Lian Li A4-H2O X4 - Malena kutija za velike mogućnosti
Prilikom izgradnje minimalističkog PC računala, sve počinje od kućišta. Ako se u priču uvedu i visoki zahtjevi kad su u pitanju performanse, izbor kućišta dodatno se komplicira. Lian Lijev model A4-H2O X4 jedan je od rijetkih izbora u tim situacijama
![](/img/lian-li-a4-h2o-x4-malena-kutija-za-velike-mogucnosti_C-HEYT.jpg)
Tip | Mini tower |
Kompatibilne ploče | Mini-ITX |
Dimenzije | 326 x 244 x 140 mm |
Podržane grafičke kartice | 322 mm |
Podržana visina hladnjaka procesora | 55 mm |
Jamstvo | 2 godine |
Dojam | Fantastično minijaturno PC kućište, koje će zadovoljiti i vrlo zahtjevne kupce |
Već smo nekoliko puta pisali o popularnosti izrade Mini-ITX konfiguracija, ali na našim prostorima takve su konfiguracije bitno rjeđe, a najveći razlog tome jest, naravno, cijena. Izrada pravog Mini-ITX stroja zahtijeva bitno više strpljenja i traženja optimalnih komponenti, a sve započinje s kućištem. Dodatni kamen spoticanja prilikom izrade Mini-ITX računala predstavlja dostupnost i raznolikost ponude matičnih ploča, koje na domaćem terenu treba tražiti povećalom.
Na svjetskom tržištu postoji more različitih Mini-ITX kućišta, od kojih su neka optimizirana za energetski nezahtjevne komponente, preko kućišta koja su zapravo smanjena verzija klasičnih modela (na pamet nam pada Fractal Designeov Torrent Nano), do posebno izrađenih, i za vodena hlađenja optimiziranih modela. I upravo u tu potonju skupinu spada Lian Lijev model A4-H2O X4.
Zavidna kvaliteta izrade
Kao proizvođač, Lian Li pripada eliti, čiji su proizvodi mahom impresivne kvalitete. A4-H2O X4 ne odudara od tog pravila. Konkretno, ovo kućište uživo ostavlja bitno upečatljiviji dojam nego što bi fotografije dale naslutiti. Glavni razlog tomu upravo je kvaliteta izrade. Njegove bočne stranice izrađene su od čvrstog aluminija, dok je ostatak kućišta načinjen od i dalje impresivnog čelika. Kućište je nazivno dostupno u dvije boje; crnoj i sivoj.
Neuobičajen dizajn
Prilikom dizajniranja kućišta za energetski gladne komponente, kakvih je danas sve više, proizvođači moraju postati ekstremno kreativni. Zagrijavanje i potrošnja modernih procesora i grafičkih kartica gornje klase izuzetno su visoki, stoga svaki kutak kućišta mora biti maksimalno optimiziran za što bolje hlađenje. Modelom A4-H2O X4 dominiraju rupičasti otvori s gotovo svih strana, i mahom služe što boljem provjetravanju komponenti.
S dimenzijama od 326 x 244 x 140 milimetara i ukupnim volumenom od 11 litara, kućište je zaista minijaturno, ali svejedno pruža dovoljno prostora za ugradnju (skoro) najvećih modela grafičkih kartica. Konkretno, u kućište će bez problema stati referentni GeForce RTX 4080. Kako je to moguće? Ako kućište promatramo s gornje strane, vidi se da je podijeljeno u dva odjeljka. S lijeve strane nalazi se prostor za ugradnju matične ploče te SFX ili SFX-L napajanja, dok je cijela desna strana rezervirana za ugradnju grafičke kartice. Naravno, grafička kartica se riser kabelom spaja na matičnu ploču, a kabel i njegov držač dijelovi su kućišta te ih nije potrebno kupiti odvojeno. Treba imati na umu da isto kućište postoji s PCIe x16 3.0 i 4.0 verzijama kabela, stoga kupcima savjetujemo da pažljivo biraju prilikom kupnje (otud sufiks X4 u nazivu modela).
Donja strana kućišta također je perforirana, te sprijeda i straga sadrži široke gumene odstojnike, koji čvrsto drže kućište za podlogu. Dno je ujedno i jedino mjesto na koje je moguće ugraditi jedan klasični 2,5-inčni disk, odnosno SSD.
I/O portovi našli su svoje mjesto na lijevom boku, a čine ih jedan USB 3.2 Gen 1 Type-A port, jedan USB 3.2 Gen 2 port u USB-C izvedbi, dva analogna konektora za zvuk, te jednostavna, okrugla tipka za uključenje računala. Kućište ne posjeduje nikakav oblik RGB osvjetljenja – čak ni tipka Power nije obasjana svjetlošću.
