Netko je platio preko milijun dolara za robotski naslikan portret Alana Turinga
Umjetničko djelo nastalo uz pomoć AI robota ima cilj upozoriti na borbe pri upravljanju umjetnom inteligencijom i odati počast njezinom začetniku. Licitirani iznos daleko je premašio očekivanja
Ai-Da, "ultrarealistična humanoidna umjetno inteligentna robotska slikarica", proizvod je britanskog vlasnika umjetničke galerije, Aidana Mellera. Služi za slikanje i proizvodi umjetnine koje bi trebale nalikovati ljudskima. One nastaju tako što umjetnik s "robotskom slikaricom" priča o temi buduće slike, a njezin AI sustav potom odlučuje o stilu, bojama, sadržaju i ostalim detaljima umjetnine. Jednom kad je koncept stvoren, Ai-Da (ime je posvećeno Adi Lovelace, prvoj programerki) potom uzima kistove u robotske ruke te njima izrađuje zamišljeno umjetničko djelo.
Budući da joj je raspon pokreta ograničen, u stanju je naslikati tek slike manjeg formata, koje Meller potom uvećava i ispisuje pisačem, a kako vidimo – i prodaje. U ovom je slučaju Ai-Da naslikala portret pionira računalne tehnologije, strojnog učenja i kriptografije, Alana Turinga, pa je tako nastao portret "A.I. God".
Digitalni "AI bog"
Uvećan i uokviren, on mjeri čak 188 x 253 centimetra i kao takav je bio ponuđen na prodaju putem aukcijske kuće Sotheby's – a potom i prodan za čak 1,08 milijuna dolara. Značajno je to više od 180.000 dolara, koliko je iznosila gornja granica očekivanog raspona, predstavljena prije održavanja dražbe.
"Portret Turinga ne samo da odaje počast njegovoj ostavštini, već i istražuje širi, transformativni utjecaj tehnologije na ljudski identitet, kreativnost i djelovanje, čineći njezin rad značajnom prekretnicom u umjetnosti i umjetnoj inteligenciji" – opisuju iz aukcijske kuće rad robota AI-Da. "Kroz rad A.I. God, Ai-Da kanalizira Turingove revolucionarne ideje, predstavljajući svoju umjetnost kao spoj stroja, inteligencije i ljudskosti. Njezin portret Turinga funkcionira kao posveta znanstvenoj genijalnosti koja je omogućila njezino postojanje, dok istodobno predstavlja budućnost u kojoj se umjetna inteligencija i ljudska kreativnost mogu spojiti. Ai-Dino umjetničko istraživanje utjelovljuje Turingovu ostavštinu, postavljajući duboka pitanja o autorstvu, agenciji i etici umjetne inteligencije, čineći njezin rad i posvetom Turingu i vizijom budućnosti prožete tehnologijom."
Nepoznatom je kolekcionaru takvo "revolucionarno" umjetničko djelo bilo vrijedno više od milijun dolara. "Prigušeni tonovi te izlomljene plohe lica na umjetničkom djelu naizgled sugeriraju borbe na koje je Turing upozoravao, s kojima ćemo se suočiti kada je riječ o upravljanju umjetnom inteligencijom", pojasnio je značenje ovog portreta Meller, koji je i potpisan kao autor robota i samim time osoba koja je njime zaradila oveću svotu novca.