Microsoft i OpenAI istražuju DeepSeek zbog mogućeg neovlaštenog korištenja modela

Microsoft i OpenAI istražuju kineski startup DeepSeek zbog sumnje na neovlašteno korištenje OpenAI-jevih modela. Savjetnik Bijele kuće David Sacks tvrdi da postoje dokazi o DeepSeekovom izvlačenju znanja iz OpenAI modela ali ih nije dosad objavio

Ivan Podnar srijeda, 29. siječnja 2025. u 18:22
📷 Ilustracija: Bug.hr
Ilustracija: Bug.hr

Microsoft Corporation i OpenAI pokrenuli su istragu protiv kineskoga AI startupa DeepSeek zbog sumnje u neovlašteno korištenje OpenAI-jeve tehnologije. Microsoftovi sigurnosni stručnjaci identificirali su tijekom jeseni 2023. sumnjive aktivnosti kada su otkrili što se činilo kao opsežno izvlačenje podataka putem OpenAI-jeva API-ja od strane pojedinaca potencijalno povezanih s DeepSeekom.

Sumnjivi računi su bili blokirani

Iako je API obično dostupan programerima kroz plaćene licence za integraciju OpenAI-jevih AI modela u vlastite aplikacije, sumnjivi računi su blokirani zbog kršenja uvjeta korištenja, posebice zabrane destilacije - korištenja OpenAI-jevih usluga za razvoj konkurentskih modela. Na upit o situaciji, OpenAI nije pružio konkretne dokaze koji bi povezali DeepSeek s navedenim aktivnostima.

Istraga se fokusira na DeepSeekov model za zaključivanje R1, koji je privukao pozornost jer postiže rezultate usporedive s vodećim američkim modelima uz značajno niže troškove. Tvrtka tvrdi da je u razvoj uložila samo 5,6 milijuna dolara, što je znatno manje od uobičajenih ulaganja kompanija poput OpenAI-ja i Googlea. Uspjeh modela vidljiv je u njegovu brzom usponu na vrh ljestvice besplatnih aplikacija u Apple App Storeu u više zemalja, uključujući SAD.

Uključuje se Bijela kuća

Savjetnik Bijele kuće David Sacks osvrnuo se na situaciju, ukazujući na "značajne dokaze" da je DeepSeek destilirao znanje iz OpenAI-jevih modela, iako konkretni dokazi nisu javno predstavljeni.

Kontroverza se vrti oko AI destilacije, tehnike gdje se manji, učinkovitiji model trenira da replicira ponašanje većeg modela učeći generirati slične rezultate uz smanjene računalne resurse. Ovaj pristup posebno je vrijedan za stvaranje resursno učinkovitijih AI sustava uz zadržavanje razine performansi.

Imat će sud posla

Bit će zanimljivo vidjeti kako će se nastaviti ova situacija u kontekstu kontinuiranih sporova oko intelektualnog vlasništva u AI industriji. Sam OpenAI suočio se s višestrukim tužbama zbog kršenja autorskih prava od strane različitih entiteta, uključujući The New York Times, kanadske medijske kuće, indijske izdavače knjiga i autore poput Georgea R.R. Martina, zbog navodnog neovlaštenog korištenja zaštićenog sadržaja za treniranje AI modela.