Nisko obogaćen uranij kao nuklearno gorivo za reaktore
Europski projekt razmatra dva kandidata za nisko obogaćena fisijska goriva: jedan se temelji na uranij-molibdenu, a drugi na uranij-silicidu

Novi istraživački projekt Europske unije EU-CONVERSION trebao bi ubrzati korištenje visokoučinkovitih nuklearnih goriva poput nisko obogaćenog uranija, pronaći način za korištenje takvih izvora goriva i prilagoditi postojeće nuklearne reaktore diljem Europe. Projekt se nadovezuje na tri druga projekta: EU-QUALIFY, LEU-FOREVER i HERACLES-CP i usredotočen je na prilagodbu njemačkog istraživačkog reaktora FRM-II i francuskog reaktora za testiranje materijala Jules Horowitz (JHR) za rad s nisko obogaćenim uranijem.
Prednosti i mane
Njemački FRM-II trenutno se oslanja na gorivo obogaćeno na više od 95 % uranija-235 za stvaranje gustog toka neutrona. Takvo se gorivo međutim smatra potencijalnim rizikom od nuklearnog širenja i stoga je strogo kontrolirano.
Projekt ima proračun od 12,8 milijuna eura i djelomično je financiran iz EU programa Horizont 2020. U njemu će, uz Tehničko sveučilište u Münchenu (TUM), sudjelovati još nekoliko istraživačkih institucija iz Francuske i Češke. Oni će razmotriti prednosti i mane dva kandidata za nisko obogaćena fisijska goriva; jedan se temelji na uranij-molibdenu, a drugi na uranij-silicidu.
Istraživački reaktor BR2 Belgijskog centra za nuklearna istraživanja početno će testirati oba goriva na ekstremne uvjete zračenja. U tu će svrhu oba materijala provesti između dva i tri ciklusa unutar BR2 reaktora. Demonstracijski test započet će već ove godine, ozračivanje 2027., a analize testova će se nastaviti i u sljedećem desetljeću.