Solarni paneli na Mjesecu bi se mogli izrađivati od tamo dostupnog regolita
Istraživači Sveučilišta Potsdam objavili su znanstveni rad koji opisuje mogućnost proizvodnje fotonaponskih panela na Mjesecu, korištenjem 99% materijala koji se tamo može naći

Iskorištavanje lokalnih resursa ključno je za stvaranje održivih kolonija izvan Zemlje, slažu se u tome znanstvenici i inženjeri koji rade na raznim projektima izgradnje dugoročnih ljudskih nastambi na Mjesecu. Transport svih potrebnih materijala, vode i ostalog tereta sa Zemlje vrlo je skup, pa se pokušavaju pronaći svi mogući načini na koje bi se – jednom kad (ako) se takva baza izgradi – materijali dostupni na Mjesecu mogli praktično iskoristiti. Regolit, koji prekriva površinu Mjeseca, lako je dostupan, a mogao bi poslužiti pri izradi fotonaponskih panela, kažu znanstvenici Sveučilišta Potsdam, koji su testirali svoju ideju te o tome objavili rad u časopisu Device.
Velike uštede u transportu
Njihova je premisa da je izvor energije, dakle solarne ploče, ključ za svako daljnje razvijanje Mjesečevih baza, pa da fotonapnske ćelije treba izrađivati upravo tamo, od materijala koji se tamo može naći, umjesto da ga se transportira sa Zemlje. Solarne ćelije skupe su i teške, barem ovakve kakve sada koristimo, no mogle bi se zato izrađivati i na Mjesecu – od regolita.
Taljenjem Mjesečvog tla moglo bi se dobiti staklo, koje predstavlja najveću masu solarnih panela. Kombinira li se takvo "Mjesečevo staklo" s perovskitom, laganim materijalom za koji mnogi vjeruju da je budućnost solarnih panela, ušteda na transportu mase sa Zemlje iznosila bi čak 99%. Naime, za 400-tinjak kvadratnih metara solarnih panela potrebno je dopremiti tek oko kilogram perovskita, dok se sav ostali materijal može prikupiti na Mjesecu.
Tim istraživača uspio je od simuliranog regolita izraditi staklo, a tako dobivene ploče izložili su i zračenju, kako bi simulirali uvjete na Mjesecu. One su se pokazale otpornijima na zračenje od klasičnih "zemaljskih" solarnih panela, što je dalo dodatni optimizam ovom timu znanstvenika. Za sada imaju dokaz koncepta i solarne panele s efikasnošću od oko 12%, budući da je "Mjesečevo staklo" mliječno bijelo, a ne potpuno prozirno, pa ograničava količinu svjetlosti koju ćelije mogu prikupiti.
Tim je otkrio i da je izrada mjesečevog stakla iznenađujuće jednostavna. Ne zahtijeva složeno pročišćavanje, a koncentrirana sunčeva svjetlost može osigurati ekstremne temperature potrebne za taljenje lunarnog regolita u staklo, pokazala su njihova inicijalna testiranja – izveli su ih pomoću leće i fokusiranjem Sunčevih zraka na materijal na krovu svojeg sveučilišta. Na valu optimizma najavili su i sljedeći korak u testiranju – žele ispitati može li se staklo izraditi i od regolita kakav se može naći na Marsu.