Nakon više od 11 godina ESA je ugasila svoj svemirski teleskop Gaia

Iako mu je originalni plan trajanja misije bio šest godina, europski svemirski teleskop Gaia radio je gotovo dvostruko dulje. Nakon nestanka goriva, poslan je u novu heliocentričnu orbitu te umirovljen

Sandro Vrbanus četvrtak, 27. ožujka 2025. u 11:19
📷 ESA
ESA

Svemirski teleskop Gaia u vlasništvu Europske svemirske agencije lansiran je u prosincu 2013. godine s očekivanim trajanjem misije od šest godina. Od tada je bio "parkiran" u drugoj Lagrangeovoj točci L2, udaljen 1,5 milijuna kilometara od Zemlje, oko koje je orbitirao korištenjem plina kao goriva za korekciju orbite. Ovaj je znanstveni instrument u svojoj gotovo 12-godišnjoj misiji premašio ciljeve, bavio se astrometrijom, stvarao 3D katalog s oko milijardu svemirskih objekata, mjerio, mapirao i precizno pozicionirao zvijezde i egzoplanete te općenito bio vrlo koristan za upoznavanje dubokog svemira.

Početkom prošle godine snašle su ga bile dvije kozmičke nezgode, u obliku udara mikrometeoroida, a potom i solarne baklje, iz čega se svemirski teleskop jedva izvukao. No još i tada je u ESA-i bilo jasno da se misiji Gaie bliži kraj, budući da se zaliha njegovog goriva opasno približavala kraju. Potrošnja nešto veća od desetak grama dnevno značila je da će početkom 2025. misija Gaia morati biti završena.

Zaslužena mirovina

ESA je tako odlučila da će prvo zaustaviti sva znanstvena opažanja s ovog satelita, što se službeno dogodilo 15. siječnja, kad su započele i pripreme za finalni i službeni završetak misije. Potom su iz kontrole misije obavili niz testova i kalibracija, prikupili podatke koji bi im mogli biti korisni za buduće svemirske misije, da bi nakon toga poslali i posljednje naredbe – one o umetanju u Gaiainu finalnu orbitu.

Postignuća misije Gaia u prvih 10 godina 📷 ESA
Postignuća misije Gaia u prvih 10 godina ESA

Naime, ovaj svemirski teleskop je morao aktivno održavati svoj položaj oko točke L2, pa bez goriva tamo više nije mogao ostati. Stoga ga je ESA preusmjerila u novu heliocentričnu orbitu, daleko od Zemljinog gravitacijskog bunara. Posljednja zaliha goriva iskorištena je da bi potisnici bili aktivirani, a Gaia upućena u novu orbitu, gdje će u dugom vremenskom razdoblju i ostati, bez opasnosti da se sudari sa Zemljom. Nakon što je potvrđen njezin željeni položaj, Gaia je i formalno ugašena ovoga četvrtka, 27. ožujka, u jutarnjim satima.

Ipak, iako teleskop više ne radi, njegov utjecaj na astronomiju vidjet će se još godinama. Tek je započelo procesiranje podataka prikupljeno u posljednjim kampanjama, pa će četvrti paket, koji pokriva posljednjih pet i pol godina opažanja, biti objavljen 2026. godine. Podaci s punih više od 10 godina opažanja bit će procesirani i zajednički objavljeni do kraja desetljeća.