Kineska kompanija tijekom testa slučajno - lansirala svoju raketu
Tijekom standardne procedure statičnog testa raketnih motora, spone između tijela rakete i lansirne rampe popustile su, pa je velika raketa-nosač nekontrolirano nakratko poletjela u zrak
Eksplozije raketa tijekom testiranja, znamo, nisu ništa neobično i dio su manje-više svakog razvoja svemirskih letjelica. No, nehotično lansiranje rakete nešto je što se ne viđa baš svaki dan.
Kineska tehnološka i svemirska kompanija Space Pioneer, poznata i kao Beijing Tianbing Technology, početkom je travnja ove godine imala veliki incident tijekom testiranja svoje nove velike rakete, Tianlong-3. Za vrijeme provođenja standardne procedure statičnog testa raketnih motora na lansirnoj rampi u okrugu Gongyi (provincija Henan), došlo je do strukturalnog zakazivanja spona, koje su tijelo rakete trebale zadržati na tlu.
Neobičan ishod standardnog testa
Uslijed paljenja devet snažnih motora, ukupne snage potiska oko 820 tona, pukli su dijelovi kojima je raketa bila osigurana od polijetanja, pa je ona – nekontrolirano lansirana uvis. Koji trenutak nakon što je došlo do problema i neplaniranog polijetanja, računala na raketi aktivirala su sustave u slučaju nužde, ugasila raketne motore, pa je tijelo rakete palo u nenaseljenu šumu, oko 1,5 kilometar jugozapadno od lansirne rampe. U incidentu nije bilo ozlijeđenih, za njega je javnost doznala tek sada, a društvenim mrežama kruže fotografije i snimke velike eksplozije u udaljenom planinskom predjelu.
Space Pioneer inače je prva kineska tvrtka koja je uspjela u orbitu lansirati raketu s tekućim gorivom, Tianlong-2. Njezin nasljednik, Tianlong-3, također je pogonjen kerozinom i tekućim kisikom. Osnovna namjena nove rakete trebala bi biti lansiranje komunikacijskih satelita u nisku orbitu (nešto poput Starlinka). Nosivost će joj biti oko 17 tona, usporedivo s Falconom 9 SpaceX-a, a jednako tako glavni će stupanj nove rakete biti iskoristiv više puta.