ViewSonic VG3457CV
ViewSonic zatekao se u uglednom društvu HP-a i Philipsa, ponudivši "konferencijski" ultraširoki monitor

Riječ je, dakle, o 34-inčnom monitoru s integriranom web-kamerom, koja podržava razlučivost snimanja do 5 MP (2.560x1.440) pri 30 FPS te podržava značajku Windows Hello, što znači kako se može koristiti za brzi ulazak u Windows, tako da operacijski sustav otključamo pomoću – lica. Kamera je opremljena infracrvenim LED-icama pa je ta funkcionalnost dostupna u dnevnim i noćnim uvjetima. Zanimljivo je da se pored leće također nalaze dvije pravokutne, bijele LED svjetiljke, namijenjene (d)osvjetljavanju osobe pred monitorom u uvjetima lošijeg osvjetljenja. Možemo birati temperaturu njihove svjetlosti (topla, hladna i dnevna), kao i intenzitet, nastojeći tako postići dobar balans naše vidljivosti sugovornicima, i toga koliko nas one ometaju. Ako možete podnijeti da pred licem imate dva mala "reflektora", ViewSonicov fill light poprilično će poboljšati kvalitetu videa u nepovoljnim uvjetima – očistiti kadar od zrnatosti te zadržati visoki broj sličica u sekundi, odnosno fluidnost naših pokreta. Sve to, naravno, neće svima biti jednako važno, ali promatramo li kameru kao zvijezdu predstave, a fill light kao zgodan dodatak, preostaje tek kazati kako se radi o nečemu što treba iskušati, jer svrhu svakako – ima. Ne računamo li taj trik s dodatnom rasvjetom, kamera je kvalitetom snimki otprilike na razini boljih laptopa, dakle, ne može se mjeriti s ozbiljnom USB web-kamerom, ali većini korisnika poslužit će kao njihova adekvatna. Adekvatna, i mnogo praktičnija za korištenje, s obzirom na to da na pritisak iskače iz kućišta monitora, a kad ju ne trebamo (i želimo biti sigurni od špijuniranja), sklanja se s vidjela. Može se nagnuti za ±5°, što olakšava kadriranje.
Poput konkurentskih konferencijskih monitora, ViewSonic VG3457CV također je opremljen mikrofonom i 5-vatnim zvučnicima. Kvalitetom oni ne obaraju rekorde, ali u praksi su nam se također pokazali posve upotrebljivima za predviđenu namjenu.
Povezivost s izvorima slike predviđena je preko USB-C sučelja ili klasičnih HDMI i DisplayPort konektora. Koristite li USB-C za spajanje mobilnih uređaja, monitor će puniti njihovu bateriju maksimalnom snagom od 100 W, što će biti dostatno (i) za hardverski potkovanije laptope. Na laptopu ćete u tom slučaju također moći koristiti sve uređaje koje ste povezali u četiri USB 3.2 Type-A konektora, pri čemu se dva nalaze straga, a dva ispod donjeg lijevog dijela okvira ekrana. Pored potonjih također je i USB-C port, a natprosječnu raskošnu ponudu priključaka zaokružuje gigabitni mrežni utor.
Nažalost, ViewSonicov monitor ne posjeduje sekundarni USB-C, ili barem USB Type-B upstream port, pa ne dozvoljava dijeljenje spojenih USB uređaja između dvaju računala. Štoviše, kad koristimo USB-C konekciju za dopremanje slike do monitora, proizvođač sugerira iskapčanje HDMI i DisplayPort kabela (potonji ni nećete pronaći u kutiji), kako ne bi došlo do problema s reprodukcijom zvuka – u smislu da zvuk dolazi preko USB-C sučelja, a monitor ga očekuje na DisplayPort ili HDMI ulazu, pa u konačnici ne svira ništa.
Naravno, možete upotrijebiti bilo koji USB-C na USB Type-A kabel za povezivanje ViewSonicova monitora na osobno računalo bez USB-C konektora, što će biti nužno da biste na njemu mogli koristiti integriranu kameru i mikrofon. Uređaj, stoga, nije ograničen na uparivanje s modernim laptopima, ali nema ga smisla razmatrati kao monitor za više od jednog računala – za takvo što na svakodnevnoj razini bit će suviše naporan za korištenje.
