Meta predstavlja plan za interoperabilnost poruka u skladu s Aktom o digitalnim tržištima EU
Meta, matična tvrtka WhatsAppa i Messengera, upravo je objavila strategiju za implementaciju interoperabilnosti: poruke Messenger i WhatsApp mogu, ali ne moraju u isti pretinac s porukama Vibera i Telegrama, a korisnicima će se dati do znanja kada se mogu s njima povezati.

Objava dolazi kao odgovor na Akt o digitalnim tržištima (DMA) Europske unije, koji je stupio na snagu u ožujku ove godine. Akt zahtijeva od vodećih tehnoloških platformi da otvore svoje platforme i servise konkurentima.
"Jasno smo čuli"
Meta planira uvesti obavijesti u WhatsApp i Messenger kako bi korisnike informirala o integracijama s aplikacijama trećih strana i upozorila ih kada nove kompatibilne aplikacije za razmjenu poruka postanu dostupne.
"Jasno smo čuli od drugih usluga za razmjenu poruka da mogućnost povezivanja korisnika s ljudima koji koriste druge aplikacije treba biti jasna i lako dostupna. Stoga smo u WhatsApp i Messenger ugradili nove obavijesti koje informiraju korisnike o chatovima trećih strana. Podsjetit ćemo korisnike svaki put kada nova aplikacija za razmjenu poruka treće strane postane dostupna."
Držati chatove trećih strana odvojeno
Tvrtka također razvija proces uvođenja koji će educirati korisnike o chatovima trećih strana i omogućiti im aktivaciju ove značajke. Korisnici će moći odabrati žele li postaviti zasebnu mapu za poruke trećih strana ili ih kombinirati s postojećim sandučićem.
"Vjerujemo da bi mnogi korisnici željeli držati chatove trećih strana odvojeno od svojeg trenutnog sandučića, dok bi drugi možda željeli kombinirati sve chatove u jedinstvenom sandučiću. Kako bismo korisnicima pružili izbor, nudimo opciju da se poruke trećih strana dostavljaju u zasebnu mapu ili korisnici mogu odlučiti imati kombinirani sandučić koji prikazuje sve poruke na istom mjestu."
Signal protokol
Meta namjerava uvesti grupnu funkcionalnost za chatove trećih strana tijekom 2025. godine, a mogućnosti glasovnih i video poziva planirane su za 2027. godinu. Tvrtka također planira uvesti "bogate značajke razmjene poruka" za chatove trećih strana, uključujući reakcije, izravne odgovore, pokazatelje tipkanja i potvrde o čitanju, iako točan vremenski okvir za ove dodatke nije naveden.
Kako bi osigurala sigurnost i privatnost, Meta sugerira da pružatelji usluga trećih strana koriste Signal Protocol, koji trenutno koriste i WhatsApp i Messenger za end-to-end enkripciju. Tvrtka predlaže model plug-and-play koji omogućuje pružateljima usluga trećih strana povezivanje s Metinom infrastrukturom radi postizanja interoperabilnosti.
Dozvoljen kompatibilni protokol
"Dozvolit ćemo pružateljima usluga trećih strana korištenje kompatibilnog protokola ako mogu dokazati da nudi iste sigurnosne garancije kao Signal" detaljno pojašnjava Meta u svojoj objavi. Međutim, ostaje nejasno hoće li velike platforme za razmjenu poruka poput Vibera i Telegrama podržati integraciju. Nadalje, Metin zahtjev za end-to-end enkripcijom mogao bi predstavljati tehničke prepreke za neke usluge trećih strana.