Acer Swift Go NX.KLEEX.00E
Acerov Swift Go recenzirali smo relativno nedavno, i ugodno se iznenadili svime što on pruža. Taj kompaktni model nudi uistinu zanimljivu hardversku konfiguraciju, upakiranu u elegantno, moderno kućište. No, kako bi cijena bila toliko kompetitivna, Acer je morao napraviti određene rezove
Kvaliteta izrade
Kvaliteta izrade Acerova Swifta Go s jedne strane je vrhunska, dok s druge ipak možemo osjetiti da se pri završnoj obradi štedjelo. Kućište tog modela izrađeno je u potpunosti od aluminija, što mu daje visoku čvrstoću i bolju termalnu vodljivost. Pri svakodnevnom korištenju, Swift Go ostavlja dojam da je zaista riječ o vrhunski izrađenom laptopu. Taj dojam jenjava kod rubova, u okolini priključaka, osobito kod USB Type-A priključaka, koji su oštri i djeluju neobrađeno, točnije nedovoljno obrađeno za laptop u tom cjenovnom razredu. Cijenimo trud uložen u korištenje aluminija za izradu kućišta, no istodobno smatramo kako bi kvalitetna plastika na određenim dijelovima kućišta ipak oslobodila dio budžeta koji se mogao iskoristiti za završnu obradu metalnih dijelova.
Ekran
Pri izboru ekrana, rezova, srećom, nije bilo. Štoviše, velik dio budžeta za izbor komponenti otišao je upravo na prekrasan OLED ekran dijagonale 14 inča, koji krasi Swift Go. Visoka razlučivost od 2.880 x 1.800 piksela čini taj ekran iznimno oštrim, dok ga svjetlina od izmjerenih 343 cd/m2 čini jednim od najsvjetlijih na našem testu. Kvaliteta prikaza također je među najvišima na testu, no moramo istaknuti da su boje prilično zasićene, tako da se gubi na vjernosti prikaza u odnosu na neke konkurentske modele. Ekran Acera Swift Go definitivno je jedan od njegovih aduta, te ga činjenica da je jedini model na našem testu opremljen OLED ekranom čini automatskim izborom za sve one koji kod svog laptopa iznad svega cijene kvalitetu prikaza. Uz sve spomenuto, moramo istaknuti i frekvenciju osvježavanja od 90 Hz, koja pruža vrlo fluidno iskustvo korištenja.
Periferija
Touchpad je relativno malen i ima vrlo zaobljene kutove, što daje dojam zastarjelog dizajna na inače vrlo modernom laptopu. Sam touchpad funkcionira dobro, nudi pouzdanu i prilično preciznu navigaciju čak i kad koristimo geste, no voljeli bismo da je veći, s obzirom na to da je dostupno uistinu mnogo prostora oko njega. Tipkovnica nudi dobar raspored; šteta što tipke nisu nešto veće. Veliki razmaci među tipkama odgovaraju nekim korisnicima, no smatramo kako bi većina više cijenila veće tipke, a uz manji razmak među njima. Tipkovnica nudi visoku taktilnost, tako da pri tipkanju dobivate jasnu povratnu informaciju, te udarac pri pritiskanju tipki do kraja nije grub, što tipkovnicu u konačnici čini odličnom za unos veće količine teksta.
Najveću uštedu Acer je izvršio u aspektu zvučnika, koji su, recimo to na pristojan način, funkcionalni, ali ništa više od toga. Manjak niskih, pa čak i dijela visokih tonova primjetan je pri prvom korištenju, te čak i uz korištenje predinstaliranog softvera DTS i dodatnih ekvilizatora nije moguće osjetno poboljšati zvučnu sliku.
Performanse
AMD-ov procesor Ryzen 7 7840U omogućio je Swiftu Go odlične performanse, osobito kad uzmemo u obzir njegove kompaktne dimenzije. Taj osmojezgreni procesor odlično se nosi s većinom zadataka koji bi se mogli pronaći pred njime, te će zasigurno ispuniti, ako ne i nadmašiti, potrebe ciljane publike.
Autonomija
Kad je riječ o autonomiji, Swift Go spada otprilike u sredinu našeg redoslijeda, odnosno nije na razini konkurenata sličnih dimenzija. Razlog tome upravo je jedan od aduta tog modela: njegov OLED ekran. Kad je riječ o energetskoj učinkovitosti, OLED ekrani nalaze se među manje učinkovitim od modernih zaslonskih tehnologija. Svejedno, ta blago natprosječna autonomija dovoljna je za potrebe većine korisnika, dok će oni zahtjevniji ipak morati potražiti konkurentske modele, poput Acerova vlastitog Swifta 5. U našem testu, koristeći PCMark Modern Office test autonomije, koji simulira klasično uredsko korištenje, Swift Go izdržao je 8 sati i 13 minuta. Drugim riječima, bez problema izdržat će prosječan uredski radni dan.
Dodatne značajke
Kad su u pitanju dodatne značajke, Acer Swift Go među najboljima je u našem redoslijedu. Posjeduje osvjetljenje tipkovnice, ekran s visokom frekvencijom osvježavanja, čitač memorijskih kartica (iako podržava samo microSD kartice) i skener otiska prsta. Jedino što bi dijelu korisnika moglo nedostajati jest ekran osjetljiv na dodir, što je ponovno značajka koju mogu pronaći na Acerovom Swiftu 5, uz napomenu da on koristi klasični IPS ekran, odnosno nudi nešto manje impresivan kontrast.
Acerov Swift 5 već smo nahvalili tijekom testiranja nakon njegova izlaska početkom ove godine, te većina upućenih komplimenata vrijedi i danas. Nažalost, ili na sreću, u međuvremenu su na tržište stigli novi modeli, koji korisnicima nude više na određenim područjima, stoga je Swift Go u nešto nepovoljnijem položaju nego u trenutku izlaska. Unatoč tome, Swift Go jedan je od najkompletnijih modela na našem testu, jer nudi visoke performanse, kvalitetan dizajn, jednu od najboljih tipkovnica i vrhunski OLED ekran. Jedino što će potencijalno stajati između vas i tog modela mogli bi biti zaista ispodprosječni zvučnici te nešto viša cijena u odnosu na većinu testiranih modela.
Piktogram procesora: AMD Ryzen 7 7840U
Piktogram RAM-a: 16 GB (DDR5)
Piktogram pohrane: 1 TB
Piktogram OS-a: FreeDOS
Piktogram baterije: 8:13 h
Acer Swift Go NX.KLEEX.00E
- Solidna kvaliteta izrade
- Prekrasan OLED ekran
- Visoke performanse
- Tipkovnica
- Manjkava završna obrada
- Razočaravajući zvučnici
- Ocjena
- 91%