bookshelf zvučnika
  • Neće biti za manje sobe
  • Traži snažnije pojačalo
Bug 384 studeni 2024.