"Najveći komad Marsa na Zemlji" prodan za 5,3 milijuna dolara
Aukcijska kuća Sotheby's uspješno je zaključila dražbu marsovskog meteorita, otkrivenoga krajem 2023. godine u Africi. Najveći poznati meteorit porijeklom s Marsa time je postao i najskuplji u povijesti

Marsovski meteorit NWA 16788 otkriven je 16. studenoga 2023. godine u regiji Agadez u Nigeru i najveći je poznati djelić Marsa ikada u ljudskom posjedu. Oko 70% je veći od prvog sljedećeg sličnog meteorita, a s masom od 24,67 kilograma (dimenzije su mu 37,5 x 28 x 15 cm) predstavlja oko 6,5% od cjelokupnog materijala porijeklom s Marsa ikada pronađenoga na Zemlji.
Taj je meteorit službeno potvrđen kao marsovski, a potom je ponuđen i na aukciji kuće Sotheby's, gdje je ovih dana uspješno prodan nepoznatom kupcu. Netko je za najveći poznati kamen s Marsa licitirao čak 4,3 milijuna dolara, a uz ostale naknade i provizije platit će ga ukupno 5,3 milijuna dolara – pa najveći marsovski meteorit time postaje i najskupljim u povijesti.
Iznimno rijedak primjerak
NWA 16788 je meteorit s prepoznatljivom crveno-smeđom fuzijskom korom, koja jasno daje do znanja da je stigao s Marsa. Njegova površina pokazuje jasno izražena udubljenja nastala trenjem i zagrijavanjem tijekom prolaska kroz Zemljinu atmosferu. Ono što ga čini još posebnijim jest iznimno malen utjecaj zemaljskih vremenskih uvjeta, što astronomima govori da je, na temelju gotovo netaknutih fizikalnih i kemijskih svojstava, relativno nedavno pao u Saharu.
Značajan dio ovog meteorita, čak 21,2% po volumenu, sastoji se od stakla poznatog kao maskelinit, koje nastaje kada asteroid pogodi površinu Marsa tolikom silinom da preobrazi materijal tla u staklenu strukturu, istovremeno izbacujući fragmente stijene u svemir. Budući da je za izbacivanje materijala s Marsove površine potrebna izuzetno snažna eksplozija, znanstvenici smatraju da postoji svega 19 kratera dovoljno velikih da bi mogli biti izvor ovakvih marsovskih meteorita.
Nakon takvog silovitog izbacivanja ovaj je komad stijene morao dugo putovati svemirom i "nabasati" na naš planet, pa potom i preživjeti vatreni ulazak u atmosferu. Na svijetu je, od oko 77 tisuća priznatih pronađenih meteorita, njih tek 400-tinjak porijeklom s Marsa.
NWA 16788 pripada skupini rijetkih olivin-mikrogabroičnih šergotita – vrsti marsovskih stijena nastalih sporim hlađenjem magme, prepoznatljivih po krupnozrnatoj strukturi, koja ga pak smješta u tek 5,4% poznatih marsovskih meteorita tog tipa. Sve to ovaj primjerak čini iznimno rijetkim, a kako vidimo i vrlo vrijednim.