Sustav umjetne inteligencije u tri mjeseca razvio trajni magnet bez rijetkih zemnih metala
Kompanija Materials Nexus iskoristila je AI platformu za proučavanje materijala kako bi razvila MagNex, trajni magnet za čiju izradu nije potrebno rudarenje rijetkih metala, samim time ekološki prihvatljiviji
Razvoj novih materijala dugotrajan je eksperimentalni posao, koji se tradicionalno obavljao metodom pokušaja i pogrešaka. Iz tog razloga revolucije u znanosti i tehnologiji materijala nisu toliko brze kao u nekim drugim industrijama, no brzorastuće područje umjetne inteligencije ima potencijal i to promijeniti. Britanski Materials Nexus, koji se opisuje kao "deep-tech" kompanija, upotrebljava sustave umjetne inteligencije za razvoj naprednih materijala s naglaskom na ugljično neto-nulte tehnologije.
100 milijuna testova
Nedavno su tako objavili svoj veliki uspjeh. Uz pomoć napredne AI platforme za proučavanje materijala stvorili su novi trajni magnet, za čiju izradu nije potrebno rudariti rijetke metale. Taj materijal nazvali su MagNex, a kažu da je ekološki prihvatljiviji od dosadašnjih trajnih magneta, u čijem su temelju rijetki zemni metali (čije zalihe su sve manje, a načini dobivanja problematični iz više razloga).
Njihova platforma umjetne inteligencije uspjela je analizirati čak više od 100 milijuna kompozitnih materijala, koji su bili kandidati za ekološki prihvatljivije trajne magnete. Velik je to izazov koji brine brojne industrije, pa je potencijal inovacije vrlo velik. Magneti se koriste u brojnim električnim komponentama: motorima električnih automobila, vjetroturbinama, robotima, dronovima i slično.
Brz razvoj, eko proizvodnja
Trenutačno korišteni trajni magneti otkrivani su i razvijani desetljećima, a AI je svoje otkriće odradio u samo tri mjeseca – dakle, oko 200 puta brže od konvencionalnih metoda. Rezultat toga je MagNex, materijal za magnete čija proizvodnja košta tek 20% troška proizvodnje aktualnih komercijalnih magneta, uz smanjenje emisija ugljičnih spojeva od čak 70% u tom procesu.
Potražnja za trajnim magnetima u eksplozivnom je rastu, pa bi samo u autoindustriji mogla porasti za deset puta do kraja desetljeća, kažu iz Materials Nexusa. Lanci opskrbe to teško mogu pratiti, pogotovo kad je riječ o dobavi materijala kao što su neodimij ili disprozij. Korištenjem novog rješenja moglo bi se svijet opskrbljivati jeftinije, brže i ekološki prihvatljivije, smatraju inovatori. Njihov izum, nastao uz veliku pomoć AI-ja, već je sintetiziran i testiran u suradnji s Institutom Henry Royce te Sveučilištem Sheffield.
"Drago mi je podijeliti vijest o MagNexu, značajnoj prekretnici u korištenju umjetne inteligencije za dizajn materijala budućnosti koji su jeftiniji, boljih performansi i održiviji od postojećih opcija. Dizajn materijala koji pokreće umjetna inteligencija utjecat će ne samo na magnete nego i na cijelo polje znanosti o materijalima – a mi smo identificirali skalabilnu metodu za dizajniranje novih materijala za sve vrste industrijskih potreba. Naša platforma već je privukla veliko zanimanje za razne proizvode koji uključuju poluvodiče, katalizatore i premaze. Veseli me vidjeti ulogu koju će to imati u zadovoljavanju potražnje za stvaranjem novih materijala, koji će pomoći u rješavanju gorućih pitanja lanca opskrbe i okoliša", rekao je dr. Jonathan Bean, izvršni direktor Materials Nexusa.