Metina Llama 3.1: Napredni AI model otvorenog koda ili potencijalna prijetnja ljudskoj sigurnosti?
Metina Llama 3.1 je model otvorenog koda što je pozdravljeno od mnogih, ali tvrtka se time postavlja u središte rasprave o opasnostima objavljivanja AI-ja bez kontrola
Meta je upravo objavila najveću i najnapredniju verziju velikog jezičnog modela zvanog Llama, licenciranu kao otvoreni kod.
Ovim potezom Meta pokušava pokazati da zatvoreni pristup, koji preferira većina AI tvrtki, nije jedini način razvoja umjetne inteligencije. Meta tvrdi da je Llama 3.1 jednako pametna i korisna, ako ne i bolja, kao najbolje komercijalne ponude tvrtki poput OpenAI-ja, Googlea i Anthropica.
Metin dobar potez
Percy Liang, izvanredni profesor sa Sveučilišta Stanford koji prati sustav otvorenog koda AI, smatra da je to dobar Metin dobar potez. Ako developeri procijene da je novi model jednako sposoban kao vodeći industrijski modeli, uključujući OpenAI-jev GPT-4, Liang predviđa da bi mnogi mogli prijeći na Metinu stranu.
U otvorenom pismu objavljenom uz novi model, Metin CEO Mark Zuckerberg usporedio je Llamu s open source operacijskim sustavom Linux. Kada je Linux postao popularan kasnih 90-ih i ranih 2000-ih, mnoge velike tehnološke tvrtke ulagale su u zatvorene alternative i kritizirale open source softver kao riskantan i nepouzdan. Dana je Linux nezamjenjiv.
Llama nije "multimodalna"
Zuckerberg vjeruje da će se AI razvijati na sličan način. Trenutno nekoliko tehnoloških tvrtki razvija vodeće zatvorene modele, ali sustav otvorenog koda brzo smanjuje razliku. Metina odluka da besplatno dijeli svoj AI nije lišena vlastitih interesa. Prethodna izdanja Llame pomogla su tvrtki osigurati utjecajan položaj među AI istraživačima, developerima i startupovima. Ipak, za razliku od najnovijih modela OpenAI-ja i Googlea, Llama nije "multimodalna", što znači da još ne može raditi sa slikama, zvukom i videom.
Treba hosting servis
Nova verzija Llame ima 405 milijardi parametara. Meta je već objavila dvije manje verzije Llame 3, jednu sa 70 milijardi parametara i drugu s 8 milijardi. Llama 3.1. je nadograđene verzije ovih modela.
Model nije moguće pokretati na običnom računalu, ali Meta navodi da će mnogi pružatelji usluga u oblaku, uključujući Databricks, Groq, AWS i Google Cloud, ponuditi mogućnosti hostinga koje će developerima omogućiti pokretanje prilagođenih verzija modela. Modelu se također može pristupiti putem Meta.ai.
Moguća zloupotreba?
Neki AI stručnjaci pozvali su na moratorij na razvoj AI-ja zbog straha da bi se tehnologija mogla zloupotrijebiti ili postati premoćna za kontrolu. Tvrtka navodi da Llamu podvrgava rigoroznom sigurnosnom testiranju prije objave i dodaje da nema mnogo dokaza da bi se njihovi modeli mogli zloupotrijebiti, na primjer, za razvoj oružja. Meta je najavila da će objaviti nekoliko novih alata koji će pomoći developerima u daljem održavanju sigurnosti Llama modela.
Dan Hendrycks, računalni znanstvenik i direktor Centra za AI sigurnost, neprofitne organizacije usmjerene na opasnosti AI-ja, smatra da je Meta općenito dobro obavila posao testiranja svojih modela prije objave. On kaže da bi novi model mogao pomoći stručnjacima u razumijevanju budućih rizika i omogućiti istraživačima izvan velikih tehnoloških tvrtki da provedu prijeko potrebna istraživanja o sigurnosti AI-ja.