Mediteranska prehrana smanjuje rizik od Alzheimerove bolesti (za Amerikance)
Istraživanje pokazuje da mediteranski tip prehrane može značajno smanjiti rizik od demencije čak i kada se zdrave navike usvajaju u kasnijoj dobi

Vjerojatno ste primijetili da je Alzheimerova bolest bitno raširenija u SAD-u nego u nas. Prema dostupnim statistikama, dok je u mediteranskim zemljama incidencija ove bolesti 7-12 slučajeva na 1000 stanovnika, u SAD-u je otprilike dvostruko veća: 15-20 slučajeva na 1000 stanovnika.
Novo istraživanje provedeno na University of Hawaii Cancer Center otkriva da osobe koje slijede ovaj tip prehrane imaju značajno manji rizik od razvoja Alzheimerove bolesti ili drugih tipova demencije, čak i ako usvoje zdravije prehrambene navike u kasnijoj dobi.
Ova prehrana se fokusira na hranu poznatu po podršci zdravlju mozga, uključujući lisnato zelje, bobičasto voće, orašaste plodove i maslinovo ulje. Nalazi se temelje na podacima od gotovo 93.000 odraslih osoba u Sjedinjenim Državama koji su sudjelovali u kohortnoj studiji koju su zajednički vodili UH Cancer Center i University of Southern California.
Nalazi studije potvrđuju da zdrave dijetetske navike u srednjoj i kasnoj dobi te njihovo poboljšanje tijekom vremena mogu spriječiti Alzheimer i povezane demencije.
Rezultati pokazuju da su oni koji su se kroz desetogodišnje razdoblje strože pridržavali zdravih prehrambenih navika imali 25 posto manji rizik od razvoja demencije u usporedbi s onima čija se predanost dijeti smanjila. Park naglašava da je poruka ohrabrujuća jer nikad nije prekasno za promjene, a jedenje više biljne, hranjive hrane čak i u kasnijoj dobi može zaštititi mozak.
Istraživanje je također otkrilo razlike u učinkovitosti dijete ovisno o etničkoj pripadnosti. Rezultati pokazuju jaču redukciju rizika među afroameričkim, latino i bijelim sudionicima, dok kod Havajaca ili Azijata učinak nije bio tako izražen. Istraživači vjeruju da kulturni dijetetski obrasci i prirodno niže stope demencije u nekim populacijama mogu objasniti te razlike.