Intel tvrdi kako otkriveni sigurnosni propust nije jedinstven samo za njihove procesore
Intel je reagirao na jučerašnje navode kako su samo njihovi procesori pogođeni ozbiljnim sigurnosnim propustom izjavom kako to jednostavno nije točno

Jučer smo vas izvijestili o postojanju golemog sigurnosnog propusta u gotovo svim Intelovim procesorima. Ukratko, dok se isti ne riješi sva računala koja su bazirana na Intelovim procesorima proizvedenim u zadnjih desetak godina podložna su hakerskim napadima i krađi podataka.
Da je riječ o vrlo ozbiljnom sigurnosnom propustu najbolje potvrđuju žurne sigurnosne zakrpe od strane Microsofta, Applea i drugih tvrtki. Microsoft je još jučer pustio u opticaj zakrpe za računala s Windowsima 10, dok će ostala s Windowsima 7 i 8 istu dobiti tek 9. siječnja u tijekom redovnog Patch Tuesdaya.
Apple je također djelomično riješio problem u macOS-u 10.13.2, a dodatne zakrpe stižu s inačicom 10.13.3 koja je trenutno još uvijek u beti. Najveći Intelov konkurent – AMD izjavio je kako njihovi procesori nisu pogođeni ovim problem, ali ih je uskoro demantirao kako sam Intel tako i Google.
Naime, Googleovi sigurnosni stručnjaci uspješno su demonstrirali napad na računala s AMD-ovim FX i PRO procesorima. Googleovi sigurnosni stručnjaci iz Projecta Zero otkrili su kako pored AMD-ovih procesorima od istog buga pate i ARM-ovi procesori što je ARM i sam potvrdio putem Twittera.
Pored operativnih sustava Windows, Linux i macOS, Google je naveo kako će biti potrebno i krpanje Androida i Chrome OS-a. Međutim, korisnici Androida mogu biti nešto mirniji jer kako navode u Googleu propusti se mogu vrlo teško i ograničeno iskoristiti na većini Android uređaja.
Sigurnosni stručnjaci su izradili i posebnu internetsku stranicu na kojima objašnjavaju ove sigurnosne propuste, a koje su prigodno nazvali Meltdown i Spectre. Za kraj ovog teksta navedimo kako su iz Microsofta izišli s izjavom kako nemaju informacije da su ovi sigurnosni propusti upotrijebljeni protiv njihovih korisnika.
Sve u svemu, pred proizvođačima procesora, operativnih sustava, ali i nama (njihovim korisnicima) su najblaže rečeno zanimljivi dani.