QNAP TS-364 - Čari treće ladice
Implementacijom treće ladice za diskove, umjesto uobičajene dvije, QNAP je svojem NAS-u za kućanstva i manje urede podario pozamašni potencijal, u čijem mu iskorištenju pomažu sposobna hardverska platforma i moćan operacijski sustav
Procesor | Intel Celeron N5095 |
RAM | 8 GB DDR4 SO-DIMM (proširivo na 16 GB) |
Mreža | 1x Ethernet (2,5 GbE) |
Podržani diskovi | 3x SATA, 2x NVMe PCIe (2280) |
Podržani RAID | JBOD, RAID 0, 1, 5, 6, 10 |
Ostali konektori | 1x USB 3.2 Gen 1, 2x USB 3.2 Gen 2 |
Operacijski sustav | QTS 5.1 |
Jamstvo | 2 godine |
Dojam | Moćan kućni i uredski NAS, čiji je broj funkcija gotovo nemoguće nabrojati |
QNAP TS-364 formalno je plasiran među NAS-ove za kućne korisnike i male urede. Radi se o pomalo neobično konfiguriranom uređaju, koji ne nudi uobičajene dvije ili četiri ladice za ugradnju diskova, već ih ima – tri. Logika je razumljiva; četvrta ladica (i pripadajuća elektronika) podigli bi cijenu uređaja, a modeli s dvije ladice restriktivni su u smislu dostupnog skladišnog prostora prilikom korištenja RAID 1 polja. Podsjećamo, ugradimo li u NAS s dvije ladice, primjerice, dva 4-terabajtna diska i odlučimo se za RAID 1 (mirror), što je, u duhu zaštite podataka, uobičajeno, na raspolaganju će nam biti samo četiri terabajta prostora. Uvođenjem treće ladice, odnosno diska, otvara se mogućnost korištenja RAID 5 polja, u kojem je dostupni skladišni prostor jednak zbroju kapaciteta dvaju od tri diskova (zbog jednostavnosti, pretpostavljamo da su svi diskovi jednake veličine). Time se dobiva polje koje odlično štiti spremljene podatke i ima više performanse pisanja podataka od RAID 1 polja.
U čisto funkcionalnom smislu, QNAP-ova ideja, stoga, ima smisla, no oko cijene je priča nešto nategnutija. Naime, TS-364 u testiranoj varijanti, s 8 GB ugrađenog RAM-a, na domaćem tržištu košta oko 520 eura. To je oko 70 eura manje od domaće cijene Synologyjeva izvrsnog modela DiskStation DS423+, koji smo u nedavnoj recenziji proglasili optimalnim izborom za zahtjevnije kućne korisnike. Situacija za QNAP još je malo nepovoljnija kad Synologyjev uređaj uspoređujemo s modelom TS-464, koji donosi jednu ladicu više u odnosu na TS-364, a cijenu podiže na oko 690 eura. Ipak, QNAP u taj dvoboj ulazi s ozbiljnom artiljerijom: ima osjetno moćniji procesor, četiri puta više RAM-a, dva i pol puta brže mrežno sučelje, mogućnost fizičkog spajanja s televizorom ili monitorom preko HDMI-ja, a u konačnici i otvoreniji, premda i nešto kompliciraniji operacijski sustav, poznati i priznati QTS.
Skrivene ladice
Za jedan NAS, QNAP TS-364 vizualno je prilično dopadljiv. Kućište dimenzija 142 x 150 x 260 milimetara oklopljeno je bijelom plastikom, a krase ga elegantno zaobljeni rubovi i nekarakteristično monolitna prednjica, gdje smo kod NAS-ova navikli vidjeti ladice za diskove. Do triju ugrađenih ladica, predviđenih za ugradnju 3,5-inčnih SATA diskova, dospijeva se odvijanjem nekolicine vijaka na stražnjoj strani NAS-a i skidanjem čitavog plastičnog oklopa. Same ladice standardno su izvedene – otvaraju se i zatvaraju bez korištenja alata, a isto se tako ugrađuju i diskovi. Na mjestima vijaka nalaze se gumice za upijanje vibracija, kao što je kod kvalitetnijih NAS-ova uobičajeno.
Opisani pristup eliminira potrebu za bravicama za zaključavanje diskova, i rezultira ljepšim uređajem, premda je takvo rješenje, naravno, manje praktično kada želimo (ili moramo) promijeniti disk. Postoji, međutim, dobar razlog zašto TS-364 toliko drži do svojeg dizajna: opremljen je HDMI izlazom i može se koristiti kao priručni PC ili kućni multimedijalni centar, što znači da bi se potencijalno mogao naći na komodi ispod televizora, ili nekom sličnom, istaknutom mjestu u domu svojeg vlasnika.