Optimiziran za vodu
Kada je u pitanju hlađenje, odabir zračnog hlađenja nije najs(p)retniji izbor. Naime, u slučaju korištenja zračnog hladnjaka, visina je ograničena na 55 milimetara, što će biti dovoljno samo za manje zahtjevne procesore, a s druge strane, dragocjeni prostor za ugradnju vodenog hlađenja ostat će većim dijelom neiskorišten. Ipak, za kupce kojima će zračni hladnjak biti dovoljan, ništa ih ne sprečava da na krov kućišta instaliraju dva 120-milimetarska ventilatora.
Ugradnja vodenog hlađenja optimalni je način hlađenja procesora u ovom kućištu, a postavlja se na gornji dio kućišta. Međutim, tu postoje neka ograničenja. Prvo i manje restriktivno, maksimalna duljina radijatora iznosi 240 milimetara. Već smo spomenuli maksimalnu visinu hladnjaka od 55 milimetara, što znači da ni blok vodenog hlađenja ne smije biti viši od toga. Također, debljina radijatora s ventilatorima ne smije premašivati 55 milimetara. To nije malo, ali postoje određeni modeli vodenih hlađenja koji s ventilatorima premašuju tu vrijednost te njihova ugradnja nije preporučljiva. Također, prilikom testiranja uvidjeli smo da korištenje vodenih hlađenja s vodenom pumpom odvojenom od bloka nije najsretnije rješenje. Naime, zbog zaista ograničenog prostora, rub napajanja smeta crijevima koja izlaze iz radijatora te ih je bilo potrebno poprilično nategnuti kako bi sve sjelo na svoje mjesto. Doslovno smo bili prisiljeni snažno pritisnuti napajanje, kako bismo mogli stegnuti vijke. Jednako tako, u našem slučaju ispalo je jednostavnije crijeva provući s donje strane matične ploče.
Sve u svemu, kupcima savjetujemo da dvaput provjere dimenzije komponenata koje planiraju ugrađivati u kućište – tako skučen prostor jednostavno ne ostavlja mnogo mjesta za manevar, te će idealni smještaj ovisiti o točno određenim individualnim komponentama.
Sve na milimetar
Prema specifikacijama, kućište podržava standardna SFX i SFX-L napajanja. U našem slučaju, ugradili smo be quietov modularni SFX-L Power, snage 600 W. Napajanje se najprije ugrađuje u za to predviđeni kavez, a potom je potrebno spojiti i interni IEC konektor, s obzirom na to da se utičnica iz zida zapravo priključuje u produžni kabel koji izvire iz ruba kućišta.
Kavez s napajanjem sjeda na svoje mjesto (ako zanemarimo poteškoće u kombinaciji s vodenim hlađenjem), ali odmah smo uvidjeli da je korištenje modularnog napajanja spasonosno. Kako bismo ga lakše ugradili, morali smo odviti donji dio kućišta, što nam je omogućilo da lakše spojimo modularne kabele. Na kraju smo imali taman toliko prostora da sve potrebne kabele uguramo u kućište i zatvorimo donju stranu.
Čak se i grafička kartica instalira na neuobičajen način. Najprije je potrebno skinuti prednju stranicu kućišta, koja potom otkriva veliku rupu, kroz koju je potrebno provući grafičku karticu. Naš kompaktni GeForce RTX 4070 SUPER s potpisom MSI-ja, stao je u kućište bez problema, ostavljajući čak i višak prostora s prednje strane.
Poželjan, ali skup
Za kraj, moramo se dotaknuti i cijene. Lian Li A4-H2O X4 na domaćem tržištu košta cijelih 200 eura, što je pozamašan novac za jedno kućište. Mini-ITX kućišta sama za sebe vrlo su skupa, ali kupci koji su odlučili da njihova sljedeća konfiguracija mora biti tako malog formata, teško mogu pronaći kvalitetnije i unutarnjim dizajnom pametnije složeno kućište. Poteškoće na koje smo naišli, kod ovako ograničenog prostora neizbježne su i, kako smo rekli, postoji mogućnost da se drugi kupci uopće ne nađu u situaciji kao što smo mi. Stoga, kućište s punim pravom zaslužuje titulu Našeg izbora.
Lian Li A4-H2O X4
- Vrhunska kvaliteta izrade
- Pametan unutarnji raspored
- Mogućnost ugradnje dugačkih grafičkih kartica
- Podrška za dodatni 2,5-inčni HDD/SSD
- Mogućnosti hlađenja u odnosu na dimenzije
- Visoka cijena
- Pomalo šture upute za korištenje
- Skučen prostor ipak ima svoja ograničenja