SpaceX izbacuje iz biznisa dosadašnjeg neprikosnovenog lidera United Launch Alliance

Tržišno natjecanje između ULA-e i SpaceX-a, kompanija koje lansiraju rakete i prevoze teret "po narudžbi", nadilazi okvire tržišnog udjela. To je utrka s dalekosežnim posljedicama, ne samo za budućnost svemirskih ambicija Amerike, nego posebice za nacionalnu sigurnost

Ivan Podnar utorak, 2. srpnja 2024. u 19:30
Lansiranje lunarnog vozila Peregrine na prvom letu Vulcan Centaura 📷 Foto: Kim Shiflett
Lansiranje lunarnog vozila Peregrine na prvom letu Vulcan Centaura Foto: Kim Shiflett

U svijetu svemirskih lansiranja u SAD-u, dolazi do velike promjene. SpaceX, tvrtka Elona Muska, je toliko osnažila da izaziva kompaniju ULA (United Launch Alliance), dugogodišnjeg lidera u ovoj industriji. Ova borba dviju kompanija ima duboke implikacije ne samo za te dvije tvrtke, već i za budućnost svemirskih ambicija Amerike i samu prirodu komercijalnog istraživanja svemira.

ULA: Neizvjesna budućnost

Desetljećima je ULA dominirala industrijom. Njihove rakete Atlas V postale su sinonim za pouzdanost, rezultat dugogodišnjeg iskustva stečenog kroz mnoštvo uspješnih misija. Samo između 2007. i 2017., ULA je lansirala više od 70 ključnih misija za američku vojsku, od posebne važnosti za nacionalnu sigurnost. No, samouvjerenost u neprikosnovenost može biti opasna, osobito u surovom kapitalizmu, a posebice u dinamičnim tehnološkim sferama. ULA-ino stanje učmalosti naglo je probudio dolazak novog, ambicioznog igrača, SpaceX-a.

SpaceX: Inovacije ruše status quo

SpaceX je ušao na scenu s novim pristupom. Njihove rakete, djelomično za višekratnu upotrebu i značajno jeftinije od ULA-inih ponuda, brzo su privukle pažnju industrije. Fokus SpaceX-a je na inovacijama koje će donositi uštede i to se pokazalo kao ključna prednost. Godine 2016., razbili su monopol ULA-e prvim  ugovorom o lansiranju satelita za američku vojnu avijaciju, što je praktički označilo malu, ali važnu prekretnicu i pokrenulo kraj dominacije ULA-e.

Vulcan Centaur: Kockanje s visokim ulogom

Kao odgovor na ovu "prijetnju", ULA se upustila u ambiciozan razvoj Vulcan Centaura, snažne nove rakete dizajnirane za opću uporabu. Vulcan Centaur je bio namijenjen za nisku Zemljinu orbitu ali i misije u dublji svemir. Ovaj ambiciozni projekt bio je motiviran potrebom zamjene motora ruske proizvodnje na starijim raketama ULA-e zbog geopolitičkih napetosti. No, ULA-ina kockanje ovisilo je o uspjehu Blue Origina, još jedne nove svemirske tvrtke osnovane od strane Jeffa Bezosa, koja je bila angažirana za isporuku novih motora. Nažalost, Blue Origin se mučio s niz tehničkih problema i kašnjenja u proizvodnji, što je dovelo do značajnih neuspjeha programa Vulcan Centaur. Ova kašnjenja ne samo da su utjecala na sposobnost ULA-e da se natječe sa SpaceX-om, već su izazvala i zabrinutost oko buduće održivosti tvrtke.

Raketa Vulcan United Launch Alliancea
Raketa Vulcan United Launch Alliancea

Neizvjesna budućnost

Borbe za preživljavanjem ULA-e ne prolaze nezapaženo. Pentagon i Kongres pažljivo prate stanje tvrtke, posebno njenu sposobnost da dovrši obećane rakete Vulcan Centaura. Potencijalna prodaja ULA-e dodatno uvećava neizvjesnost oko njene budućnosti. U međuvremenu, SpaceX nastavlja svoj neumoljiv napredak i učvršćuje svoju poziciju vodećeg pružatelja usluga lansiranja za vojne i komercijalne misije.