Adrenalinska uzbuđenja u industriji čipova

Industrija poluvodiča bilježi rast, padove, razočaranja pa ponovno uspone. Najbolji primjer je nedavna objava kvartalnih rezultata TSMC-a, strmoglavi pad dionica ASML-a te razočaranje pa oporavak Nvidije.

Ivan Podnar petak, 18. listopada 2024. u 15:53

TSMC koji se etablirao kao ključni igrač u industriji poluvodiča te proizvodi čipove za više od 500 tvrtki, uključujući najnovije Nvidia AI procesore i Appleove čipove za iPhone, objavio je rezultate za treći kvartal ove godine: prihodi tvrtke porasli su za 39% na 23,5 milijardi dolara, dok je neto dobit zabilježila porast od 54%.

- "I dalje imamo izuzetno snažnu potražnju", rekao je CC Wei, predsjednik i glavni izvršni direktor, investitorima u četvrtak, dodajući da TSMC očekuje rast prihoda od gotovo 30 posto ove godine.

Ipak iza ugla je mogući veliki problem za kompaniju. Ministarstvo trgovine SAD-a istražuje je li Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. proizvodio čipove za umjetnu inteligenciju ili pametne telefone za kineskog Huaweia. Od 2020. godine SAD je zabranio Huaweiju kupnju čipova proizvedenih korištenjem američke opreme, navodeći zabrinutost za nacionalnu sigurnost. Američka ograničenja također blokiraju Huaweiju korištenje američke tehnologije za proizvodnju vlastitih čipova bez odobrenja Ministarstva trgovine. Posljednjih tjedana ministarstvo je kontaktiralo TSMC kako bi pitalo je li bio uključen u proizvodnju čipova za pametne telefone ili AI čipova za Huawei.

Ako Ministarstvo trgovine utvrdi da je TSMC prekršio izvozna pravila u svojim poslovima s Huaweijem, moglo bi nametnuti novčanu kaznu ili strože kazne, poput privremenog ograničavanja TSMC-jevog pristupa američkoj tehnologiji.

ASML - pad europske najvrjednije tehnološke tvrtke

Najvrjednija tehnološka tvrtka u Europi, ASML, dominantni je dobavljač strojeva za proizvodnju čipova koje TSMC, Intel i Samsung Electronics koriste za proizvodnju svojih najnaprednijih poluvodiča. Iako ne proizvodi irazno čipove, kao pupčanom vrpcom je povezana s industrijom. Šokantan je zato bio izvještaj o zaradama tvrtke te je srušio veći dio sektora poluvodiča ovog tjedna. Ova financijska nepogoda zaobišla je TSMC, ali je strmoglavila dionice nizozemske tvrtke za 16% nakon što je tvrtka smanjila svoje prognoze za 2025. godinu, navodeći spor oporavak u nekim područjima tržišta čipova.

Nekoliko je razloga zašto je potonuo ASML. Prvo, slabi rezultati u trećem tromjesečju vjerojatno su posljedica manjih narudžbi Intela i Samsunga, koji se oboje bore da održe korak u proizvodnji čipova za vanjske kupce. Drugo, isporuke najnaprednijih litografskih strojeva ASML-a u Kinu ograničene su od strane nizozemske i američke vlade tijekom protekle godine, u nastojanju da se ograniči kineski razvoj AI sustava.

Nvidia - izazovi i oporavak

Prvi put su se pojavile i manje poteškoće u brzom rastu tvrtke Nvidia. Posebno, jer je problem u dizajnu za nadolazeće Blackwell čipove prouzročio razočaranje i, naravno, pad cijene dionica za 18 posto početkom rujna. Međutim, dionice Nvidije su ipak dosegnule novi rekord početkom ovog tjedna.

Tržište čipova - cikličnost i volatilnost

Ako se promatra tržište u cjelini, sektor čipova karakteriziraju značajne kratkoročne promjene u potražnji. Unatoč dugoročnim trendovima koji čine njihove proizvode sve važnijima, ovo tržište ostaje izrazito ciklično. Čipovi danas čine znatno veći udio tehnološkog sektora, što potvrđuje rast Philadelphia indeksa poluvodiča od oko 220 posto u posljednjih pet godina, nadmašujući rast Nasdaq Composite indeksa od 128 posto. Ova situacija dovela je do veće nestabilnosti za ulagače u tehnološkom sektoru.

Sve će pokazati novi kvartalni izvještaji

Kako uskoro dolaze mnogi kvartalni financijski izvještaji u tehnološkom sektoru, očekivanja su visoka. Predviđa se da će prihodi vodećih sedam tehnoloških tvrtki, poznatih kao "Veličanstvena sedmorka", prvi put premašiti 2 bilijuna dolara ove godine, s rastom koji se ubrzava. Analitičari s Wall Streeta predviđaju daljnji rast od 13 posto za sljedeću godinu, vjerujući da će dokazani lideri nastaviti povećavati svoj tržišni udio.

Međutim, ne treba zaboraviti period prije tri mjeseca, kada rezultati nisu bili zadovoljavajući. Od "Veličanstvene sedmorke", samo je Meta ostvarila značajan uspjeh na burzi, dok je Apple zabilježio skroman rast od 1 posto. Situaciju za ostale najbolje ilustriraju primjeri Alphabeta i Amazona. Iako se potražnja za uslugama računalstva u oblaku oporavila nakon pandemijskog zastoja, mješoviti signali u online kupovini i oglašavanju rezultirali su značajnim padom cijena dionica obje tvrtke.