Huaweijev oporavak: Od američkih sankcija do tehnološke velesile
Huawei služi kao podsjetnik što se događa kad SAD sankcionira strane kompanije. One mogu ojačati i predstavljaju snažnog konkurenta na svjetskim tržištima. Kao što je The Economist primijetio, "američki pokušaj atentata na Huawei se vraća kao bumerang”.
Prije pet godina, kada su Sjedinjene Države uvele sankcije kineskom gigantu Huaweiu, mnogi su vjerovali da to znači propast za jednu od najvažnijih kineskih tehnoloških tvrtki. Sankcije su bile usmjerene na zabranu prodaje i prekid Huaweijevog pristupa naprednim američkim tehnologijama zbog zabrinutosti oko špijunaže. Međutim, Huawei ne samo da je preživio već je i napredovao i osnažen, prisutan je na preko 170 tržišta.
Neuspješni "rip and replace"
Unatoč naporima SAD-a da potpuno istisne Huawei, nije postignut neki napredak. Samo 12 posto tvrtki u FCC-ovom programu "rip and replace", iniciranom da financira potpuno uklanjanja kineske opreme iz američkih mreža, završilo je svoj rad na projektu. Štoviše, američki vojni dužnosnici traže novo izuzeće od zakona iz 2019. koji zabranjuje Ministarstvu obrane SAD-a ugovaranje s bilo kim tko koristi Huaweijevu opremu.
Pomogle državne potpore
Unatoč američkih sankcija, koje su umalo potpuno srušile kompaniju, Huawei se pretvorio u tehnološku velesilu. Ključ Huaweijevog preporoda bila je prvenstveno podrška kineske vlade. Potpomognut milijardama juana državne potpore, Huawei je uspio proširiti se na nova poslovna područja, povećati profitabilnost i pronaći načine za smanjenje ovisnosti o američkim dobavljačima. Državna poduzeća i vladine agencije tražili su Huaweijeve proizvode, od čipova i pametnih telefona do usluga u oblaku i softvera. Više od 300 vladinih ugovora o nabavi vrijednih oko 5 milijardi eura specifično je tražilo kupnju servera i druge tehnološke infrastrukture pokretane Huaweijevim Kunpeng CPU-ovima u 2023.godini.
100 tisuća zaposlenih u R&D
Ova vladina pomoć i podrška lokalnog tržišta omogućili su Huaweiu da uloži u istraživanje i razvoj, približno 20 milijardi eura prošle godine, porast od 35 posto u odnosu na prethodnu godinu. Više od polovice od 207.000 zaposlenika rade u istraživanju i razvoju. Od 2021. godine, Huaweijev investicijski ogranak Hubble uložio je u otprilike 107 tehnoloških startupova, fokusirajući se na nove tehnologije.
HarmonyOS
U prvom tromjesečju 2024. godine, HarmonyOS je prestigao Appleov iOS i postao drugi najkorišteniji operativni sustav u Kini, iza Androida. HarmonyOS je držao 17 posto tržišnog udjela, što je porast s 8 posto u prvom tromjesečju 2023., dok je udio iOS-a pao s 20 na 16 posto tijekom istog razdoblja. Na globalnoj razini, tržišni udio HarmonyOS-a udvostručio se u odnosu na prethodnu godinu, dosegnuvši 4 posto u prvom tromjesečju 2024. Unatoč ovom rastu, Android i iOS i dalje dominiraju globalnim tržištem s udjelima od 77, odnosno 19 posto. Uz to, izvještava se o 900 milijuna potrošačkih uređaja koji koriste Harmony OS. Prodaja Huaweijevih pametnih telefona porasla je za 72 posto u prvih pet mjeseci 2024. godine.
Diversifikacija u EV
Iznenađujuće, jer ni Appleu to nije uspjelo, tvrtka se također upustila u proizvodnju električnih vozila. U nastojanju da diversificira svoje poslovanje, sklopljena su partnerstva s nekoliko kineskih proizvođača automobila. Huaweijev prvi EV model, Aito M5, razvijen u suradnji s proizvođačem Seres, postigao je značajan uspjeh na tržištu, s prodajom koja je premašila očekivanja. Najavili su planove za proširenje svoje EV linije, uključujući i luksuzni model koji će se natjecati s najboljim brendovima na globalnom tržištu.
Izazovi
Međutim, Huawei ima o čemu i brinuti. Njegovi najnapredniji poluvodiči još uvijek zaostaju za industrijskim liderima poput Nvidie, iako tvrde da je njihov procesor Ascend 1,1 puta učinkovitiji od konkurenata u treniranju velikih jezičnih modela, pozicionirajući se odmah iza Nvidije u AI infrastrukturi.
Neki stručnjaci se pitaju može li tvrtka održati svoj istraživački tempo i napredovanje bez pristupa najmodernijim zapadnim tehnologijama. Ulaganje u R&D je značajno, ali zaostaje za ulaganjima američkih kompanija, koje u ovom trenutku prednjače u izlasku na tržište novim proizvodima i servisima. Kineska vlada igra značajnu ulogu u poticanju ovih ulaganja, dok američke tvrtke koriste prednosti privatnog sektora.
Lekcija
Primjer o Huaweijevom povratku služi kao dobar podsjetnik na izazove s kojima se Sjedinjene Države suočavaju kad na svojem tržištu pokušavaju ukloniti ili obuzdati strane kompanije. Huawei stoji kao dokaz otpornosti i prilagodljivosti tehnoloških tvrtki kad se suoče s međunarodnim pritiskom u sve intenzivnijim trgovačko-tehnološkim ratovima.