Japanski satelit za "čišćenje" orbite pokazao da može prići velikim objektima
Kompanija Astroscale Japan svojim je satelitom, namijenjenim uklanjanju svemirskog otpada iz orbite, prišla jednom odbačenom raketnom stupnju na 15 metara, najbliže za jednu privatnu kompaniju ikad
Astroscale Japan svemirska je privatna kompanija iz Japana, osnovana u sklopu Astroscale Holdingsa, sa svrhom "čišćenja" Zemljine orbite od svemirskog otpada, zaostaloga od prijašnjih svemirskih misija, s ciljem održavanja dugoročne održivosti svemirske industrije. U Zemljinoj se orbiti, naime, nalazi oko 40 tisuća poznatih i praćenih komada većeg svemirskog otpada, promjera 10 centimetara i većega, dok se broj manjih krhotina i onih koje se ne prate mjeri desecima milijuna. Sve to predstavlja opasnost za svemirske misije, što Astroscale (kao uostalom i još neke kompanije) želi promijeniti i na tome radi već nekoliko godina.
Testiranje mogućnosti
Njihov novi satelit za aktivno uklanjanje svemirskog otpada (Active Debris Removal by Astroscale-Japan ili ADRAS-J) ovoga je tjedna načinio velik korak u testiranju svojih mogućnosti – prišao je velikom odbačenom gornjem stupnju stare japanske rakete, lansirane 2009. godine, na samo 15 metara. Taj orbitalni "rendezvous" prvi je korak ka tome da u budućnosti neki Astroscaleov satelit zaista i (magnetima i robotskom rukom) uhvati te pošalje na put sigurnog deorbitiranja.
ADRAS-J prišao je gornjem stupnju straga, oprezno i polako manevrirajući prema željenoj poziciji, sve dok se nije našao na samo 15 metara od njega, u ispravnoj orijentaciji koja bi omogućila kontakt na potreban način. Uskladio je putanju, relativnu brzinu i orijentaciju s "klijentom" pa ih tako aktivno održavao. Potom je nakon određenog vremena autonomni sustav upravljanja satelita prekinuo akciju, jer je primijetio neuobičajeno kretanje svemirskog otpada, što je pak aktiviralo sustave za izbjegavanje sudara.
To je spriječilo izvođenje još bližeg planiranog prilaska, no i ovako je misija proglašena uspješnom. Neplanirano je testirala i robusnost svojih sigurnosnih sustava,