Xgimi MoGo 3 Pro - Veliki redizajn malog projektora
Nova generacija Xgimijevog popularnog projektora MoGo Pro predstavlja zanimljivu i pomalo nesvakidašnju evoluciju proizvoda. Umjesto značajnog povećanja performansi, glavne promjene očituju se u potpuno novom dizajnu
Razlučivost | 1.920 x 1.080 |
---|---|
Vrsta projektora | DLP/LED |
Maksimalna svjetlina | 450 lumena |
Veličina slike | 40 – 200 inča |
Zvučnici | 2x 5 W |
Softver | Google TV |
Dimenzije i masa | 204,9 × 95 × 95 mm, 1,1 kg |
Jamstvo | 1 godina |
Dojam | Projektor koji uz inovativan dizajn donosi impresivne performanse u kompaktnom kućištu, i to po razumnoj cijeni |
Prošlogodišnji Xgimi MoGo 2 Pro bio je prilično standardan prijenosni projektor, koji je nudio kvalitetno iskustvo korištenja, no u već viđenom formatu. Ove godine, Xgimi je svoj poznati projektor odlučio drastično izmijeniti, prije svega kad je riječ o samom formatu, koji kao prioritet ima što kompaktnije dimenzije.
Neki novi oblik
Kvaliteta izrade prijenosnih projektora iznimno je važna, s obzirom na to da je riječ o vrlo osjetljivim uređajima. Kod modela MoGo 3 Pro kvaliteta izrade je od još više važnosti u odnosu na njegove prethodnike, jer on donosi novi oblik, čija konstrukcija ima pokretne dijelove mehanizma za produljivanje noseće ruke projektora, kao i rotacije samog projektora. Prošla generacija tog modela oslanjala se na mnogo jednostavniji, jednodijelni format, kod kojeg je mnogo lakše postići visoku čvrstoću. Xgimi je za MoGo 3 Pro kao prioritet postavio kompaktne dimenzije, stoga je samo kućište zahtijevalo kreativniji, kompleksniji pristup dizajnu. Iako je većim dijelom izrađen od plastike, MoGo 3 Pro djeluje vrlo čvrsto, čak i kad je rasklopljen, a sâm mehanizam sklapanja je čvrst, no ne i krut, pa nemate osjećaj da ga morate prisiliti na pomicanje prilikom podešavanja položaja.
Xgimi navodi da je MoGo 3 Pro sličnih dimenzija kao jednokratna putna čaša za kavu, što je, prema našem mišljenju, prilično optimistično, s obzirom na to da je MoGo 3 Pro visok 205 mm, dok je prosječna čaša zapremnine 500 ml nekakvih pet centimetara niža. Svejedno možemo reći kako je riječ o vrlo kompaktnom projektoru, osobito kad ga usporedimo s prošlogodišnjim modelom.
Slike i zvuci
MoGo 3 Pro ima maksimalnu razlučivost od 1.920 x 1.080 piksela, što je standardna razlučivost za prijenosne projektore, i nudi dovoljnu oštrinu za projiciranje do otprilike 100 inča, nakon čega dolazi do vrlo primjetnog pada oštrine. MoGo 3 Pro može projicirati sliku dijagonale do čak 200 inča, odnosno preko pet metara, no imajte na umu da je kvaliteta prikaza pri tolikoj dijagonali prilično niska. Prošlogodišnji MoGo 2 Pro zadovoljio nas je, no ne i oduševio svojom kvalitetom prikaza, čiji je najveći problem bio osvjetljenje od svega 400 lumena, koje je u prosječno osvijetljenim prostorijama bilo tek zadovoljavajuće. MoGo 3 Pro na tom području donosi blago poboljšanje, uz osvjetljenje od maksimalno 450 lumena. Ta razlika možda ne djeluje drastičnom, no u praksi se pokazala značajnom, do te mjere da smatramo kako će se MoGo 3 Pro dokazati sposobnim za projiciranje u većini prostora. Nažalost, kontrast je nešto niži, tako da je cjelokupna kvaliteta prikaza zapravo na podjednakoj razini kao kod prethodnog MoGo 2 Pro, no novi model je svakako svestraniji zahvaljujući višoj svjetlini. Pohvale bismo uputili prilično niskoj radnoj buci u standardnom režimu rada, koja je jedva čujna na udaljenosti od jednog metra. U režimu rada maksimalnih performansi, buka postaje zamjetna, stoga bismo preporučili da ga ne koristite u zatvorenim prostorima.
