Kina neizravno priznala odgovornost za kibernapade na SAD zbog podrške Tajvanu
Kineski dužnosnici su tijekom tajnog sastanka održanog u Ženevi prošlog prosinca neizravno priznali odgovornost za niz cybernapada na ključnu američku infrastrukturu. "Kina želi da američki dužnosnici znaju da imaju ovu sposobnost i da su je spremni koristiti", kaže stručnjak

Kako prenosi Wall Street Journal, kineska delegacija povezala je višegodišnje upade u američke računalne mreže – uključujući one u lukama, vodoopskrbnim sustavima, zračnim lukama i drugoj kritičnoj infrastrukturi – s rastućom podrškom Washingtona Tajvanu. Ovo priznanje dogodilo se tijekom razgovora na visokoj razini s odlazećom Bidenovom administracijom, iznenadivši američke dužnosnike koji su navikli na kineska poricanja kampanje koju stručnjaci za sigurnost nazivaju "Volt Typhoon".
"Izjave kineskog dužnosnika na prosinačkom sastanku bile su neizravne i donekle dvosmislene, ali većina američke delegacije u prostoriji protumačila ih je kao prešutno priznanje i upozorenje SAD-u vezano uz Tajvan", izjavio je bivši američki dužnosnik upoznat sa sastankom za WSJ.
Ženevski summit, o kojem dosad nije javno izvještavano, okupio je oko desetak predstavnika obiju zemalja, uključujući visoke dužnosnike State Departmenta, Vijeća za nacionalnu sigurnost, Pentagona i američkih obavještajnih agencija. Američku delegaciju predvodio je Nate Fick, koji je u Bidenovoj administraciji služio kao veleposlanik za kibernetički prostor i digitalnu politiku.
Tajvanska karta u kibernetičkom ratu
Tijekom poludnevnog sastanka, Wang Lei, visoki cyber dužnosnik kineskog Ministarstva vanjskih poslova, nagovijestio je da su hakerski napadi na infrastrukturu izravna posljedica američke vojne podrške Tajvanu, otoku koji Peking smatra svojim teritorijem. Iako Wang nije eksplicitno izjavio da je Kina odgovorna za cybernapade, američki dužnosnici prisutni na sastanku protumačili su komentare kao potvrdu kineske umiješanosti i kao pokušaj odvraćanja SAD-a od intervencije u potencijalnim sukobima oko Tajvana.
U mjesecima nakon sastanka, odnosi između SAD-a i Kine dodatno su se pogoršali. Trumpova administracija najavila je planove za provođenje agresivnijih cyber napada protiv Kine, dok Peking nastavlja iskorištavati pristup američkim telekomunikacijskim mrežama kroz odvojen proboj poznat kao "Salt Typhoon". Dodatno zabrinjavajuće je što je administracija nedavno najavila planove za otpuštanje stotina stručnjaka za kibernetičku sigurnost te je smijenila direktora Nacionalne sigurnosne agencije i njegovog zamjenika, što otvara pitanja o sposobnosti vlade da se obrani od takvih napada.
Međusobne optužbe se nastavljaju
State Department, iako nije direktno komentirao sastanak, izjavio je da je SAD jasno dao do znanja Pekingu da će "poduzeti mjere kao odgovor na zlonamjerne kineske cyber aktivnosti", opisujući hakerske napade kao "neke od najozbiljnijih i najupornijih prijetnji američkoj nacionalnoj sigurnosti". Kinesko veleposlanstvo u Washingtonu odgovorilo je optužujući SAD za "korištenje kibernetičke sigurnosti za blaćenje i klevetanje Kine" i širenje dezinformacija o "takozvanim hakerskim prijetnjama".
Ženevski sastanak dogodio se usred otkrića o kineskim operacijama "Salt Typhoon", koje su ciljale američke telekomunikacijske mreže, uključujući one AT&T-a i Verizona. Ti upadi omogućili su hakerima povezanim s kineskim Ministarstvom državne sigurnosti da prate nešifrirane komunikacije brojnih vladinih dužnosnika i političkih figura, uključujući i one unutar predsjedničkih kampanja Donalda Trumpa i Kamale Harris.
Imaju sposobnost i spremni je koristiti
Iako se o telekomunikacijskim probojima raspravljalo tijekom ženevskog sastanka, fokus je ostao na hakiranju infrastrukture u sklopu operacije Volt Typhoon, koje se smatra izravnijom provokacijom. Telekomunikacijski upadi, iako se smatraju značajnim propustom u protuobavještajnom djelovanju, više se uklapaju u tradicionalne prakse cyber špijunaže kojima se bave obje nacije.
Prema Dakoti Caryju, stručnjaku za Kinu iz tvrtke za kibernetičku sigurnost SentinelOne, kineski dužnosnik vjerojatno bi priznao takve upade, čak i u privatnom okruženju, samo ako bi to naložile najviše razine vlade predsjednika Xi Jinpinga. Ovo prešutno priznanje posebno je značajno jer može odražavati pekingšku procjenu da bi vojni sukob sa Sjedinjenim Državama najvjerojatnije uključivao Tajvan.
"Kina želi da američki dužnosnici znaju da imaju ovu sposobnost i da su je spremni koristiti", izjavio je Cary za WSJ.