Kineska električna mreža resetira se za tri sekunde
Zahvaljujući umjetnoj inteligenciji dramatično je skraćeno vrijeme procesa vraćanja sustava u pogon koji je nekad trajao između šest i deset sati
Je li doista moguće eliminirati nestanke struje i sve probleme vezane uz napajanje u nekoliko sekundi? Čini se da je. Naime, kineska državna tvrtka za elektroenergetsku mrežu upravo je predstavila novi UI sustav koji rješava probleme s napajanjem u samo tri sekunde, navodi se u članku South China Morning Posta. Taj je proces prije trajao šest do deset sati.
Senzori s mozgovima
Nova elektroenergetska mreža ima više senzora od kojih svaki ima svoj "mozak". Oni mogu autonomno odabrati najučinkovitije i održive rute napajanja. Ljudska intervencija pritom nije potrebna, što značajno ubrzava sve procese povezane s mrežom.
Dođe li do bilo kakvog kvara, sustav umjetne inteligencije dizajniran je tako da "odmah pokrene funkciju samoiscjeljivanja, uključujući automatsko lociranje kvara, izolaciju kvara i ponovno uspostavljanje napajanja".
Nestanak struje je tako sveden na minimum i prekidi su gotovo neprimjetni. Struja se vraća u mrežu čim dođe do prekida i to ni na koji način ne utječe na život i rad, objašnjavaju kineski stručnjaci sustav koji je zasad isproban na 200 stanova u gradskoj četvrti Qitailu u regiji Xinjiang. Većina problema u zemlji još uvijek rješava ručno.
Razumijevanje poruke
Umjetna inteligencija radi drugačije od računalnih i ljudskih operatera. Kad nestane struje, konvencionalna računala za upravljanje električnom mrežom izdaju veliki broj kodova pogrešaka. Ljudski operateri tada istražuju kodove kako bi osmislili rješenje i popravili kvar, a to može trajati i satima. Umjetna inteligencija koristi obradu prirodnog jezika kako bi to učinila mnogo brže, "razumijevanjem" poruke iza koda pogreške.
Kao i sve umjetne inteligencije, i UI koja nadzire rad električne mreže prikuplja značajnu količinu podataka koje proizvodi širok raspon senzora kako bi bila što efikasnija. Ova usluga uskoro će biti dostupna diljem Kine, čak i u najmanjim i najudaljenijim regijama, najavljuju kineske službe.