Jedna od najvećih zgrada na svijetu, Pentagon, dobit će solarne panele na krovu
Više od 80 godina stara zgrada i jedna od površinom najvećih na svijetu postupno će se prebaciti na obnovljivu energiju instalacijom solarnih panela i dizalica topline
Pentagon, zgrada američkog Ministarstva obrane, po kojoj se i samo ministarstvo često naziva, jedna je od općenito površinom najvećih zgrada i najveća uredska zgrada na svijetu. Izgrađena je početkom četrdesetih godina prošlog stoljeća na zemljištu specifičnog oblika u okrugu Arlington, "preko puta" Washingtona. Od tada je modernizirana i renovirana, najznačajnije nakon napada 11. rujna, a sada će postupno ući i u projekt "ozelenjivanja".
Povrat ulaganja za 14 godina
Na krovu zgrade, koji površinom mjeri čak više od 110.000 m2, bit će postavljen niz fotonaponskih panela, kao i solarnih ploča za grijanje vode. Ta će se rješenja, uz instalaciju dizalica topline, koristiti za dobivanje energije iz obnovljivih izvora, kojima će se zgrada opskrbljivati u budućnosti. Cilj je da cijelo zdanje postane neto ugljično neutralno, a za početak će solarna elektrana, grijanje i toplinske pumpe biti dovoljni za oko 95% potreba kad je riječ o grijanju prostora i vode. Tako će se obnovljivim izvorima energije zamijeniti dosadašnji energenti korišteni u Pentagonu – prirodni plin i nafta.
Ovim potezom američke vlasti žele se pozicionirati kao lider u energetskoj održivosti, pa svojim primjerom pokazati smjer razvoja te grane industrije. Pentagon bi, nakon instaliranja navedenih rješenja, trebao uštedjeti oko 7.000 MWh električne energije i preko 37.500 MWh energije u prirodnom plinu – što će biti nadomješteno energijom iz vlastite proizvodnje. Godišnje će im zbog toga računi biti manji za 1,36 milijuna dolara.
"Preispitivanjem načina na koji proizvodimo, distribuiramo i koristimo energiju, Ministarstvo obrane čini svoje instalacije otpornijima, bolje osigurava kritičnu infrastrukturu i štedi novac", poručuje zamjenica ministra Kathleen Hicks. No, Pentagon je samo jedna od više od 30 zgrada u vlasništvu federalnih vlasti SAD-a koje će proći energetsku obnovu. Za to će iz federalnog proračuna, nakon dvostranačkog dogovora u Kongresu, biti izdvojeno 250 milijuna dolara. U Pentagonu računaju da će se investicija od 21 milijun dolara u njihov projekt isplatiti za oko 14 godina.