Ethernaut: prva Netflixova serija koja je koristila GenAI video u produkciji

Netflixov dopredsjednik otkrio je da je Netflixova serija Eternaut premijerno prikazana u travnju prva njihova serija ili film koja koristi „GenAI video“ u konačnom proizvodu

Drago Galić ponedjeljak, 21. srpnja 2025. u 18:38

Netflixova serija Eternaut, koja je premijerno prikazana u travnju, "prvi je GenAI video koji se pojavio na ekranima u Netflixovim serijama ili filmovima", tvrdi Netflixov dopredsjednik Ted Sarandos.

Prema transkriptu razgovora s investitorima, tvorci serije su htjeli prikazati rušenje zgrade u Buenos Airesu, pa je  grupa za inovacije u produkciji unutar Netflix koristila GenAI alate i čitava sekvenca je završena „10 puta brže nego što bi mogla biti završena s vizualnim, tradicionalnim alatima za specijalne efekte“. I također, troškovi toga jednostavno ne bi bili izvodljivi za emisiju s tim proračunom.

Sarandos tvrdi da su gledatelji bili "oduševljeni rezultatima"; iako to vjerojatno ima i veze s ostatkom scenarija, a ne samo s tom jednom AI generiranom scenom.

Netflix se čini otvoren za veće korištenje generativne AI u emisijama i filmovima i tvrde da tehnologija "predstavlja nevjerojatnu priliku za pomoć tvorcima da naprave filmove i serije bolje, a ne samo jeftinije."

GenAI se, usput, već koristi za rad na pre-vizualizaciji i planiranju snimaka i vizualnim efektima, poput pomlađivanja likova, primjerice. Netflix vidi potencijal generativne AI za poboljšanje Netflixovih mogućnosti personalizacije i preporuka, pa se tako trenutno testira mogućnost pretraživanja Netflixa putem razgovornih upita tipa "želim gledati film iz 80-ih koji je mračan, psihološki triler."

Streaming servisi, proizvođači TV-a i operatori pametnih TV OS-ova žele koristili generativnu AI za pretraživanja koje poboljšavaju šanse korisnika da pronađu nešto za gledanje.

Netflix tvrdi da korištenje generativne AI neće oduzeti od cilja "pričanja velikih priča" i uspoređuje je s rastom računalno generirane animacije koja je općenito poboljšala animaciju i sada navodno „više ljudi radi u animaciji danas nego ikad u povijesti."

Inače su još prošle godine gledatelji tvrdili da je Netflixov dokumentarac o stvarnim zločinima (true-crime dokumentarci/“dokumentarci“) What Jennifer Did koristio generativnu AI, što je tada izvršni producent Jeremy Grimaldi negirao. Dokumentarci bi, smatraju, trebali biti utemeljeni na dokumentarnim materijalima i dokazima, tako da AI-generirani sadržaj uvelike dovodi u pitanje kredibilnost i čitav smisao ovog ogranka „dokumentarzima“

Pitanje je, naravno, hoćemo li uopće biti u stanju razaznati što je dokumentarni snimak, a što računalo generirani video, a vrlo vjerojatan odgovor je da nećemo. 

S obzirom da ionako živimo u "post-truth" društvima (eufemizam za diskrepanciju društvenog narativa i stvarnosti), ovo je samo simptom većeg problema koji bismo prvo trebali rješavati.