Philips OLED759 je ulazni OLED model za 2024. godinu koji ima Titan OS umjesto Google TV-a
Početni Philipsovi OLED televizori su atraktivni jer po relativno niskoj cijeni nude sve prednosti tehnologije uz dodatak Ambilight rasvjete po kojoj je proizvođač poznat. U novoj seriji, umjesto Google TV pametnog sučelja Philips se za ulazne modele odlučio za vlastiti Titan OS
SPECIFIKACIJE – Philips 65OLED759 | |
Ekran | 65 OLED/ 4K (3.840x2.160) / 120 Hz |
HDR | Da (HDR10, HLG, HDR10+, Dolby Vision) |
Konektori | 4x HDMI (2x HDMI 2.1), 2xUSB |
Mreža | LAN, Wi-Fi (802.11ac), Bluetooth 5.2 |
Procesor | P5 AI Perfect Picture Engine |
Softver | Titan OS |
Philips nudi širok izbor OLED modela, pri čemu je serija 809 srednja kategorija, dok high-end model s Bowers & Wilkins zvučnicima u vidu +959 izlazi tradicionalno nakon IFA sajma. Na donjem dijelu OLED spektra, Philips je ponudio seriju 759 koja se odlikuje WOLED panelom, Ambilight tehnologijom i Titan OS-om. Panel TP Visionu koji drži Philips brand isporučuje LG Display, dok se kod nas popularni brand odlučio zamijeniti Google TV sa svojom platformom pametnog sučelja.
Vizualno Philips nije puno odstupio od uobičajenog dizajna i televizor ima metalna kromirana postolja boje satena i vrlo tanki metalni okvir koji se vizualno na njih nastavlja. Kao i većina drugih OLED modela, ima izuzetno tanki panel na koji se straga nastavlja nešto deblja plastična kutija u kojoj je smješten hardver televizora, kao i sva sučelja sa strane. Philips je jedinstven po svojoj Ambilight tehnologiji, odnosno redu LED lampica koje straga projiciraju na zid iza televizora svjetlo i time proširuju prividno veličinu televizora. Ambilight bojama može pratiti sadržaj na ekranu, ali ima i mnoge druge moguće opcije.
Televizor dolazi s klasičnim OLED panelom, ne naprednijim MLA ili QD OLED zaslonima. I s tim „običnim“ OLED-om Philips donosi ponajbolji prikaz crne koji doprinosi ogromnom kontrastu. OLED paneli imaju i odličan prikaz boja, a iako svjetlina nije visoka kao kod nekih konkurenata i dalje ima sve preduvjete za kvalitetan prikaz HDR sadržaja što se očituje i u širokoj podršci za HDR standarde koja uključuje i Dolby Vision. Osim toga televizor ima dugogodišnji kvalitetni P5 procesor slike kojemu je u zadnje vrijeme dodana AI etiketa koja pomaže u procesiranju slike, upcsaleu i drugim opcijama. Nisu zanemareni niti gameri, pa uz brz odziv karakterističan za OLED tehnologiju ovaj televizor pruža nativnu stopu osvježavanja ekrana od 120 Hz, podršku za G-Sync i AMD FreeSync Premium Pro što se tiče računalnih igrača, te ALLM (auto low latency mode) za igrače konzola.
Za idealne performanse potrebno je konzolu ili računalo priključiti na jedan od dva HDMI 2.1 sučelja da se dobije 4k uz 120 FPS-a. Televizor inače ima četiri HDMI-a i dva USB-a, a dobro je opremljen i mrežnim mogućnostima s podrškom za Wi-Fi 802.11ac te Bluetooth 5.2 standardima. Što se tiče zvuka, dolazi s dva zvučnika od 10 W ali i podrškom za Dolby Atmos i DTS:X, pa će priključivanje sposobnog soundbara ili drugog naprednog vanjskog sustava omogućiti napredan zvuk. Televizor inače ima DTS Play-Fi sustav koji omogućuje povezivanje s kompatibilnim sounbarom bežično.
Jedna od odluka koja se neće svima svidjeti je prebacivanje ove ulazne OLED serije s Google TV pametnog sučelja na tvrtkin Titan OS koji nema tu brojnost aplikacija i prepoznatljivo sučelje. Ono što ima je bogata podrška koja uključuje sve relevantne video streaming servise. Televizor je izlistan na domaćim stranicama proizvođača, no još nije sletio u domaće trgovine. Prema cijenama prethodnika i onima na stranim stranicama cijena bi mogla za 65'' model biti 1500 eura.