Neuronski implantat trenutno prevodi moždane signale u govor

Znanstvenici iz Kalifornije razvili su protezu koja trenutno prevodi moždane signale u zvukove umjesto u pisani tekst

Drago Galić srijeda, 2. srpnja 2025. u 11:05

Tim znanstvenika sa Sveučilišta Kalifornije u Davisu razvio je neuronsku protezu koja može trenutno prevesti moždane signale u zvukove, foneme i riječi. Ovo otkriće predstavlja možda prvi pravi korak prema potpuno digitalnom glasovnom traktu i značajan napredak u tehnologiji sučelja mozak-računalo.

Dosadašnji uređaji za sučelje mozak-računalo omogućavali su prevođenje neuronske aktivnosti u tekst, ali su imali značajnu latenciju i ograničavali korisnika na unaprijed definirani rječnik.Tim sa Stanforda postigao je prevođenje mozak-tekst s oko 25 posto stope greške, a novo rješenje poboljšalo je točnost na 97,5 posto.

Neuronska proteza prevodi moždane signale u zvukove, a ne riječi i to „u stvarnom vremenu“, odnosno s latencijom od oko 10 milisekundi.

Za korištenje sustava, pacijent je imao 256 mikroelektroda implantiranih u područje mozga odgovorno za kontrolu mišića glasovnog trakta. Signal registriran elektrodama šalje se algoritmu umjetne inteligencije zvanom neuronski dekoder koji dešifrira te signale i izdvaja govorne značajke. Te se značajke zatim ubacuju u vokoder, algoritam za sintezu govora.

Budući da je proteza pretvarala moždane signale u zvukove, pacijent je mogao reći sve što je htio, uključujući pseudo-riječi koje nisu bile u rječniku i uzvike. Mogao je također izgovarati pitanja s višim tonom i pjevati kratku melodiju. Sustav je postigao 100 posto razumljivosti.

Sustav još nije na razini gdje bi se mogao koristiti za svakodnevnu uporabu te da se ovo smatra dokazom koncepta.