Asustor Flashstor FS6706T - NAS za moderno doba

S podrškom za šest NVMe SSD-ova, sposobnim hardverom i softverom te razumnom cijenom, Asustorov kućni NAS nije mogao stići u boljem trenutku

Davor Šuštić ponedjeljak, 9. lipnja 2025. u 01:34
Specifikacije
Procesor Intel Celeron N5105 (4 jezgre)
RAM 4 GB SO-DIMM DDR4 2.933 MHz (dva utora, jedan slobodan, proširivo do 16 GB)
Mreža 2x Ethernet (2,5 GbE)
Podržani diskovi 6x NVMe SSD (PCIe 3.0 x1)
Podržani RAID JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10
Ostali konektori HDMI 2.0b, optički (S/PDIF) izlaz, 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbit/s), 2x USB 2.0
Operacijski sustav Asustor Data Master 5.0.0
Jamstvo 3 godine
Dojam Sposoban NAS, s izraženom "kućnom", odnosno multimedijalnom primjenom, ali i nemalim potencijalom za upotrebu u ozbiljnije svrhe

Asustorov NAS u testni laboratorij stiže nam u idealnom trenutku, s obzirom na to da donedavno nedodirljivi Synology prolazi kroz teško razdoblje, prouzročeno vlastitim antikorisničkim djelovanjem. Ako niste pratili aktualnosti u svijetu NAS-ova, zanimat će vas da tvrtkini ovogodišnji modeli sprečavaju korištenje necertificiranih diskova, a diskovi sa Synologyjevom naljepnicom nerijetko koštaju dvostruko više od ekvivalentnih modela drugih proizvođača, poput WD-a i Seagatea.

Četiri LED-ice na gornjoj strani NAS-a informiraju nas o njegovim aktivnostima
Četiri LED-ice na gornjoj strani NAS-a informiraju nas o njegovim aktivnostima

Synologyju se također zamjera da stagnira u smislu hardvera, s obzirom na to da nastavlja reciklirati vremešne platforme te na brojnim modelima nuditi mršave količine RAM-a i gigabitna mrežna sučelja, dok konkurenti istodobno svoje NAS-ove isporučuju s dva ili triput više RAM-a i 10-gigabitnim Ethernetom, a za nižu cijenu. Pridodaju li se svemu tome naprasna uklanjanja značajki kod pojedinih modela, poput hardverskog transkodiranja i podrške za kodek HEVC, nikoga ne bi trebalo začuditi što revolt mušterija raste, i što one traže alternativna rješenja. Dio najiskusnijih korisnika i entuzijasta, od sve restriktivnijeg Synologyjeva ekosustava pobjeći će izgradnjom vlastitog NAS-a, dakle, sklapanjem računala (ili korištenjem nekog postojećeg), i instalacijom specijaliziranih operacijskih sustava, kao što su TrueNAS i unRAID. No, još je više onih koji pogledavaju uređaje drugih proizvođača, među kojima je i Asustor, Asusova podružnica specijalizirana za NAS-ove, čiji su se proizvodi u posljednje četiri godine etablirali kao sve ono što Synologyjevi u posljednje vrijeme nisu – hardverski moderni, tvornički dobro opremljeni i lako proširivi.

Isključivo NVMe

Već samo jedan pogled na Asustor Flashstor FS6706T dovoljan je kako bi se došlo do zaključka da se radi o NAS-u koji se formatom, oblikom i konceptom odmiče od tradicionalnih uređaja tog tipa. Tome je tako jer on, kao što mu naziv kaže, za pohranu ne koristi mehaničke diskove, već isključivo NVMe SSD-ove – njih maksimalno šest.

To da Flashstor FS6706T blago naginje prema kućnim korisnicima, vidljivo je iz ponude konektora, među kojima nalazimo HDMI 2.0b videoizlaz i optički (S/PDIF) izlaz za zvuk
To da Flashstor FS6706T blago naginje prema kućnim korisnicima, vidljivo je iz ponude konektora, među kojima nalazimo HDMI 2.0b videoizlaz i optički (S/PDIF) izlaz za zvuk

Uz HDMI 2.0b videoizlaz i optički (S/PDIF) izlaz za zvuk, Asustorov uređaj posjeduje dva 10-gigabitna USB 3.2 Gen 2 porta (jedan sprijeda, jedan straga), dva USB 2.0 priključka te dva 2,5-gigabitna mrežna konektora. Napaja se iz vanjskog 65-vatnog adaptera, popularne "ciglice", a potrošnja u radu u našem se slučaju kretala oko 20 W.


