Nastavak rekordne godine: i rujan je bio najtopliji u povijesti mjerenja

Klimatske promjene u "suradnji" s fenomenom El Niño donose nam jedan rekordno topao mjesec za drugim, s mjesečnim toplinskim rekordima daleko iznad svih predviđanja

Sandro Vrbanus ponedjeljak, 9. listopada 2023. u 10:33

Srpanj ove godine, pa potom i kolovoz, bili su, prema službenim podacima, najtopliji mjeseci otkako je mjerenja, a srpanj je oborio i rekord za najtopliji mjesec globalno unatrag barem 120.000 godina. Tako rekordno toplo ljeto primaklo se svome kraju, no niti u rujnu ove godine zagrijavanje Zemlje nije posustalo, naprotiv.

Neviđena anomalija

Organizacija Copernicus Climate Change Service (C3S) potvrdila je nedavno da je protekli mjesec bio najtopliji rujan otkako je mjerenja, kao i da će 2023. godina sasvim izgledno biti najtoplija godina, za koju imamo globalne podatke. Prosječna temperatura na Zemlji prošloga je mjeseca bila 16,38°C, što je dosada neviđeno. Anomaliju dobro opisuju odstupanja od prosječnih vrijednosti, pa je tako rujan 2023. bio prosječno:

  • 1,75°C topliji od rujanskog prosjeka u predindustrijskom razdoblju (1850. – 1900. godine),
  • 0,93°C topliji od referentnog razdoblja 1991. – 2020. godine,
  • ali i čak 0,5°C topliji od najtoplijeg rujna dosad, onog iz 2020. godine.
📷 Copernicus Climate Change Service/ECMWF
Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Gledano samo za područje Europe, podaci su još dramatičniji. Rujan 2023. na našem je kontinentu bio čak 2,51°C topliji od prosjeka razdoblja 1991. – 2020. godine te 1,1°C topliji od rujna 2020. godine.

📷 Copernicus Climate Change Service/ECMWF
Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Mjesec ekstrema

Da ne bi ostalo sve samo na temperaturama zabilježenima na kopnu, tu su i podaci iz svjetskih oceana. Globalna površinska temperatura svjetskih mora i oceana, mjerena između 60° sjeverno i 60° južno, dosegnula je 20,92°C – najviše do sada za bilo koji rujan, dok je jedini mjesec s temperaturama iznad toga bio protekli kolovoz. Znanstvenici kažu da će se ovaj trend izgledno nastaviti, budući da se fenomen El Niño tek sada počinje razvijati nad istočnim Tihim oceanom.

📷 Copernicus Climate Change Service/ECMWF
Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Antarktički led na povijesno je niskim razinama, kako na dnevnim tako i mjesečnim, s oko 9% nižom razinom od prosječne za ovo doba godine. Stanje na Arktiku tek je malo bolje: tamo je protekli rujan bio peti najgori u povijesti mjerenja, s 18% manje leda od prosjeka.

Zagrijavanje na jednom mjestu, ekstremne poplave na drugom 📷 Copernicus Climate Change Service/ECMWF
Zagrijavanje na jednom mjestu, ekstremne poplave na drugom Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Svi ovi uvjeti donijeli su i nove meteorološke ekstreme. Protekli je rujan bio kišovitiji od prosjeka u mnogim regijama, primjerice na zapadu Europe, a zabilježene su i velike poplave u Grčkoj te Libiji. Druga područja, pak, imala su rekordno niske razine padalina, što uključuje i dijelove Europe.