Appleova arogancija razbjesnila sutkinju: "Nepoštivanje suda neće se tolerirati"

Sutkinja Yvonne Gonzalez Rogers donijela je presudu kojom je utvrdila da je Apple namjerno prekršio njezin sudski nalog iz 2021. godine vezan uz pravila App Storea o preusmjeravanju korisnika...

Bug.hr petak, 2. svibnja 2025. u 06:00

U 80 stranica dugoj odluci, sutkinja je zaključila da je Appleova implementacija direktno proturječila izvornom nalogu i predstavljala namjeran pokušaj zadržavanja onoga što je nazvala "protutržišnim prihodima" tvrtke.

Presuda je najnoviji razvoj događaja u pravnoj bitci između Applea i Epic Gamesa, tvrtke koja je razvila Fortnite. Iako je Apple pobijedio u većini točaka na izvornom suđenju 2021. godine, Epic je ostvario ključnu pobjedu kada je sutkinja Gonzalez Rogers naložila Appleu da dozvoli developerima usmjeravanje korisnika prema alternativnim načinima plaćanja izvan App Storea.

27% provizija na eksterne transakcije nije prošla

Kao odgovor na sudski nalog iz 2021., Apple je implementirao sustav koji je developerima omogućio uključivanje jedne poveznice u njihovim aplikacijama prema web stranicama gdje korisnici mogu obavljati kupnje. Međutim, Apple je nametnuo proviziju od 27 posto na te vanjske kupnje – tek 3 posto manje od standardne provizije od 30 posto unutar aplikacije – i produžio period naplate provizije na sedam dana nakon što je korisnik pristupio vanjskoj poveznici.

Sutkinja je zaključila da je Appleov primarni cilj bio održavanje prihoda, a ne usklađivanje sa sudskim nalogom. Epic Games naknadno je zatražio da se Applea proglasi krivim za nepoštivanje suda, tvrdeći da je struktura naknada i dodatna pravila oko vanjskih poveznica učinila sustav nepraktičnim za developere i prekršila izvorni nalog.

"Ovo je nalog, ne pregovor"

Sutkinja Gonzalez Rogers bila je izravna u svojoj presudi: "Ovo je sudski nalog, a ne pregovor. Nema ponavljanja nakon što strana namjerno zanemari sudski nalog." Naložila je da, s trenutnim učinkom, Apple mora prestati ometati mogućnost developera da komuniciraju s korisnicima i prestati naplaćivati provizije na kupnje izvan aplikacija.

Sud je utvrdio da su Appleovi poslovni dokumenti proturječili njihovim svjedočenjima, navodeći da je "Apple točno znao što radi i na svakom koraku odabrao najtržišno najnepovoljniju opciju."

Appleov financijski direktor "lagao pod prisegom"

Presuda je otkrila ozbiljne probleme u svjedočenju Alexa Romana, Appleovog potpredsjednika za financije. Sutkinja je navela da je Romanovo svjedočenje sadržavalo "zavaravanja i otvorene laži" o tome kada je Apple odlučio o strukturi provizija.

Prema sudu, Roman je tvrdio da Apple "nije imao pojma" koju će naknadu nametnuti do 16. siječnja 2024., ali interni dokumenti pokazali su da su "glavni elementi Appleovog plana, uključujući proviziju od 27%, određeni još u srpnju 2023."

Sutkinja je ove nekonzistentnosti smatrala toliko problematičnima da je slučaj proslijedila Državnom odvjetništvu za Sjeverni okrug Kalifornije radi razmatranja kaznenih postupaka zbog nepoštivanja suda protiv Applea i Romana.

Schiller protiv Cooka: Interna previranja

Presuda je otkrila značajna neslaganja unutar Applea. Phil Schiller, bivši šef marketinga koji nadgleda App Store, zagovarao je poštivanje sudskog naloga. Sutkinja je istaknula da je Schiller "sjedio kroz cijelo izvorno suđenje i doista pročitao cijelu odluku od 180 stranica", za razliku od Luce Maestrija i Alexa Romana, ali je presudila da to "ne oslobađa Apple od odgovornosti za poznavanje sudskih nalaza."

Unatoč Schillerovom stavu, izvršni direktor Tim Cook "ignorirao je Schillera i umjesto toga dopustio financijskom direktoru Luci Maestriju i njegovom financijskom timu da ga uvjere u suprotno", prema presudi. Sutkinja je taj Cookov potez komentirala riječima: "Cook je loše odabrao."

Što ova odluka znači za developere i korisnike?

Appleova izjava nakon presude bila je kratka: "Čvrsto se ne slažemo s odlukom. Poštovat ćemo sudski nalog i uložiti žalbu." Za developere je utjecaj značajan – Apple im sada mora omogućiti slobodnu komunikaciju s korisnicima o alternativnim načinima plaćanja i ne smije naplaćivati provizije na kupnje izvan App Storea. Sudski nalog određuje da Apple ne smije "prikupljati nikakve naknade za kupnje koje korisnici obavljaju izvan aplikacije, niti može pratiti aktivnost korisnika" povezanu s tim transakcijama.

Izvršni direktor Epica, Tim Sweeney, predložio je "mirovni sporazum" prema kojem bi Apple uklonio provizije na vanjska plaćanja globalno i eliminirao zahtjeve za povezivanjem na svjetskoj razini.