Kina pokreće istragu protiv Nvidije zbog potencijalnog kršenja antimonopolskih pravila

Kineski regulatori istražuju Nvidiju zbog potencijalnih kršenja antimonopolskih uvjeta povezanih s akvizicijom Mellanoxa

Matej Markovinović utorak, 10. prosinca 2024. u 15:36
📷 Foto: Dall-E
Foto: Dall-E

Kineski regulatori pokrenuli su istragu protiv Nvidije zbog potencijalnog kršenja antimonopolskih uvjeta vezanih za akviziciju izraelske tvrtke Mellanox, koju je Nvidia preuzela 2020. godine za 6,9 milijardi dolara.

Kako prenosi The New York TImes, Nvidia nije ispunila obvezu da unutar 90 dana dostavi informacije o novim Mellanoxovim proizvodima drugim proizvođačima čipova u Kini, što je bio uvjet kineskih vlasti za odobrenje ove akvizicije.

Nakon preuzimanja Mellanoxa, izvršni direktor Nvidije Jensen Huang predstavio je DGX A100 GPU te istaknuo njegovu ključnu ulogu za budućnost tvrtke.

„Ako pogledate kako su moderni podatkovni centri arhitektirani, zadaci koje moraju obavljati raznovrsniji su nego ikad prije. Naš pristup u budućnosti neće biti fokus samo na poslužitelje, već na cijeli podatkovni centar kao računalnu jedinicu. Vjerujem da će svijet u budućnosti razmišljati o podatkovnim centrima kao o računalnim jedinicama, prelazeći s osobnih računala ili poslužitelja na računalstvo u razmjeru podatkovnih centara“, rekao je tada Huang.

Od tada, eksplozija potražnje za čipovima i poslužiteljima za umjetnu inteligenciju podigla je vrijednost Nvidije s manje od 200 milijardi dolara na više od 3 bilijuna dolara do 2024. godine, čime je američka tvrtka prestigla Microsoft, Apple i Google. Paralelno s kineskom istragom, američko Ministarstvo pravosuđa također istražuje Nvidiju zbog mogućeg monopolističkog ponašanja.

Ove istrage inače dolaze u osjetljivom trenutku za odnose između SAD-a i Kine. Prošloga tjedna administracija predsjednika Bidena uvela je nove sankcije kako bi otežala proizvodnju naprednih čipova za umjetnu inteligenciju u Kini, uključujući ograničenja na izvoz proizvoda tvrtki poput Nvidije. Kao odgovor, Kina je uvela ograničenja na izvoz ključnih minerala potrebnih za američku industriju čipova.