Zemlja nije spremna spriječiti veliki udar asteroida, pokazao NASA-in test

Stotinjak predstavnika raznih američkih i svjetskih agencija okupilo se u Laboratoriju za primijenjenu fiziku Johnsa Hopkinsa na petoj vježbi Planetarne obrane

Mladen Smrekar ponedjeljak, 24. lipnja 2024. u 12:02
Misija DART pokazala je potencijalno možemo promijeniti kurs nadolazećeg nebeskog tijela 📷 NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory
Misija DART pokazala je potencijalno možemo promijeniti kurs nadolazećeg nebeskog tijela NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

U eri u kojoj istraživanje svemira zaokuplja našu maštu, drugačija kozmička briga zahtijeva našu pozornost: potencijalna prijetnja od sudara asteroida sa Zemljom. Iako ovo može zvučati kao zaplet holivudskog blockbustera, riječ je o potencijalno vrlo stvarnom scenariju za koji se NASA i druge svjetske svemirske agencije marljivo pripremaju već godinama.

Peta planetarna obrambena vježba

Gotovo 100 predstavnika raznih američkih i svjetskih agencija, uključujući NASA-u, Europsku svemirsku agenciju (ESA), japansku agenciju JAXA i Sveučilište u Cambridgeu, okupilo se u Laboratoriju za primijenjenu fiziku Johnsa Hopkinsa (JHAPL) u Marylandu na petoj vježbi Planetarne obrane, pod paskom NASA-inog Ureda za koordinaciju planetarne obrane.

Scenarij pete vježbe Planetarne obrane 📷 NASA
Scenarij pete vježbe Planetarne obrane NASA

Veliki udar asteroida potencijalno je jedina prirodna katastrofa koju čovječanstvo može predvidjeti godinama unaprijed i poduzeti mjere da se to spriječi. Stoga je i ova vježba uključivala hipotetski scenarij u kojem prethodno neotkriveni asteroid ima 72% šanse da udari Zemlju za približno 14 godina. Uz to, ključna prateća promatranja bila su odgođena za sedam mjeseci jer je asteroid prolazio iza Sunca iz Zemljine perspektive. Takav  scenarij je, kažu, istaknuo važnost ranog otkrivanja i naglasila potrebu za međunarodnom suradnjom u praćenju i odgovoru na potencijalne prijetnje.

Skriveni asteroidi

Trenutno raspoloživim metodama promatranja svemira ne uspijevaju se na vrijeme otkriti svi asteroidi. Neki reflektiraju vrlo malo svjetla, drugi kruže u područjima u kojima ih je teško uočiti sa Zemlje, poput onih koji nam se približavaju iz smjera Sunca. 

Sudionici pete vježbe, održane u Marylandu 📷 NASA
Sudionici pete vježbe, održane u Marylandu NASA

Astronomi i svemirske agencije koriste različite tehnike, uključujući istraživanja širokog polja, infracrvena promatranja i svemirske teleskope no unatoč svemu neki skriveni asteroidi postanu vidljivi tek kad prođu relativno blizu Zemlje.

Misija DART

Najnovija vježba prvi je put uključila i podatke iz NASA-ine misije DART (Double Asteroid Redirection Test). Ova impresivna demonstracija tehnologije skretanja asteroida, koja je utjecala na asteroidni mjesec Dimorphos u rujnu 2022., dokazala je da potencijalno možemo promijeniti kurs nadolazećeg nebeskog tijela.

No, primjena takve tehnologije na stvarnu prijetnju zahtijeva godine planiranja. Pa iako u doglednoj budućnosti nema značajnih prijetnji od udara asteroida, ili mi barem ne znamo za njih, vježbe poput ove igraju ključnu ulogu u pripremi za neočekivano.

Lokacija NEO Surveyora unutar Zemljine orbite i jedinstvena sposobnost istraživanja asteroida na udaljenosti od čak 45 stupnjeva od Sunca znači da može pokriti mnogo veći dio područja svemira u kojem se nalaze opasni asteroidi 📷 The University of Arizona
Lokacija NEO Surveyora unutar Zemljine orbite i jedinstvena sposobnost istraživanja asteroida na udaljenosti od čak 45 stupnjeva od Sunca znači da može pokriti mnogo veći dio područja svemira u kojem se nalaze opasni asteroidi The University of Arizona

U tome bi trebali pomoći i projekti ranog otkrivanja potencijalnih prijetnji kao što je NASA-in NEO Surveyor (Near-Earth Object Surveyor). Ovaj infracrveni svemirski teleskop, dizajniran za ubrzavanje otkrivanja i karakterizaciju potencijalno opasnih objekata blizu Zemlje, trebao bi proraditi u lipnju 2028.