HDMI 2.0b i optički izlaz - HTPC i glazbeni streamer

Plastično kućište Flashstora FS6706T mnogo više podsjeća na uredsko SFF računalo nego na NAS, a crveni svjetlosni efekti na njegovoj desnoj bočnoj stranici još više odvraćaju od stvarne namjene Asustorova uređaja. No, postoji vrlo konkretan razlog zašto se išlo s "plosnatim" dizajnom. Flashstor FS6706T, naime, svoje mjesto ne vidi samo na tavanima i u tehničkim ormarima, već se otvoreno gurka i u dnevne boravke, u blizinu televizora i pojačala, odnosno AV receivera. Na njih se može spojiti pomoću HDMI 2.0b konektora i optičkog (S/PDIF) konektora, pri čemu će vam prvo biti zanimljivo ako Flashstor FS6706T želite koristiti kao svojevrsni HTPC, a potonje za slušanje spremljene glazbe, uz posredovanje glazbene aplikacije Hi-Res Player, ili tako da na Flashstor FS6706T instalirate Roon Core – Asustor je Roonov partner, a tvrtkini NAS-ovi certificirani su da rade kao serveri za tu supermoćnu glazbenu platformu.

U slučaju da uređaj NAS želite koristiti kao HTPC, prije uspostave HDMI konekcije s televizorom u App Centralu morat ćete pronaći i instalirati aplikaciju Asustor Portal. Ona donosi grafičko sučelje za pristup proizvoljnim internetskim stranicama, s idejom da ćete ga koristiti za brzo pokretanje YouTubea, Netflixa, Spotifya, Plexa, web-sučelja samog NAS-a, i drugih smislenih servisa. Za navigaciju možete koristiti žične ili bežične periferije, spojene u USB konektore na NAS-u, ili mobilnu aplikaciju AiRemote.

Naravno, filmovi i serije mogu se gledati i bez izravne konekcije s televizorom, preko Plex Servera ili Jellyfina, uz podržano hardversko transkodiranje 10-bitnog H.265 4K videa. Također, glazba će uredno svirati na svakom Roon Ready uređaju u vašem domu – dovoljno je da se on nalazi na istoj lokalnoj mreži poput Roon Corea, u našem slučaju Flashstora FS6706T.


Svi M.2 utori s ostatkom sustava komuniciraju preko sučelja PCIe 3.0 x1, što nam daje dobru predodžbu o tipu NVMe SSD-ova, koje ima smisla ugraditi. Konkretno, nema baš nikakve koristi od popunjavanja uređaja (pre)skupim PCIe 5.0 NVMe SSD-ovima, već su mnogo prikladniji PCIe 3.0 i PCIe 4.0 modeli, čije će mogućnosti biti bolje iskorištene, i koji će nas, u konačnici, mnogo manje koštati. Ako kao nekakav "zlatni standard" uzmemo WD Blue ili Kingston NV3, koji su PCIe 4.0 x4 NVMe SSD-ovi, cijena njihovih terabajtnih varijanti kreće se oko 60 eura, pa već za 360 eura možemo popuniti sve utore Asustorova NAS-a. Naravno, baš nas ništa ne sprečava da za početak kupimo samo dva, ili čak i jedan NVMe SSD, te preostale utore popunimo kada se za time ukaže potreba (ili nikad).

Nekoliko začkoljica

Navedeni (i slični) NVMe SSD-ovi ostvaruju sekvencijalne brzine čitanja i pisanja od preko 5.000 MB/s, ali to, naravno, ne znači da ćemo tom brzinom na njih kopirati podatke preko lokalne mreže. Usko grlo je mrežno sučelje, odnosno par 2,5-gigabitnih portova, kojima Asustorov NAS raspolaže. Koristimo li oba istodobno, tako da ih konfiguriramo za agregirani rad, maksimalna dosežna mrežna propusnost jest 590 MB/s – i to uz pretpostavku da je ostatak kućne mrežne infrastrukture pripremljen za rad pri 2,5 Gbit/s. U mnogo izglednijem slučaju, da imate gigabitnu lokalnu mrežu, prilikom mrežnog prijenosa podataka nećete vidjeti brojke veće od nekakvih 220 MB/s.

No, ne smijemo zaboraviti ni na ograničenu propusnost samih M.2 utora, koja kod Asustorova NAS-a iznosi 8 Gbit/s, odnosno realnih 985 MB/s, s obzirom na to da se radi o PCIe 3.0 x1 konekciji. Naime, Flashstor FS6706T izgrađen je na Intelovoj platformi, čiju središnju točku čini četverojezgreni procesor Celeron N5105 (arhitektura Jasper Lake). Radi se o provjerenom rješenju, s dovoljno sirove procesorske i (integrirane) grafičke snage za izvršavanje svih uobičajenih zadataka, uključujući već spomenuto transkodiranje 4K videa, izvođenje virtualnih strojeva i slično. Međutim, navedeni procesor raspolaže s osam PCIe 3.0 stazica, pa su M.2 utori upravo zato limitirani na PCIe 3.0 x1 propusnost. Šest ugrađenih NVMe SSD-ova ostavit će slobodne dvije PCIe stazice, a one se koriste za rad ostatka sustava – tu ponajprije mislimo na USB konektore i mrežne portove.

