Planira se novi blok NE Krško, objavljeno koliko bi mogao koštati

Slovenska kompanija Gen energija predstavila je svoju procjenu troškova izgradnje novog bloka u NE Krško. Projekt se trenutačno predstavlja građanima, a oni će o njemu i odlučiti na referendumu

Sandro Vrbanus petak, 31. svibnja 2024. u 06:00

Slovenija planira širenje svojih nuklearnih energetskih kapaciteta dogradnjom Nuklearne elektrane Krško, koja je trenutačno i u 50%-tnom vlasništvu Hrvatske elektroprivrede. Naziv tog velikog projekta je JEK2, nedavno je dobio i službenu web stranicu, a njegovi su pokretači iz kompanije Gen energija organizirali i putujuću izložbu kojom žele novi nuklearni reaktor predstaviti građanima Slovenije. Oni će, naime, i odlučiti o tome hoće li se u projekt ići, jer će vladajući oko tog pitanja krajem ove godine organizirati referendum.

JEK2 (Jedrska Elektrana Krško 2, jedrska=nuklearna) je međugeneracijski projekt, koji bi trebao Sloveniju opskrbljivati energijom barem 60 godina, i to niskougljičnom energijom po stabilnoj i dugoročno predvidljivoj cijeni. Usklađen je s nacionalnom Strategijom razvoja Slovenije 2030 te Rezolucijom o Strategiji prostornoga razvoja Slovenije 2050, kao i svim ostalim bitnim zakonima i propisima.

Novi blok reaktora niknuo bi neposredno uz postojeću NE Krško, jer je ta lokacija već dobro povezana s elektroenergetskim sustavom, a bio bi istoga tipa, dakle u njegovom središtu bio bi tlačni reaktor PWR. U skladu s 3. generacijom takvih reaktora, zadovoljavao bi najviše svjetske sigurnosne standarde.

Procjene troškova

Tvrtka Gen energija ovog je utorka predstavila svoje prve službene procjene troškova izgradnje novog nuklearnog bloka, koja ne uključuje troškove financiranja (tj. kamate). Vrijednost investicije procijenjena je na 9.314 eura/kW. Dakle, za elektranu od 1.000 MW to predstavlja trošak od 9,3 milijarde eura, a za elektranu od 1.650 MW trošak iznosi 15,4 milijarde, piše RTV Slo.

"Financijska konstrukcija i izvori financiranja bit će poznati i utvrđeni prije konačne odluke investitora, koja se očekuje 2028. godine. Tvrtka Gen energija sama nije u mogućnosti osigurati sva financijska sredstva pa je uloga države da provedba ovako važnog strateškog projekta ključna", kažu pokretači projekta, koji procjenjuju da bi se 20 do 30 posto investicije financiralo vlastitim sredstvima i sredstvima partnera, a preostali dio zaduživanjem.

O troškovima financiranja i konačnoj snazi reaktora ovisit će i cijena električne energije, koja bi se proizvodila u postrojenju JEK2. Predviđeni raspon cijene energije bio bi između 42 i 47 €/MWh.

Nije bez protivnika

NE Krško pokriva oko 20% godišnjih potreba Slovenije i oko 16% godišnjih potreba Hrvatske za električnom energijom. Novi blok dodatno bi proširio kapacitete, a za sada je poznato tek da su predstavnici HEP-a i naših vlasti razgovarali s partnerima u Sloveniji vezano za taj projekt, no nema službene potvrde hoće li i Hrvatska biti investitor. odnosno partner, u izgradnji novoga bloka.

Stručnjaci trenutačno ispituju seizmičku sigurnost lokacije za JEK2, projekt se promovira, a referendum je u pripremi. Gen energija će provesti i međunarodnu provjeru podataka o ekonomičnosti projekta, čiji bi rezultati trebali biti poznati u rujnu, odnosno prije planiranog referenduma. Planovima se protive zeleni aktivisti iz slovenske podružnice Greenpeacea, koji tvrde da će to biti "referendum naslijepo", jer se brojni detalji o projektu još uvijek ne znaju, a proces odlučivanja o njemu vladajući ne provode dovoljno demokratski i transparentno.

Slovensko Ministarstvo zaštite okoliša i prostornog uređenja izdalo je, usput rečeno, početkom prošle godine okolišnu suglasnost za produljenje rada NE Krško do 2043. godine.