Europa traži satelitske alternative Starlinku za Ukrajinu
Zabrinutost da bi Starlink mogao postati sredstvo pritiska u Ukrajini potaknula je EU vlade na hitne razgovore o zamjenskim komunikacijskim rješenjima. Stručnjaci upozoravaju kako nijedna trenutno dostupna alternativa ne može doseći Starlinkove kapacitete i razmjere pokrivenosti...

Četiri velika satelitska operatora, luksemburški SES, španjolski Hisdesat, Viasat, vlasnik britanskog Inmarsata, i francuski Eutelsat/OneWeb – u razgovorima su s vladama i institucijama EU-a o pružanju rezervne povezivosti Ukrajini. Europski čelnici posebice su zabrinuti da bi SAD mogao koristiti pristup Starlinku kao pregovarački faktor. Miguel Ángel García Primo, izvršni direktor Hisdesata, potvrdio je sudjelovanje svoje tvrtke u ovoj inicijativi, napominjući da su nedavni događaji potaknuli hitne razgovore o europskim alternativama.
Starlink je postao nezamjenjiv
Međutim, zamjeniti takoreći preko noći mrežu od preko 40.000 Starlink terminala koji se trenutno koriste u ukrajinskoj vojsci, bolnicama, tvrtkama i humanitarnim organizacijama nije jednostavno a vjerojatno ni moguće brzo sprovesti. Ti terminali postali su ključni za obranu Ukrajine od ruske agresije, posebno su važni za artiljerijske i dronske operacije.
Zbog svojih performansi, Starlink je postao nezamjenjiv u ukrajinskim vojnim operacijama. Njegovi sateliti koji kruže u niskoj Zemljinoj orbiti omogućuju brži povrat signala nego sateliti drugih pružatelja usluga koji se nalaze u višim orbitama, premda je ta razlika u kašnjenju za većinu primjena zanemariva. Bez obzira na to, u igru ulaze alternative poput SES-a i Viasata. SES već sada opslužuje Ukrajinu i sudjeluje u pregovorima o proširenju kapaciteta, a Viasat tvrdi kako može odgovoriti na ukrajinske potrebe svojom postojećom i planiranom infrastrukturom.
Inicijative "Govsatcom"
Europski parlament zagovara ubrzanje inicijative "Govsatcom", koja cilja na objedinjavanje sigurnih vladinih satelitskih kapaciteta. Ovaj program mogao bi pomoći u zadovoljavanju hitnih potreba Ukrajine za sigurnom povezanošću, iako je prvotno bilo planirano da postane operativan sljedeće godine. Dugoročno, europski plan razvoja vlastite višeorbitalne širokopojasne mreže, poznate kao Iris², dobio je na važnosti. Iako Iris² neće biti operativan do 2030., on odražava europsku težnju za neovisnošću u satelitskim komunikacijama, posebno za obrambene svrhe.
Stručnjaci poput Lluca Palerma Serre iz AnalysysMasona napominju da iako postoje alternative Starlinku, nijedna trenutno ne može dostići njegovu veličinu i opskrbu. Čak i kombiniranje svih europskih satelitskih kapaciteta iznad Ukrajine ne bi dosegnulo ono što pruža Starlink.