CIA špijunira druge američke obavještajne agencije

Osim očekivanog prisluškivanja agencija drugih zemalja, u CIA-i su, prema Wikileaksu, prisluškivali i FBI, NSA i ostale agencije SAD-a

Sandro Vrbanus petak, 25. kolovoza 2017. u 10:47

Wikileaks je ponovno osvježio svoju bazu podataka i nadopunio "Vault 7", skup strogo povjerljivih dokumenata koji su procurili iz CIA-e. Ovoga puta u javnost su dospjeli podaci o CIA-inom tajnom projektu ExpressLane, u sklopu kojega je ova obavještajna agencija tajno prikupljala podatke iz drugih sličnih agencija – i to unutar SAD-a.

Prema podacima koji se mogu pronaći na stranicama Wikileaksa, CIA ima tehnički sustav kojim prikuplja biometrijske podatke iz drugih agencija u SAD-u i ostatku svijeta, kako bi se oni mogli lakše razmjenjivati. No, ovakvo dobrovoljno dijeljenje podataka s CIA-om iskorišteno je i za neke "nepodopštine". CIA je, navodno, u jedno od ažuriranja svojeg biometrijskog softvera uključila i softver ExpressLane koji prikuplja ostale podatke iz računalnih sustava drugih agencija.

Kao žrtve ovakvog špijuniranja identificirani su Nacionalna sigurnosna agencija NSAFBI, te Ministarstvo domovinske sigurnosti. ExpressLane se skriva u obliku obične izvršne datoteke u Windows mapi System32, i od tamo prikuplja velike količine podataka. Kada CIA-in agent u sklopu redovnog održavanja i nadogradnje posjeti određenu agenciju, i u računalo na kojem je ovaj softver instaliran ubaci svoj USB stickExpressLane automatski na njega prebaci podatke koje je do tada prikupio, i to u komprimiranom i kriptiranom obliku.

Ali, to nije sve. Na istom USB-u obično se nalazi i softver koji programira sustav da se "pokvari" do određenog datuma. Tada CIA-in agent mora ponovno doći sa svojim USB-om popraviti "kvar", te ponovno bez znanja druge agencije može preuzeti njihove podatke.