Područje u kojem je MoGo 3 Pro nazadovao u odnosu na prethodnika jest zvuk, jer je kompaktnije kućište novog modela natjeralo Xgimi na ugradnju manjih zvučnika, niže izlazne snage. MoGo 3 Pro ima dva zvučnika maksimalne snage 5 W, dok je MoGo 2 Pro imao dva zvučnika maksimalne snage 8 W. Iako su zvučnici modela MoGo 3 Pro dovoljno glasni za većinu prostorija, imaju osjetan manjak niskih tonova u odnosu na zvučnike njegova prethodnika. Zvučna slika je dobro izbalansirana i zadovoljit će većinu korisnika, koji će na tom projektoru gledati YouTube i serije, no za gledanje filmova ipak bismo preporučili spajanje vanjskih zvučnika, kako biste dobili potpuniju zvučnu sliku.
Umanjeni HDMI
Xgimi kao primarni scenarij korištenja MoGo 3 Pro ističe korištenje ugrađenog sustava Google TV, odnosno konzumaciju sadržaja uz aplikacije streaming servisa, koje Google TV podržava – apsolutno sve. Naravno, Google TV sa sobom donosi i integrirani Chromecast, što znači da se sadržaji na projektor mogu puštati s bilo kojeg mobitela koji se nalazi unutar iste bežične mreže. Upravo će to za velik dio korisnika ujedno biti jedini način korištenja projektora.
No što je s ostalima, koji žele na svoj MoGo 3 Pro spojiti računalo ili igraću konzolu? Za njih je Xgimi pripremio Micro-HDMI ulaz. Ako ste koristili uređaje koji koriste Micro-HDMI, kao što su, primjerice, fotoaparati, znate da je riječ o krhkom konektoru. Šteta što se nije išlo s robusnijim HDMI portom pune veličine, a žalimo i što u paketu nema Micro-HDMI kabela, kao ni adaptera za "veliki" HDMI, što znači da ćete jedno od toga morati kupiti sami.
Kad uređaj nosi titulu "prijenosni", to je obično indikator da je on opremljen baterijom. To nije slučaj kod modela MoGo 3 Pro, koji, kao i njegov prethodnik, ovisi o vanjskim izvorima napajanja. Srećom, MoGo 3 Pro je štedljiv, tako da ga možete napajati USB-PD powerbankovima snage od minimalno 65 W, koji su, na sreću, sve povoljniji i kompaktniji. Xgimi u svojoj ponudi ima i vrlo zanimljiv dodatak pod nazivom PowerBase Stand, koji u kompaktnom kućištu donosi bateriju kapaciteta 20.000 mAh, koja osigurava do dva i pol sata projiciranja, i stativ koji vam omogućuje da svoj MoGo 3 Pro lako pozicionirate, gdje god se nalazili.
Ambient Light - Svjetlosni trikovi
Inovativan mehanizam za sklapanje modela MoGo 3 Pro omogućio je da se taj projektor koristi na prilično nesvakidašnji način, a to je kao zvučnik s ambijentalnim osvjetljenjem. Na projektore možemo gledati kao na vrlo napredne svjetiljke, tako da je ta funkcionalnost zapravo vrlo logična, no da bi se izvela na estetski privlačan način, ipak je potrebno biti domišljat. Samo pokretanje tog načina rada vrlo je jednostavno; samo ćete morati lagano razdvojiti tijelo projektora od baze i povezati svoj mobitel Bluetoothom s projektorom, nakon čega možete započeti reprodukciju.
Na raspolaganju vam je osam boja, odnosno sedam boja i izmjena spektra boja, što je na neki način propuštena prilika, jer bismo voljeli da su ugrađeni i dinamički načini rada, koji bi, primjerice, reagirali na glazbu koju reproducirate. Naravno, postoji mogućnost da će Xgimi softverskim ažuriranjima proširiti spektar funkcionalnosti Ambient Light načina rada, no čak i ako to ne učine, moramo im odati priznanje za vrlo kreativan način dodavanja funkcionalnosti svojem projektoru.
Xgimi MoGo 3 Pro zanimljiv je projektor, koji uvelike odstupa od naslijeđa svojih prethodnika, te donosi drugačiji pristup dizajnu i načinu korištenja prijenosnog projektora. Kao najveći adut tog modela svakako bismo istaknuli impresivno kompaktne dimenzije, koje ga čine uistinu prijenosnim, što nismo mogli reći za njegove prethodnike. Tražite li projektor koji ćete s lakoćom strpati u ruksak i ponijeti sa sobom, MoGo 3 Pro naša je definitivna preporuka.
Xgimi MoGo 3 Pro
- Inovativan dizajn
- Kompaktne dimenzije
- Solidna kvaliteta izrade
- Viša svjetlina u odnosu na prethodnika
- Softverska platforma Google TV
- Nema ugrađenu bateriju
- Kontrast bi mogao biti viši