HybridDesk Station - Priručni HTPC
Zahvaljujući postojanju HDMI izlaza, QNAP-ov NAS može se povezati s monitorom ili televizorom. Spojimo li potom na USB konektore tipkovnicu i miša, dobit ćemo minijaturno računalo, koje može poslužiti za pregledavanje datoteka na NAS-u, surfanje Internetom, pristup društvenim mrežama i servisima, poput Spotifya i YouTubea, te za reprodukciju multimedijalnih sadržaja, uključujući fotografije, glazbu i video. U tom slučaju NAS u osnovi postaje HTPC. Osim preko spojenih periferija, njime se može upravljati pomoću QNAP-ova daljinskog upravljača (prodaje se zasebno), ili mobilne aplikacije Qremote, koja je zapravo virtualni daljinac.
Intelova platforma podržava hardversko dekodiranje 4K H.264 videa, kao i transkodiranje videa u stvarnom vremenu, s ciljem opsluživanja svih uređaja s kojih pristupamo serijama i filmovima pohranjenim na NAS-u.
Integrirani HDMI 1.4 izlaz dozvoljava prikazivanje slike u 4K razlučivosti, uz osvježavanje od 30 Hz, stoga je, radi fluidnijeg pomicanja pokazivača po ekranu, bolje odabrati Full HD razlučivost i osvježavanje od 60 Hz. Voljeli bismo da je QNAP ugradio HDMI 2.0 konektor, s kojim takvih problema ne bi bilo, ali ni ovako ne možemo biti nezadovoljni, jer usporedivu funkcionalnost konkurentski uređaji – ne nude.
Na prednjoj strani NAS-a nalazimo diskretne otvore za uvlačenje zraka, tipku za uključenje, USB 3.2 Gen 1 port i niz LED-ica. Spomenuti USB konektor, maksimalne propusnosti od 5 gigabita, koristi se za spremanje lokalnog backupa (sa spojenog USB diska na NAS, ili obratno) i spajanje periferija. LED-ice nas bojom informiraju o broju i "zdravlju" ugrađenih diskova, mrežnoj aktivnosti te prisutnosti NVMe SSD-ova, koje QNAP-ov kućni NAS može primiti u svoja dva utora, integrirana na samu matičnu ploču. Pristupa im se uz prethodno skidanje oklopa. Beneficija tako izvedenih M.2 utora jest to što oko i iznad njih imamo dovoljno mjesta za instalaciju M.2 SSD-ova s velikim pasivnim hladnjacima. Za NVMe SSD-ove bez pasivnog hlađenja, QNAP prodaje malene aluminijske "ježiće", namijenjene postavljanju na kontroler samih SSD-ova. Cijenili bismo da su dva takva hladnjaka priložena u paketu, no za takvo što nije bilo sluha.
Spremi ili keširaj
NVMe SSD-ovi mogu se iskoristiti za izravnu pohranu podataka, kao i za keširanje prilikom čitanja i pisanja podataka, pri čemu u obzir dolazi klasični SSD caching, kao i tehnologija Qtier, koja keširanje ne vrši običnim repliciranjem često korištenih podataka na SSD, već podatke segmentira prema tierovima – svojevrsnim prioritetnim kategorijama – te se brine da se najkorištenijima uvijek osigurava najbrži mogući pristup. Qtier i klasično SSD keširanje mogu se koristiti zajedno, i u praksi osjetno ubrzavaju rad s podacima pohranjenim na NAS-u. Doduše, uz jedno ograničenje: M.2 utori na testiranom NAS-u koriste PCIe 3.0 x2 sučelje, što znači da im maksimalna propusnost može biti 2 GB/s. Drugim riječima, u QNAP-ov NAS nema smisla ugrađivati brže PCIe Gen 3 x4 ili PCIe Gen 4 x4 NVMe SSD-ove, jer će njihove vršne performanse ostati neiskorištene.
Na pozadini NAS-a nalazimo sve ostale konektore: dva USB 3.2 Gen 2 porta, maksimalne propusnosti od 10 GB/s, jedan 2,5-gigabitni Ethernet port i HDMI 1.4b videoizlaz, namijenjen spajanju NAS-a na televizor ili monitor. Vrijedi uočiti da je ranije spomenuti prednji USB port upola sporiji od dva stražnja; bilo bi praktičnije da je prednji port 10-gigabitni, s obzirom na to da je on fizički najpristupačniji i namijenjen brzom backupiranju NAS-a ili spojenog vanjskog diska. Bilo kako bilo, sva tri USB konektora mogu se iskoristiti za spajanje vanjskih medija s podacima, USB Wi-Fi donglea, periferija i sličnih uređaja, s kojima operacijski sustav QTS uredno surađuje.
QTS - Mozak operacije
Operacijski sustav QTS, dostupan u verziji 5.1.0.2466 u trenutku testiranja, jedan od jakih aduta svakog QNAP-ova NAS-a, pa tako i modela TS-364. Riječ je o moćnom OS-u, prepunom opcija i mogućnosti, i izuzetno proširivom službenim i third-party aplikacijama, koje se preuzimaju i instaliraju unutar App Centera. Dopadljivo sučelje omogućuje nam brz pristup svim aplikacijama, sistemskim notifikacijama i postavkama, pregledu stanja sustava (zdravlje diskova, zauzeće resursa, radne temperature, mrežni promet i slično), i svemu ostalom.
