Ministrica trgovine SAD-a žuri potrošiti sredstva za tehno sektor prije Trumpovog dolaska na vlast
Američka ministrica trgovine Gina Raimondo vodi hitnu misiju raspodjele 50 milijardi dolara namijenjenih subvencioniranju proizvodnje poluvodiča prije nego što novoizabrani predsjednik Donald Trump preuzme dužnost u siječnju...
"Cilj je obvezati gotovo sva sredstva prije našeg odlaska", izjavila je američka ministrica trgovine Gina Raimondo u razgovoru za Politico. Pod njezinim vodstvom Ministarstvo trgovine transformiralo se iz agencije za promociju trgovine u ključnog igrača u tehnološkom sektoru, što joj je donijelo nadimak "Ministrica tehnologije". Program ulaganja u poluvodiče (CHIPS) od 50 milijardi dolara ulazi u završnu fazu implementacije.
Ministarstvo trgovine Sjedinjenih Američkih Država doživilo je značajnu transformaciju, prilagođavajući se novim tehnološkim izazovima današnjice. Ministar ili ministrica sada djeluje kao glavni tehnološki predstavnik SAD-a na sastancima G7, što odražava sve veći značaj tehnologije u međunarodnim odnosima. Nacionalna sigurnost sve se više temelji na tehnološkoj infrastrukturi, posebice u područjima poluvodiča i umjetne inteligencije, nadmašujući tradicionalne vojne aspekte.
Intel je glavni dobitnik, ali nezadovoljan
U središtu pozornosti nalazi se dogovor s Intelom vrijedan približno 8 milijardi dolara za izgradnju tvornica. Međutim, prema The New York Timesu, iznos je smanjen za 500 milijuna dolara zbog zabrinutosti hoće li Intel biti sposoban provesti tehnološki plan. Zna se da Intel ima velikih problema, uključujući gubitak od 17 milijardi dolara u posljednjem tromjesečju i planove za smanjenje radne snage za 15.000 zaposlenika.
Generalni direktor Intela Pat Gelsinger kritizira iako dobiva znatne novce: "Bili su previše birokratski. Željno iščekujemo završetak." Unatoč promjeni administracije, Raimondo ostaje optimistična oko budućnosti programa, ističući njegovu dvostranačku potporu i važnost za nacionalnu sigurnost.
Raimondin tim radi prekovremeno
Nedavno je Taiwan Semiconductor Manufacturing Company primio potporu od 6,6 milijardi dolara, što je postavilo očekivanja za buduće dogovore. Ministarstvo trenutno radi na finaliziranju ugovora s drugim velikim proizvođačima, uključujući Micron, Samsung i SK Hynix.
Raimondoin tim radi prekovremeno, uključujući vikende, da što prije distribuira 50 milijardi dolara iz programa 2022 CHIPS and Science Act, prije predsjedničke tranzicije. Bojazan da bi nova administracija mogla u najavljenim rezanjima troškova poništiti program i tako izbrisati zasluge Bidenove administracije, a sebi kasnije priskrbiti političke poene, drži svjetla u uredima Ministarstva trgovine danonoćno upaljena. Ministrica osobno kontaktira tehnološke direktore kako bi osigurala pravovremeno izvršenje programa koji je ključan za tehnološku neovisnost SAD-a.