Kako redovito ažurirati operacijski sustav i aplikacije na smartfonu?
Ažuriranje oduzima slobodni prostor na mobitelu te troši podatkovni promet - smije li se čekati s ažuriranjem dok ne budemo u dosegu WiFi-a te što učiniti sa zauzećem prostora?

Problem
Je li potrebno skoro na tjednoj bazi updateati softver na smartfonu (znam da je bitno zbog sigurnosnih updateova itd.), jer potroši dosta memorije, a ja se na neku foru ne uspijevam šlepati na WI-Fi mrežu svog PC-a? Moj brat npr. to ne radi redovito i nema nikakvih briga.
Odgovor
Iako bismo vam za Windowse rekli neka ih redovito ažurirate, jer je lakše pokupiti zloćudni softver s Interneta pod Windowsima te jer vjerojatno imate na osobnom računalu daleko više (važnih) podataka, situacija kod smartfona nije tako napeta. Možda imate i par godina stari smartfon kojeg niste nikad ažurirali pa svejedno niste uspjeli pokupiti nekakav virus. A i da pokupite, možete ga vratiti na tvorničke postavke i riješena stvar, barem na neko vrijeme, do idućeg sličnog događaja.
Naravno, da biste to mogli bez rizika napraviti, trebali biste redovito raditi i backup slika, videa i eventualno drugih sadržaja koje držite na mobitelu. Ako imate uključenu sinkronizaciju s oblakom za Google Photos Backup, onda ste barem sigurni po pitanju fotografija, čak i ako ništa nećete sami poduzimati.
Uglavnom, zbog navedenog, manje je važno raditi redovite nadogradnje na mobitelu. Stoga, ako vam to radi neki problem, nadogradnje napravite kad ste u prilici - u dosegu dobrog WiFi signala, kad ništa drugo ne radite. Manje je važno, ali ipak može biti preporučljivo - ovisno o politici izdavanja nadogradnji konkretnog proizvođača (koliko su česte i koliko su značajne promjene).
Aplikacije
Nadogradnje aplikacija preko Google Playa su pak posebna priča. Realno gledajući, za mnoge su aplikacije nadogradnje prečeste i naizgled nepotrebne - sitni ispravci bugova, umjesto da se ozbiljnije unaprijedi funkcionalnost. Štoviše, nekim će besplatnim aplikacijama ponekad oduzeti neku funkcionalnost, pa čak dodati i reklame, kako bi vas potaknuli (natjerali?) na kupovinu premium verzije aplikacije. Znači, kod nadogradnji aplikacija, barem ako nisu Googleove, uvijek postoji rizik da će u novijoj verziji nešto zeznuti pa možete požaliti ako nadogradite.
A tu onda obično dolazi i veće zauzeće prostora na mobitelu i, vjerojatno, ostavljanje smeća prilikom nadogradnji. Imate li problema s prostorom, provjerite ne dolazi li vam mobitel s nekim čistačem (cleanerom), koji će počistiti cache i nepotrebne datoteke, ili sami instalirajte neki takav program i počistite mobitel, odnosno oslobodite nešto prostora nakon nadogradnji.
Tako da, nema ništa previše loše u tome da onemogućite nadogradnju aplikacija iz s Google Playa, pa da ručno pokrenete nadogradnju samo onih aplikacija koje želite nadograditi, onda kada ih želite nadograditi. Čak i uz to, neke aplikacije će se same nadograditi, bez vaše akcije, pogotovo ako je riječ o sistemskim (predinstaliranim, možda i nekim Googleovim) aplikacijama.