Procurile prve fotografije hrvatskih Rafalea s poznatim kvadratićima
Rep borbenog zrakoplova i druge oznake podudarat će se s onima kakve Hrvatsko ratno zrakoplovstvo trenutačno koristi na starim Migovima 21, potvrđuju to neslužbene fotografije iz procesa bojanja

Iako ugovor o kupnji 12 francuskih polovnih borbenih aviona Dassault Rafale F3-R uključuje prve isporuke tek sljedeće godine, pripreme za nadogradnju najvažnije opreme Hrvatskog ratnog zrakoplovstva već su u punom jeku. Hrvatski piloti već treniraju na novim Rafaleima, obavili su ovoga svibnja prve samostalne letove, a sada se doznaje i da je u Francuskoj već započeo rad na oslikavanju zrakoplova.
Primjerci Rafalea, ili barem jedan od njih, koji će postati dijelom hrvatske flote, nalaze se u procesu bojanja, gdje im se livreja mijenja s francuske na hrvatsku. Nekoliko fotografija iz tog procesa, doduše prilično loše kvalitete, procurilo je ovih dana na društvene mreže. Na njima vidimo da je Rafale dobio rep s prepoznatljivim hrvatskim kvadratićima i grbom te štit, viteza i duge oznake HRZ-a.
Shema boja i raspored tih simbola identični su onima koje se trenutačno koriste na Migovima 21. Fotografije je objavilo nekoliko računa koji na društvenim mrežama prate tematiku vojne avijacije.
Podsjetimo, Hrvatska je kupila ukupno 12 Dassault Rafalea F3-R, od čega 10 jednosjeda i 2 trenažna dvosjeda. Inicijalna cijena bila je 999 milijuna eura, ali ona je u međuvremenu nešto i narasla. Hrvatska će zrakoplove otplaćivati "na rate", a prvi primjerci, njih 8, trebali bi nam biti isporučeni sljedeće godine. Početkom 2025. godine u Hrvatsku će stići i preostala 4 zrakoplova.