Švicarci imaju AI model za prognoziranje vremena, navodno najprecizniji na svijetu

Švicarski startup Jua najavio je EPT-2, model umjetne inteligencije za vremensku prognozu, za koji tvrde da je brži, precizniji i energetski učinkovitiji od trenutačno vodećih sustava Googlea i Microsofta

Sandro Vrbanus ponedjeljak, 28. srpnja 2025. u 09:45

Na scenu vremenske prognoze potpomognute umjetnom inteligencijom, nakon tehnoloških divova poput Microsofta i Googlea, stupa jedan maleni, nezavisni igrač. To je švicarski startup Jua, čiji novi AI model vremenske prognoze Earth Physics Transformer, u verziji EPT-2, navodno nadmašuje modele oba IT velikana, čime se potencijalno pozicionira kao najprecizniji prognostičar na svijetu.

Bolji od Googlea i Microsofta

Iz Jue tvrde da je njihov model brži i točniji od Microsoftovog modela Aurora i Googleovog Graphcasta, sustava koji su u zasebnim recenziranim studijama već pokazali bolje rezultate od referentnog prognostičarskog modela Europskog centra za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF). Svoje tvrdnje tvrtka potkrepljuje novim izvješćem koje uspoređuje EPT-2 s najjačim konkurentskim modelima, uključujući Auroru i dva najbolja ECMWF-ova sustava: ENS i IFS HRES.

Prema objavljenim rezultatima, EPT-2 pokazao se najpreciznijim u svim segmentima. Nadmašio je Auroru u ključnim varijablama poput brzine vjetra na visini od deset metara i temperature zraka na dva metra tijekom desetodnevnog razdoblja. Usto, prognoze je generirao 25% brže i zabilježio najniže stope pogrešaka od svih testiranih modela, koristeći pritom čak 75% manje računalne snage od Aurore.

Istraživanje koje podupire ove tvrdnje uskoro će biti objavljeno na repozitoriju arXiv. Važno je napomenuti da Googleov model Graphcast nije bio uključen u ovu usporednu studiju, no Marvin Gabler, suosnivač i izvršni direktor Jue, uvjeren je u superiornost njihovog rješenja: "Poštujemo igrače kao što su Microsoft Aurora, GraphCast i Tomorrow.io, ali oni su ili prespori, preusko specijalizirani ili se još uvijek oslanjaju nа zastarjelu infrastrukturu", poručio je.

"Veliki fizikalni model"

Vremenska prognoza temeljena na umjetnoj inteligenciji posljednjih godina doživljava procvat, potaknuta potražnjom za točnijim i jeftinijim metodama predviđanja klime. Dok se tradicionalni modeli oslanjaju na složene fizikalne jednadžbe koje se izvršavaju na superračunalima vrijednim milijarde dolara, AI modeli preskaču te jednadžbe i uče obrasce iz ogromnih dostupnih skupova podataka.

Gabler ističe da Jua ide korak dalje: "Dok drugi nadograđuju AI na postojeće sustave, mi smo izgradili izvornu fizikalnu simulaciju koja razumije kako se Zemljina atmosfera doista ponaša", pojašnjavajući da zapravo imaju "veliki fizikalni model", pandan popularnim velikim jezičnim modelima umjetne inteligencije.

Jua je svoj prvi globalni AI model za vremensku prognozu predstavila prije tri godine, a od tada su prikupili ukupno 27 milijuna dolara investicija.