Topljenje ledenjaka moglo bi potaknuti vulkanske erupcije diljem svijeta
Topljenje ledenjaka smanjuje pritisak na Zemljinu koru, što može potaknuti vulkanske erupcije diljem svijeta, posebno u regijama poput Islanda, tvrdi nova studija

Istraživači u novoj studiji upozoravaju da otapanje ledenjaka i ledenih kapa, potaknuto klimatskim promjenama, može potaknuti učestalije i snažnije vulkanske erupcije. U mnoštvu područja kao što su Antarktika, Rusija, Novi Zeland i Sjeverna Amerika, mnogi vulkani ostaju zatrpani pod ledom. Kako se led povlači, tlak na magmatske komore umanjuje se, što olakšava istjecanje magme. Istraživanje je simuliralo vulkansku aktivnost u Andama tijekom posljednjeg ledenog doba – kada je patagonski ledeni pokrivač bio debeo i do 1.500 m. U razdoblju između otprilike 26.000 i 18.000 godina prije sadašnjice većina vulkanskih erupcija bila je slaba jer je snaga leda održavala visoki tlak u magmatskim komorama. Nakon otapanja oko prije 13.000 godina, tlak je naglo pao, što je rezultiralo čestim i snažnim erupcijama. Magma je postajala više viskozna jer je topila okolne stjenke, omogućujući eksplozivniji izljev.
Očekuje se da bi se vulkanska aktivnost s topljenjem leda mogla povećati na Antarktici jer se ispod leda se skriva više od 100 vulkana. Sad kad se led topi brže nego ranije, postoji stvarna opasnost od aktivacije tih vulkana. Pod povećalom geologa su i glacijalno‑vulkanski sustavi u Sjevernoj Americi, Novom Zelandu i Rusiji.
Posljedice bi mogle biti različite. Kratkoročno, erupcije mogu hladiti planet unošenjem čestica u atmosferu koje reflektiraju sunce, a dugoročno, izbacivanje CO₂, metana i drugih stakleničkih plinova može pogoršati globalno zatopljenje, što zatim ubrzava otapanje leda i otvara put novim erupcijama.
Ova studija prvi puta daje uvjerljiv geološki dokaz kontinentalnih promjena tijekom i nakon ledenih doba.
Zaključak studije je da klimatske promjene i otapanje leda utječu ne samo na more i klimu, nego i na vulkanski rizik. Kako led nestaje, smanjuje se tlak na magmatske komore, što potiče eskalaciju vulkanske aktivnosti. Taj je efekt već zabilježen u Čileu, očekuje se i u Antarktici te drugim ledenim regijama.