Njemačka daje 920 milijuna eura za Infineonovu tvornicu čipova u Dresdenu

Na temelju Akta o čipovima Europska komisija odobrila je Njemačkoj subvencioniranje još jedne tvornice poluvodiča. Druga je to u Dresdenu i već šesti projekt na području EU-a financiran na taj način

Sandro Vrbanus četvrtak, 20. veljače 2025. u 15:59
📷 Infineon
Infineon

Sukladno pravilima o državnim subvencijama za zemlje članice EU te na temelju Akta o čipovima iz rujna 2023. godine, Europska je komisija ovog tjedna odobrila Njemačkoj sufinanciranje nove tvornice poluvodičkih čipova. Njemačka će prema tome uložiti 920 milijuna eura u projekt izgradnje tvornice čipova kompanije Infineon, koja se još od ožujka 2023. godine gradi u Dresdenu. Ulaganje Infineona iznosi oko pet milijardi eura.

Strateški projekt za EU

Tvornica MEGAFAB-DD proizvodit će različite vrste čipova, otvorit će oko tisuću izravnih radnih mjesta te njih još otprilike šest puta toliko neizravno. Okosnica proizvodnje bit će, kažu iz kompanije, tehnologije koje ubrzavaju proces dekarbonizacije industrije i digitalizaciju uz razvoj energetski efikasnih rješenja za umjetnu inteligenciju. Primarno je najavljeno da će se tamo proizvoditi dvije vrste čipova: tehnologije za upravljanje energetskim rješenjima i čipovi koji procesiraju analogne i mješovite signale te zatvaraju jaz između analognog i digitalnog svijeta. Tvornica će integrirati proizvodnju, testiranje i dijeljenje poluvodičkih wafera i bit će jedina tog tipa u Europi.

Sa strane Komisije, ulaganje je strateški važno jer osigurava europsku neovisnost u poluvodičkoj industriji, povećava stabilnost lanaca opskrbe i otpornost sektora poput onog automobilskog, smanjujući ovisnost o vanjskim dobavljačima. Stoga je pojašnjeno da će Infineonova rješenja iz tvornice u Dresdenu biti primjenjivana u industrijskim, automobilskim i potrošačkim segmentima.

Fleksibilan i otvoren pogon

Za dobivanje potpore Infineon se obvezao osigurati da njihov pogon doprinosi europskim vrijednosnim lancima, ulagati u istraživanje i razvoj čipova nove generacije u Europi, implementirati sustave za brzu promjenu tehnologija i, prema potrebi, prebacivanje na proizvodnju nužno potrebnih rješenja u kriznim situacijama. Naposlijetku, obećali su i otvoriti pristup tvornici za mala i srednja europska poduzeća, kojima će se tamo omogućiti testiranje i izrada prototipa njihovih vlastitih rješenja.

Ovo je već šesti veliki projekt sufinanciran na temelju Akta o čipovima. Tri su dosad ostvarena u Italiji, od čega su dva bila za tvornicu STMicroelectronicsa na Siciliji, a jedan Silicon Boxov u Novari. Jedan je bio projekt STMicroelectronicsa GlobalFoundriesa u Francuskoj, dok je posljednji i najpoznatiji bio projekt tvornice ESMC-a, također u Dresdenu, za što je lani izdvojeno 5 milijardi eura.