Snimke oceanskog dna potvrđuju da je najopasniji glečer na svijetu na rubu odvajanja
Ledenjak Thwaites na zapadnom dijelu Antarktike velik je poput Velike Britanije, a njegovo odvajanje moglo bi podići razinu svjetskih mora za 65 centimetara. Novi podaci dodatno zabrinjavaju
"Ledenjak sudnjeg dana", odnosno glečer Thwaites na zapadnom dijelu Antarktike, već sada je zaslužan za oko 4% cjelokupnog svjetskog godišnjeg podizanja razine mora, jer s njega svake godine u ocean padne oko 50 milijardi tona leda. No, sam ledenjak daleko je veći, pa bi njegovo odvajanje od Antarktike i otapanje leda moglo podići razinu svjetskih mora za katastrofalnih 65 centimetara. Znanstvenici procjenjuju kako će se to dogoditi u narednih stoljeće ili dva, ovisno o situaciji s globalnim zatopljenjem, pa od ranije ističu posebnu zabrinutost.
Nepredvidivo klizanje
Najnoviji znanstveni napori u mjerenju gibanja ovog ledenjaka podižu tu zabrinutost na novu razinu. Naime, znanstvenici sa sveučilišta na Floridi i organizacije British Antarctic Survey proveli su detaljno snimanje oceanskog dna u blizini ledenjaka Thwaites te otkrili njegove povijesne "korake". Nabori na dnu, na dubini od oko 700 metara, otkrili su im da se ovaj ledenjak u prošlosti kretao značajno brže.
Nekad tijekom protekla dva stoljeća, Thwaites je klizio i do 2,1 kilometra na godinu, dvostruko brže nego u razdoblju između 2011. i 2019. godine. Posljednjih godina to kretanje ponovno ubrzava, a zaključak ove studije jest da bi "samo mali poticaj mogao dovesti do velike reakcije ledenjaka". TO znači da bi on mogao lako ponovno ući u razdoblje brzog kretanja prema oceanu, a u tom bi slučaju popustile i zadnje veze s kontinentom. Trenutačno se ledenjak "drži noktima" za njega, kažu istraživači.
Zbog tako nekonzistentne brzine klizanja leda, dugoročne procjene njegovog budućeg kretanja, a samim time i svjetske razine mora, vrlo su nesigurne. Povijest pokazuje da on može nenadano ubrzati u kratkom vremenskom razdoblju, i to za čak 5 do 10 puta u odnosu na aktualne brzine. Istraživanja su obavljana od 2019. godine, a 2020. i ove godine bilo je nemoguće dalje snimati dno oceana zbog velike količine leda na površini. Stoga znanstvenici sada nastavljaju procese na ledenjaku Thwaites pratiti satelitima i modelirati matematički, kako bi se dobili precizniji podaci o njegovom utjecaju na podizanje razine svjetskih mora.