Jeftini materijali iz otpada za praktično hvatanje ugljika
Istraživači sa Sveučilišta Northwestern proširili su potencijal tehnologije za hvatanje ugljika koja izvlači CO2 izravno iz zraka, demonstrirajući da postoji više prikladnih i dostupnih materijala koji mogu olakšati ovaj proces.

U radu objavljenom u časopisu Environmental Science & Technology, istraživači predstavljaju nove, jeftinije materijale za "moisture-swing" (promjena vlažnosti) metodu koja hvata i zatim oslobađa CO2 ovisno o sadržaju vlage u zraku.
Kako atmosferski CO2 nastavlja rasti, a očekuje se da će u nadolazećim desetljećima još više porasti, istraživanje ideja za uklanjanje viška CO2 iz zraka može pomoći u izmještanju emisija iz sektora poput zrakoplovstva i poljoprivrede, gdje je emisije posebno teško locirati i uhvatiti.
Izravno hvatanje iz zraka pomoću promjene vlažnosti (moisture-swing) bit će ključno za globalne strategije borbe protiv klimatskih promjena, ali njegova skalabilnost bila je ograničena zbog upotrebe skupih polimernih materijala. Tim je otkrio da mogu smanjiti troškove i potrošnju energije korištenjem održivih i jeftinih materijala, često dobavljivih iz organskog otpada.
Istraživanje je pokazalo da su aluminij oksid i aktivni ugljen imali najbržu kinetiku, dok su željezni oksid i nanostrukturirani grafit mogli uhvatiti najviše CO2.
Studija je pokazala da je za efikasnost kod hvatanja ugljika iz zraka bitna veličina pora hvatajućeg karbonskog materijala u koje se skladišti CO2.
Tradicionalne metode za hvatanje atmosferskog CO2 nisu bile konkurentne zbog visokih troškova i složenosti. Pristupačnije tehnologije mogle bi nadoknaditi emisije iz sektora koje je teško dekarbonizirati samo kroz obnovljivu energiju.
Metodologija promjene vlažnosti omogućuje sekvestraciju CO2 pri niskoj vlažnosti i oslobađanje pri visokoj vlažnosti, smanjujući energetske troškove povezane s zagrijavanjem materijala. Modalitet je privlačan jer omogućuje uklanjanje ugljika praktički bilo gdje i može iskoristiti sinergije s drugim sustavima.