Američki plan za (de)regulaciju AI-ja potiče inovacije, ali i prijeti "neposlušnim" državama

Bijela kuća je objavila sveobuhvatnu strategiju za dominaciju SAD-a u sektoru umjetne inteligencije, no plan uključuje i mjere koje bi mogle financijski kazniti savezne države s vlastitim, strožim propisima

Sandro Vrbanus petak, 25. srpnja 2025. u 09:20
📷 The White House / X
The White House / X

Bijela kuća objavila je dokument pod nazivom "Pobjeda u utrci za AI: Američki akcijski plan za umjetnu inteligenciju", koji proizlazi iz izvršne uredbe predsjednika Donalda Trumpa o uklanjanju prepreka za postizanje američkom liderstva u području umjetne inteligencije. Kako se navodi u priopćenju Bijele kuće, cilj plana je započeti "novo zlatno doba ljudskog napretka, ekonomske konkurentnosti i nacionalne sigurnosti za američki narod".

Novi pokušaj

Plan identificira više od 90 mjera savezne politike koje će Trumpova administracija poduzeti u narednim tjednima i mjesecima. Akcijski plan temelji se na nekoliko inicijativa, koje uključuju ubrzanje inovacija, izgradnju američke AI infrastrukture te izvozu AI te osiguravanju slobode govora i objektivnosti. Detalji plana mogu se pronaći i na novoj stranici ai.gov.

Među ključnim politikama ističe se plan izvoza američke AI tehnologije, pri čemu će ministarstva trgovine i vanjskih poslova u partnerstvu s industrijom isporučivati cjelovite AI pakete – uključujući hardver, modele, softver i standarde – američkim saveznicima i prijateljskim zemljama. Planira se i ubrzanje izdavanja dozvola za nove podatkovne centre i tvornice poluvodiča, kao i uklanjanje saveznih propisa koji ometaju razvoj umjetne inteligencije.

Pritisak na savezne države

Međutim, predstavljeni Akcijski plan sadrži i kontroverznu odredbu koja podsjeća na prethodno neuspjeli prijedlog moratorija na zakone o umjetnoj inteligenciji. On sada dolazi u novom obliku, ali mu je namjera slična – prebaciti ovlasti upravljanja AI-jem i s njime povezanim projektima na saveznu vlast te onemogućiti savezne države da na vlastitoj razini donose nove propise.

Iako se u dokumentu sada navodi da je "umjetna inteligencija previše važna da bi se u ovoj ranoj fazi gušila birokracijom", potiho se uvodi mehanizam pritiska na savezne države. Naime, federalne agencije koje dodjeljuju diskrecijska sredstva vezana uz AI morat će uzeti u obzir "regulatornu klimu" pojedine države prilikom donošenja odluka o financiranju.

U praksi bi to moglo značiti da će savezne države, koje odluče provoditi vlastite, potencijalno strože, propise o umjetnoj inteligenciji, biti financijski kažnjene ograničavanjem ili uskraćivanjem sredstava iz saveznog proračuna. U planu se eksplicitno navodi da će se financiranje ograničiti "ako regulatorni režimi države mogu ometati učinkovitost tog financiranja", a tumačenje će, očito, biti prepušteno Trumpovim ljudima.

Za razliku od prethodnog prijedloga moratorija, koji je predviđao rok od 10 godina na državnu AI regulativu, ova mjera nema definiran datum isteka. Uz to, Federalna komisija za komunikacije (FCC) dobila je zadatak procijeniti ometaju li državni AI propisi njezine ovlasti prema Zakonu o komunikacijama iz 1934. godine, no potencijalne kazne za takvo ometanje nisu specificirane. Prvi prijedlog neslavno je propao u Senatu, gdje je protiv njega glasalo (neuobičajeno složnih) 99 od 100 senatora.

Cilj je "pobjeda"

"Kako bi pobijedile u utrci u umjetnoj inteligenciji, Sjedinjene Države moraju prednjačiti u inovacijama, infrastrukturi i globalnim partnerstvima. Istovremeno, moramo staviti američke radnike u središte i izbjeći orvelovsku upotrebu AI-ja. Ovaj Akcijski plan pruža putokaz kako to postići", rekao je "car za AI i kriptovalute" u Trumpovoj vladi David Sacks.

"Pobjeda u AI utrci nije predmet pregovora. Amerika mora ostati dominantna sila u području umjetne inteligencije kako bi poticala prosperitet te štitila svoje gospodarske i nacionalne interese. Ovi jasno definirani ciljevi politike postavljaju očekivanja od savezne vlade da osigura da Amerika postavlja tehnološki zlatni standard u svijetu – i da svijet nastavi funkcionirati zahvaljujući američkoj tehnologiji", rekao je državni tajnik Marco Rubio.