Kineski dronovi koriste "grupni chat" kako bi obavili posao
Bespilotne letjelice u klasteru međusobno komuniciraju i dodjeljuju zadatke jedne drugima
Znanstvenici Škole za umjetnu inteligenciju, optiku i elektroniku na Sjeverozapadnom politehničkom sveučilištu u kineskoj provinciji Shaanxi razvili su dronove koji mogu sudjelovati u "grupnim razgovorima" kako bi međusobno raspravljali i dodjeljivali zadatke, poput ljudskih timova. Ova bi se tehnologija, kažu njeni tvorci, mogla iskoristiti za spasilačke akcije u katastrofama, zračnoj logistici i nadzoru iz zraka.
Veliki jezični modeli
Dok su komunikacijske strategije za rojeve bespilotnih letjelica obično dizajnirane tako da simuliraju kolonije pčela i mrava, kineski rojevi sposobni su razgovarati i surađivati poput ljudi, javlja South China Morning Post (SCMP). Ovi grupni chatovi dronova pomažu da razmišljanje strojeva bude transparentno ljudima, omogućujući istraživačima da bolje razumiju njihovo ponašanje.
Istraživanje "oživljava" velike jezične modele poput ChatGPT-a, integrirajući ih u praktične aplikacije, prema WeChat objavi sa službenog računa sveučilišta koja uključuje pokazni video na kojem pet dronova uspješno locira komplet ključeva u parku.
InternLM
"Dronovi su pokazali ključne sposobnosti, uključujući interakciju dijaloga nalik ljudskom, proaktivnu ekološku svijest i autonomnu kontrolu entiteta", navodi se u izvještaju. Riječ je o sposobnosti klastera dronova da prilagodi status leta u stvarnom vremenu na temelju povratnih informacija iz okoline.
Tehnologija oprema svaki dron "mozgom", omogućujući im da razgovaraju jedni s drugima koristeći prirodni jezik. Ova je sposobnost razvijena na temelju kineskog modela otvorenog koda InternLM, stoji u izvještaju. Sposobnost za dijalog omogućuje i operaterima i dronovima da komuniciraju ljudskim jezikom, rušeći barijere između ljudi i strojeva.
Dogovaranje u letu
U eksperimentu pronalaženja ključeva tri su bespilotne letjelice na poziv odmah "dobrovoljno" ponudila svoje sposobnosti pretraživanja, dok su se druga dva drona opremljena hvataljkama javila da će preuzeti ključeve. O podjeli zadataka samostalno je odlučivao klaster bespilotnih letjelica.
Nakon što su ključevi pronađeni, dronovi su također podijelili slike s korisnikom putem grupnog chata radi potvrde. "Ova razina dijaloga u ključnim točkama značajno poboljšava stabilnost i sigurnost u izvršavanju složenih zadataka", kažu kineski inženjeri.
Percipiranje okoline
Opremljeni višestrukim senzorima i algoritmima za pretraživanje na niskim visinama, dinamičko izbjegavanje prepreka i vizualno pozicioniranje, dronovi su dizajnirani da percipiraju svoju okolinu iz različitih kutova i položaja, što im omogućuje prikupljanje podataka i učinkovito izvršavanje zadataka.
Svakom od četiri drona dodijeljeno je određeno područje za pretragu. Dok su tražili ključeve, dronovi su koordinirali pokrete kako bi učinkovito pokrili ta područja. Generirali su pojednostavljenu kartu terena za usmjeravanje svojih napora, a mogli su identificirati i izbjeći ljude na svom putu.
Ista ekipa istraživača Škole za umjetnu inteligenciju, optiku i elektroniku već je istraživala dronove s optičkim pogonom koji koriste visokoenergetske lasere za daljinsko napajanje, a razvili su i podvodni sustav za navođenje drona zvan Navigator.