Imajući to na umu, mogli biste se zapitati – kakva je onda uopće svrha NAS-a koji podržava isključivo NVMe SSD-ove, kad je mrežno sučelje deset puta sporije od njih samih, a sputava ih i samo PCIe sučelje? Odgovor se krije u činjenici da oni unutar samog NAS-a na više polja mogu iskazati svoje ključne prednosti pred mehaničkim diskovima, poput izuzetno visokog broja ulazno-izlaznih operacija (IOPS), i niskih vremena pristupa podacima. Tu mislimo na stvari poput provjere stanja pohranjenih podataka, ponovne izgradnje RAID polja, simultanog izvođenja virtualnih strojeva, podatkovnih baza i Docker kontejnera, kao i situacije kad različitim podacima istodobno pristupa više korisnika, čak i u slučaju da se oni bave zahtjevnim zadacima, poput montaže videa pohranjenog na NAS-u.

Općenito, za velik broj zadataka kojima se NAS bavi, niske latencije mnogo više dolaze do izražaja od sekvencijalne brzine kopiranja podataka preko lokalne mreže. Prednosti NAS-a s NVMe SSD-ovima su i mnogo manji gabariti samog uređaja (model s podrškom za šest mehaničkih diskova nužno bi bio drastično veći i teži od Flashstora FS6706T), neusporedivo tiši rad, manja potrošnja energije, a u konačnici i viši stupanj otpornosti na vanjske utjecaje, s obzirom na potpuni izostanak mehaničkih dijelova.

Otvoren za sve

Asustor na stranici proizvoda nudi sveobuhvatnu listu kompatibilnih NVMe SSD-ova, na kojoj se nalazi ogroman broj uređaja, ali vrijedi spomenuti kako je Flashstor FS6706T uredno prihvaćao i neke koji nisu na popisu. Službenu listu svejedno je korisno pregledati, jer navodi za koje je SSD-ove preporučljivo ugraditi pasivni hladnjak. Kako biste to izbjegli, naprosto kupite model za koji izričito piše da ne treba pasivno hlađenje, poput, primjerice, brojnih Samsungovih modela iz linija 970, 980 i 990.

Flashstor FS6706T prima isključivo NVMe SSD-ove formata 2280, dakle, širine od 22 i duljine od 80 milimetara, kakvi su na tržištu daleko najrašireniji. Njihova se ugradnja svodi na skidanje četiri vijka s donje strane uređaja, umetanje SSD-ova u pripadajuće numerirane utore, te fiksiranje pomoću ugrađenog držača, koji SSD-ove hvata za polukružni izrez na njihovoj "stražnjoj" strani. Za ugradnju kraćih NVMe SSD-ova nema predviđenog načina fiksiranja, pa to ne vrijedi razmatrati kao opciju.

Podjednako se jednostavno obavlja proširenje radne memorije, u slučaju da tvorničkih 4 GB nekome nije dostatno. Valja skinuti tri vijka na stražnjoj strani NAS-a i otvoriti gornju stranu kućišta, čime se dobiva pristup matičnoj ploči, odnosno paru utora za SO-DIMM DDR4 memoriju. Tvornički je popunjen samo jedan, pa je na nama da odlučimo hoćemo li mu pridružiti dodatni modul, ili ćemo ga zamijeniti modulom većeg kapaciteta. Maksimalno je podržano 16 GB RAM-a (8 GB po utoru).


Asustor Data Master 5.0.0 - Uljepšan i pojednostavljen

Softverska kičma Flashstora FS6706T operacijski je sustav Asustor Data Master (ADM), koji je u aktualnoj inačici 5.0.0 doživio neka vizualna i funkcionalna poboljšanja, pa je još lakši za korištenje nego prije, ali u osnovi nudi sve značajke koje smo već vidjeli na djelu kod prethodnih izdanja Asustorova OS-a. Pristupa mu se preko Asustor Control Centera, koji pronalazi NAS u lokalnoj mreži i spaja nas na sučelje ADM-a, unutar internetskog preglednika, ili pomoću mobilne aplikacije AiMaster.

Svakome će smjesta biti jasno kamo treba kliknuti za pregledavanje datoteka na NAS-u (File Explorer), gdje se provjerava opterećenje sustava (Activity Monitor), gdje se upravlja korisnicima i razinama pristupa (Access Control), gdje moramo zaviriti da bismo konfigurirali razne oblike backupa podataka (Backup Central), gdje je sekcija za namještanje RAID polja (Storage Manager), i tako dalje.

