Trustnet, novi alat za borbu protiv dezinformacija na Internetu
Proširenje preglednika omogućuje korisnicima da sami procijene točnost bilo kojeg sadržaja na bilo kojoj web stranici i tome ostave napomenu
Većina se slaže da je širenje dezinformacija na Internetu ozbiljan problem. Ali mnogo je manje konsenzusa o tome što učiniti u vezi s tim. Mnoga predložena rješenja usredotočena su na to kako platforme društvenih mreža mogu ili trebaju moderirati sadržaj koji njihovi korisnici objavljuju kako bi spriječile širenje dezinformacija. No, to ograničava mogućnost korisnika da odluče kome će vjerovati. Zbog toga su istraživači MIT-a predložili alternativnu strategiju: Trustnet, ekstenziju preglednika koja korisnicima omogućava da označe dezinformacije i identificiraju ljude u čiju procjenu online sadržaja vjeruju.
Procjena dezinformacija
Ovo univerzalno proširenje preglednika funkcionira za bilo koji sadržaj na bilo kojoj stranici, uključujući postove na društvenim mrežama, agregatore vijesti i videozapise na streaming platformama. Uz to, alat za učinkovitu procjenu dezinformacija jednostavan je za rukovanje i može ga lako koristiti svaki prosječni korisnik Interneta.
Predstavljen na ACM konferenciji o ljudskim faktorima u računalnim sustavima, Trustnet se temelji na prijašnjem radu posvećenom borbi protiv dezinformacija na Internetu, istoimenoj društvenoj mreži koja je korisnicima omogućila procjenu točnosti sadržaja i navođenje pouzdanih korisnika čije procjene žele vidjeti. Za proširenje su se odlučili zato što je malo vjerojatno da će se ljudi masovno seliti na novu platformu jer većina već ima prijatelje i pratitelje na drugim, uhodanim društvenim mrežama.
Tekstualni okviri
Korisnicima proširenja dovoljno je kliknuti gumb za procjenu sadržaja koji otvara bočnu ploču na kojoj ga označavaju kao točan, netočan ili dovode u pitanje njegovu točnost. Pojedinosti ili objašnjenja mogu se obrazložiti u popratnom tekstualnom okviru.
Korisnik može identificirati i druge u čiju procjenu vjeruje. Čim posjeti stranicu koja sadrži procjene iz pouzdanih izvora, ta se informacija automatski pokazuje na skočnom prozoru. Mogu se pratiti i ocjene procjenitelje izvan svog kruga, vidjeti ocjene sadržaja od slučaja do slučaja i odgovarati na pitanja o točnosti sadržaja.
Interakcije korisnika Trustneta, od prijave do ocjene
Zarobljeni u balonu
"Neki misle da pojedinci ne mogu procijeniti sadržaj no naše su studije pokazale da to nije točno. Korisnicima možemo omogućiti provjeru činjenica tako da odabiru sadržaj koji žele vidjeti", kažu istraživači svjesni da bi dopuštanje korisnicima da izabiru kome će vjerovati moglo dovesti do toga da ostanu zarobljeni u vlastitom balonu i vide samo sadržaj koji se slaže s njihovim stavovima.
Taj bi se problem, misle, mogao ublažiti sugestijama korisniku da slijedi određene pouzdane procjenitelje. U budućnosti istraživači ovaj alat namjeravaju prilagoditi i za filtriranje sadržaja koji nije naklonjen određenoj zaštićenoj skupini.