Jesu li „energetska“ pića uopće štetna?

Energetska pića koja nekima daju osjećaj dodatne budnosti i energije, na neke gotovo nemaju utjecaja, a za neke čak nose i značajne rizike za zdravlje, posebno za kardiovaskularni sustav

Drago Galić petak, 4. srpnja 2025. u 15:17

Energetska pića postala su iznimno popularna zbog svojih efekata na osjećaj budnosti, fokusa i energije, ali znanstvena istraživanja ukazuju na potencijalne zdravstvene rizike povezane s njihovom redovitom konzumacijom. Ova pića obično sadrže mješavinu stimulansa i aditiva, uključujući kofein, taurin, guaranu i ginseng, te često i značajne količine šećera.

Istraživanja su otkrila su poveznice između energetskih pića i kardiovaskularnog zdravlja. Stimulansi mogu značajno promijeniti srčani ritam, povisiti krvni tlak i utjecati na električni sustav srca.

Iako zdrave osobe mogu sigurno podnijeti povremenu konzumaciju, pojedinci s postojećim srčanim stanjima, uključujući genetske predispozicije poput hipertrofične kardiomiopatije ili sindroma dugog QT intervala, suočavaju se s povećanim rizikom. Konzumacija energetskih pića kod takvih osoba može dovesti do nepredvidivih i potencijalno opasnih srčanih reakcija. Također, postoji poveznica s rizikom od moždanog udara, odnosno stanjem poznatim kao reverzibilni cerebralni vazokonstrikcijski sindrom (RCVS).

Osim kardiovaskularnih rizika, redovita konzumacija energetskih pića može uzrokovati i anksioznost, promjene raspoloženja, nesanicu, probavne probleme, ubrzan rad srca, debljanje i smanjenu osjetljivost na inzulin, što je karakteristika svih zaslađenih napitaka.

Visok udio šećera u mnogim energetskim pićima također pridonosi zubnim problemima. Preporučene granice unosa kofeina su do 400 miligrama dnevno za odrasle, dok je za adolescente od 12 do 18 godina preporučena granica oko 100 miligrama dnevno.

Studije su pokazale da čak i umjerena konzumacija može kod nekih imati negativne učinke na srčane mišićne stanice.