Glavno sučelje ADM-a 5.0.0
Glavno sučelje ADM-a 5.0.0

Opcija za izradu sigurnosnih kopija podataka je mnogo, a uključuju replikaciju između NAS-a i rsync servera, između NAS-a i računala, između dvaju NAS-ova, između NAS-a i vanjskih medija te između različitih odredišta unutar samog NAS-a.

Podržani su svi uobičajeni tipovi RAID polja – RAID 0, 1, 5, 6 i 10 – a konkretan odabir ovisit će o vašim potrebama i broju ugrađenih NVMe SSD-ova. RAID 0 i 1 polja trebaju dva komada, RAID 5 njih tri, a RAID 6 i 10 najmanje četiri. NVMe SSD-ovi mogu se formatirati u tradicionalni ETX4, ali i podatkovni sustav Btrfs. Ključna beneficija korištenja Btrfsa jest mogućnost uzimanja snapshotova podataka – svojevrsnih zabilješki njihova trenutačnog stanja – i to s ciljem lakog povratka na bilo koje od tih zabilježenih stanja u slučaju havarije, poput zaključavanja aktualne verzije podataka u slučaju ransomware napada. Raspored uzimanja snapshotova konfigurira se unutar modula Snapshot Center, gdje je također moguće pokrenuti ručno snimanje snapshota.

App Central sadrži brojne aplikacije, kojima je moguće drastično proširiti funkcionalnost NAS-a
App Central sadrži brojne aplikacije, kojima je moguće drastično proširiti funkcionalnost NAS-a

Naravno, ADM nudi i "tržnicu" s aplikacijama (App Central), unutar koje se nalaze na stotine zanimljivih aplikacija, pomoću kojih možemo drastično proširiti funkcionalnost NAS-a. Kad se App Central pokrene prvi put, bivamo upitani za planiranu namjenu NAS-a, pa nam u skladu s odabranim bivaju ponuđene najkorisnije aplikacije. Početnicima u svijetu NAS-ova to će zacijelo olakšati prve korake.

Generalno, ADM 5.0.0 dobro je organiziran i opcijama bogat operacijski sustav. Sve "uobičajene" funkcionalnosti i dodaci, poput Plex i Jellyfin servera, Home Assistant servera, Roon Corea, Dockera, preglednika fotografija u maniri Google Photosa (ali bez narušavanja privatnosti korisnika), snimača zapisa s videonadzornih kamera (besplatno su podržane do četiri kamere, više no što nude izravni konkurenti), klijenta za skidanje torrenta, i njima sličnih, tvornički su podržane i besplatno dostupne, a ako imate na umu nešto opskurnije, morat ćete sami istražiti je li izvedivo. Isto to rekli bismo vam i za svaki drugi operacijski sustav za NAS-ove.


Kombinacija hardvera i softvera, koje Flashstor FS6706T nudi, rezultiraju vrlo sposobnim kućnim NAS-om, čija se cijena, postavljena na 600 eura, ne doima nebuloznom. Usporedbe radi, to je manje no što bi vam Synology uzeo za svoj model s podrškom za četiri mehanička diska, opremljen s gigabitnim mrežnim sučeljem, 2 GB RAM-a i prastarim, dvojezgrenim Celeronom. Vrijednost Asustorova uređaja utoliko je veća, kad uzmemo u obzir da tvrtka još uvijek ne pokazuje ambicije prema ikakvom obliku zatvaranja svojeg ekosustava, kako u smislu kompatibilnosti hardvera, tako i njegovih softverskih mogućnosti.

Asustor Flashstor FS6706T

  • Brz i vrlo responzivan zahvaljujući niskim latencijama i visokom broju IOPS-a NVMe SSD-ova
  • Vrlo tih rad
  • Jednostavna konfiguracija
  • Velik broj funkcija i brojne mogućnosti proširenja
  • Sposoban operacijski sustav ADM 5.0.0
  • Potencijalno vrlo koristan optički (S/PDIF) izlaz (može funkcionirati kao glazbeni streamer)
  • Široka podrška za SSD-ove i RAM
  • Trogodišnje jamstvo
  • Ograničen puni potencijal NVMe SSD-ova zbog limitiranog broja stazica procesora
  • Dizajn i svjetlosni efekti neće se uklopiti u svaku okolinu
Mogućnosti 9
Performanse 8
Isplativost 8
UKUPNI DOJAM 8
Cijena 599 eura Prikaži sve cijene Ustupio: eKupi, www.ekupi.hr
Bug 392-393 srpanj/kolovoz 2025.