Puki broj funkcija koje TS-364 ima tvornički, ili dobiva pomoću third-party aplikacija, prevelik je čak i za puko nabrajanje. Praktički sve što bi vam moglo pasti na pamet, dostupno je na ovaj ili onaj način. Od aplikacija za skidanje torrenta te organizaciju i pregledavanje fotografija, glazbe i videa, preko onih za izradu virtualnih strojeva i snimanje videa s videonadzornih kamera (licence za dvije kamere uključene su u cijenu NAS-a), do Plex servera, Roon servera, antivirusa i firewalla – sve to, i koješta drugo, dostupno je unutar QTS-a, i posve iskoristivo na NAS-u TS-364. Naravno, nude nam se i svi standardni dodaci, koje bismo očekivali od jednog modernog NAS-a, poput privatnog clouda, udaljenog pristupa uređaju, lakog povratka na starije verzije pohranjenih datoteka (sami određujemo koliko će se često vršiti snapshotovi – "zabilješke" trenutačnog stanja datoteka) te backupa i sinkronizacije željenih direktorija ili čitavih diskova naših računala i mobilnih uređaja.
U odnosu na Synologyjev operacijski sustav DiskStation Manager, QTS je nešto manje vizualno ispoliran, primjerice, fontovi su mjestimično nekonzistentni) i zahtjevniji za savladavanje, osobito početnicima. No, u smislu proširivosti, nadilazi svojeg ljutitog konkurenta, pa će upravo zbog toga nekima biti prvi izbor.
Naravno, QNAP donosi i niz pripadajućih aplikacija za mobilne uređaje temeljene na Androidu i iOS-u. Pomoću njih možemo pristupati čitavom sadržaju NAS-a (Qfile Pro), pregledavati multimedijalne sadržaje (Qmusic, Qvideo, Qphoto, QuMagie Mobile), pokretati skidanje torrenta (Qget), pregledavati snimke videonadzora (QVR Pro Client), i tako dalje.
Kao što smo spomenuli u uvodu, hardverska platforma jedna je od očitih komparativnih prednosti QNAP-ova NAS-a pred konkurencijom iz Synologyja. TS-364 zasnovan je na Intelovom 4-jezgrenom procesoru Celeron N5095, osnovnog takta od 2 GHz i boost takta od 2,9 GHz, te TDP-a od svega 15 W. Njemu je kod testiranog NAS-a pridodano 8 GB DDR4 RAM-a, čime je dobiven temelj za glatko izvođenje apsolutno svih zadataka, koji bi se mogli naći pred NAS-om za kućnu i umjereno zahtjevnu uredsku upotrebu, uključujući pokretanje virtualnih strojeva te Plex i Roon servera. Vrijedi istaknuti kako se isti NAS prodaje i u varijanti s 4 GB SO-DIMM DDR4 RAM-a. Sekundarni utor za memoriju kod obje je izvedbe uređaja prazan, a maksimalni službeno podržani kapacitet memorije jest više nego dostatnih 16 GB.
S problematikom odvođenja topline QNAP se bori jednim 92-milimetarskim ventilatorom, koji uvlači zrak sprijeda i izbacuje ga straga, te nekolicinom pametno raspoređenih pasivnih radijatora. Ventilator je pozicioniran tako da zrak provlači i preko ugrađenih diskova. Kod tako koncipiranog hlađenja do izražaja dolaze beneficije natprosječno dugačkog kućišta NAS-a. Njegova izduženost svakako pridonosi djelotvornosti provjetravanja unutrašnjosti, do te mjere da nije bilo potrebe za implementacijom bočnih perforacija kućišta. Tvornički ventilator također je vrlo tih; u svakodnevnom radu iz smjera QNAP-ova NAS-a ne se čuje ništa osim "krčkanja" mehaničkih diskova.
U konačnici, QNAP TS-364 ostavlja odličan dojam. Radi se o moćnom i natprosječno opremljenom NAS-u, s istinskom gomilom funkcija i velikim potencijalom primjene u različitim okolinama, koji zahvaljuje svojoj sposobnoj hardverskoj platformi. Premda bismo kupcima u potrazi za NAS-om s četiri ladice savjetovali da se drže upravo takvih modela (poput sestrinskog, za ladicu većeg i još opremljenijeg TS-464), TS-364 izuzetno je zanimljiv odabir za one koji bi inače kupili NAS s dvije ladice. Treća ladica donosi mnogo beneficija, osobito kada se nalazi unutar uređaja koji je dotjeran (i) u svakom drugom pogledu.
QNAP TS-364
- Sposobna hardverska platforma
- Tri ladice za diskove imaju itekakve pogodnosti u odnosu na dvije (RAID 5, proširivost skladišnog prostora)
- 2,5-gigabitni mrežni port i dva 10-gigabitna USB konektora
- Tih rad
- Moćan i izuzetno proširiv operacijski sustav
- QTS će početnicima biti prilično izazovan
- Donekle ograničene performanse ugrađenih NVMe SSD-ova