Kvaliteta slike na tvorničkim je postavkama solidna. Prosječna temperatura bijele boje kreće se oko 6.351 K, a prosječna devijacija preciznosti boja, mjereno u sRGB spektru, jest ∆E 3,71, što ne impresionira, ali nije ni toliko loše da bi pojedine boje izgledale nebulozno. Prosječna gamma od 2,059 ukazuje nam kako monitor stvari prikazuje svjetlijima nego što bi trebale biti, pa se u tom procesu gubi osjećaj dubine i upečatljivosti prikaza, unatoč tome što bi to trebale biti temeljne odlike odabrane MVA matrice. Tvorničke performanse mogu se do neke mjere poboljšati, i to tako da u izborniku Color Adjust > Color Temperature odaberemo User Color i potom ručno namjestimo kanale boja. U našem je slučaju najbolje funkcionirala kombinacija crvenog kanala na 97, zelenog na 95, a plavog na 99. Kako smo također ciljali na svjetlinu slike od oko 250 cd/m2, u izborniku Color Adjust > Contrast/Brightness > Brightness morali smo odabrati 69. Svjetlina ekrana inače seže do 305 cd/m2 – zadovoljavajuće.
Nakon tih korekcija, prosječnu temperaturu bijele boje doveli smo na 6.492 K, preciznost tonova sive na ∆E 2,1, a prosječnu preciznost boja na ∆E 2,36. Radi se o zamjetnim poboljšanjima, osobito kad uzmemo u obzir da su dobivena bez kalibracije, no naravno da će prava kalibracija biti jedini put do kvalitativnog maksimuma, koji MVA matrica ViewSonicova monitora može pružiti.
Spomenimo i da ekran ima radijus zakrivljenosti 1500R, što rezultira malo agresivnijom krivinom no što smo u svijetu "poslovnih" ultraširokih monitora navikli. Ne spominjemo to kao problem, već nešto čega treba biti svjestan – smatrate li se alergičnima na zakrivljene ekrane, navedeni biste radijus trebali izbjegavati, jer je definitivno uočljiv.
Performanse u igrama za ovaj su monitor fusnota. Vrijeme odziva piksela vrlo je sporo, preko 20 milisekundi, pa se ghosting može uočiti čak i kod jednostavnih radnji, poput bržeg scrollanja po web-stranicama. Nema načina da se tranzicija piksela ubrza; monitor ne podržava tehnologiju Overdrive. Input lag također je prilično visok. Dolazite li s monitora za igranje, imat ćete osjećaj da pokazivač miša pomalo "pliva".
Pitanje dizajna i konstrukcije ostavili smo za kraj, jer tu zapravo i nema mnogo toga što bi se moglo kazati. Monitor je u cijelosti oklopljen plastikom te ima debeli donji okvir, koji je većim dijelom prekriven tkaninom. Tu su smješteni 5-vatni zvučnici i nezgrapne dodirne kontrole, koje su označene dopadljivim piktogramima, ali ne reagiraju na baš svaki pritisak, niti ostavljaju dojam da su savršeno poravnate s istim tim kontrolama u digitalnom obliku, koje se pojavljuju na ekranu kada dotaknemo bilo koju "tipku".
U konačnici, ViewSonic VG3457CV uspijeva ponuditi puno "konferencijsko" iskustvo, za gotovo upola manje novca u odnosu na HP-ov model. No, tu je i Philips 34B2U6603CH, koji košta jednako, a praktički je prema svemu bolji – osobito u pogledu povezivosti i brzine odziva. S time na umu, ViewSonicov model svoje će mjesto pod suncem morati potražiti obaranjem vlastite cijene.
Dijagonala ekrana, nativna razlučivost i gustoća piksela | 34" / 3.440x1.440 (110 PPI) |
Tip ugrađene matrice | MVA |
Maksimalna frekvencija osvježavanja | 100 Hz |
Mogućnost namještanja ekrana po visini | Da |
ViewSonic VG3457CV
- Solidna iskočna kamera s Windows Hello podrškom i integriranom rasvjetom
- 100-vatno punjenje preko USB-C sučelja
- Ugrađen mikrofon
- Pet USB konektora i gigabitni mrežni port
- Gotovo upola jeftiniji od konkurentskih "konferencijskih" monitora
- Upravljivost ekrana (11 cm raspon namještanja po visini, širok raspon naginjanja)
- Šlampave dodirne kontrole
- Spora tranzicija piksela (vidljiv ghosting)
- Nema sekundarni USB upstream port (nije prikladan za spajanje s dva računala istodobno),
- U dubokoj sjeni Philipsova modela 34B2U6603CH
- Konzervativniji poslovni korisnici mogli bi biti osjetljivi na nešto izraženiji radijus zakrivljenosti panela