Više od igračke: Rubikova kocka slavi 50. rođendan
Rubikova kocka, koju je 1974. godine izmislio mađarski arhitekt Ernő Rubik, slavi 50. godišnjicu. Ova puzzle igra, prvobitno nazvana "Magična kocka", prodana je u više od 500 milijuna primjeraka širom svijeta i ostaje omiljeno pomagalo za nastavu geometrije, rješavanja problema i kognitivnih sposobnosti

Ernö Rubika je pri stvaranju originalne Rubikove kocke potakla želja za didaktičkim sredstvom koje bi njegovim studentima pomoglo da razumiju trodimenzionalnu geometriju.
Magična kocka
Dok je sredinom 1970-ih predavao dizajn na budimpeštanskoj Akademiji primijenjenih umjetnosti, Rubik je tražio način da jednostavno ilustrira 3D koncepte. Njegova fascinacija geometrijskim modelima i prostornih odnosa, uz kombinaciju njegovog znanja iz oblasti arhitekture i kiparstva, dovela ga je do razvoja prototipa kocke pomoću drveta, gumenih traka i spajalica. Njegov cilj bio je stvoriti strukturu koja se može okretati i rotirati bez raspadanja, što je na kraju rezultiralo stvaranjem "Magične kocke", madžarski bűvös kocka, kasnije poznate kao Rubikova kocka.
Brojne nagrade
Prodaja Rubikove kocke započela je 1977. godine u budimpeštanskim trgovinama igračkama, a potom je stekla međunarodno priznanje nakon što je predstavljena na nürnberškom Sajmu igračaka 1979. godine. Već 1980. godine postala je globalna senzacija, prodana u milijunima primjeraka i osvojila brojne nagrade. Njena popularnost dodatno je narasla prvim Svjetskim prvenstvom u Rubikovoj kocki 1982. godine, gdje su se natjecatelji nadmetali u rješavanju puzzle što je brže moguće.
Više od igračke
Utjecaj Rubikove kocke seže daleko izvan sfеrе igračke. Ona je inspirirala kompetitivni sport poznat kao speedcubing, gdje se sudionici uz ogromno zanimanje publike natječu u rješavanju zagonetke u rekordnom vremenu. Kocka se također pojavljivala u filmovima, romanima i umjetničkim instalacijama, čime je učvrstila svoj status kultne ikone.
U oblasti obrazovanja, Rubikova kocka predstavlja vrijedno pomagalo za nastavu matematičkih koncepata i vještina rješavanja problema. Didaktička je prednost što se Rubikova kocka koristi za ilustraciju principa teorije grupa i prostornog rasuđivanja, što je čini omiljenom među pedagozima i učenicima. Složenost zagonetke i potreba za algoritmičkim razmišljanjem čine je djelotvornim sredstvom za poboljšanje kognitivnih sposobnosti i poticanje želje za učenje.
Ernő Rubik, danas u sedamdesetima, opisuje svoje stvaranje radije kao "otkriće" nego kao izum. U svojoj knjizi "Kockasto: Puzzle nas svih", Rubik opisuje svoj razmišljanja o neočekivanom uspjehu kocke i njezinom velikom utjecaju na njegov život i svijet.
Izdanje za 50. godišnjicu
Povodom 50. godišnjice puštena je u prodaju posebna Rubikova kocka. Ova retro verzija vraća nas u prošlost s klasičnim četvrtastim rubovima, sporijim mehanizmom i tradicionalnim naljepnicama. Uz to ima i zlatnu stranu i poseban logotip godišnjice. Kocka je prezentirana u retro plastičnoj vitrini, koja izaziva nostalgiju za originalnim dizajnom.